Wpis z mikrobloga

Biorę #bk2 na mieszkanie od developera z w miarę standardowym harmonogramem wpłat, co kwartał i z wkładem własnym 150 tys. Doradca mi doradził by brać na 15 lat, ale trochę zaczynam powątpiewać w jego ekspertyzę, bo słyszałem że opłaca się na dłużej. Ani też nie mówił nic na temat tego jak mógłbym tym kredytem zarządzać. Nie wspomniał tez, że dopłaty są dopiero od wpłacania ostatniej transzy, no chyba że o to poprosimy bank, ale w sumie nie wiem czy to jest istotne na etapie wyboru kredytu.
Czy faktycznie powinienem brać na 15 lat jeżeli interesuje mnie szyba spłata kredytu, w sensie nawet i może po 5 latach?

#kredyt2procent #kredythipoteczny #kredyt
  • 7
Czy faktycznie powinienem brać na 15 lat jeżeli interesuje mnie szyba spłata kredytu, w sensie nawet i może po 5 latach?


@cfriend: moim zdaniem warto brac na dluzej, bo kosztowo wychodzi podobnie (ale sobie policz, w sensie marzy czy cos, bo odsetki to wiadomo) a daje sporo jednak mozliwosci jakbys nie chcial splacac, albo troche nadplacil na tyle, ze ratka przestanie byc problemem a srodki gdzie inadziej sie przydadza
@cfriend: Spłacić kredyt możesz w ile lat chcesz, jeśli tylko masz hajs. Czy masz go na 30 lat czy na 15 - możesz go spłacić w 1,2,3,10,15,20 lat więc tutaj nie ma znaczenia. Ma natomiast w przypadku wysokości raty - na 30 lat rata będzie niższa z urzędu, ale nikt nie zabroni Ci płacić co miesiąc tyle co jakbyś miał go na 15 lat. A jak Ci uschną jaja z jakiegoś
@Tytanowy_Lucjan: Nie w okresie dopłat, tylko przez pierwsze 3 lata, nie pierwszej raty tylko pierwszej raty z dofinansowaniem (spora różnica), no i jak nie miałeś 200k wkładu własnego to do 200k można na raz nawet przez pierwsze 3 lata - ale to i tak dobrze, bo normalnie nie możesz nadpłacać bezkarnie przez pierwsze 3 lata w większości banków. Przez te 3 lata nadpłatę odkładasz i pchasz na lokaty, a potem wszystko,
@GOHAN Ok. Dzięki za doinformowanie. Przestałem się w którymś momencie mocno tym interesować.
Sam chciałem brać bk2, ale ceny większych mieszkań (60m2+)powaliło i ludzie chcieli zbyt dużo za nawet słabe metraże, poddasza czy niemieckie kamienice do kapitalki. Znalazłem jednak tańszą perełkę od starszej pary i biorę nieco mniejszy lokal za gotówkę choć chciałem odsetkami z oszczędności spłacać sporą cześć raty.
Przynajmniej nie będzie mnie ograniczać nakaz siedzenia na miejscu, żeby dostać dopłaty.
Doradca mi doradził by brać na 15 lat, ale trochę zaczynam powątpiewać w jego ekspertyzę, bo słyszałem że opłaca się na dłużej.


@cfriend: W przypadku kredytów hipotecznych odsetki są naliczane na bieżąco, na podstawie aktualnego salda kapitału. Oznacza to, że kredyt na krótszy okres będzie miał mniejszą sumę odsetek (bo kapitał spada szybciej) niż kredyt na dłuższy okres. Jednocześnie nadpłacanie raz w miesiącu kredytu na dłuższy okres w taki sposób, aby