Wpis z mikrobloga

ktos mi wytlumaczy czemu deweloperzy nie budują bloków 12-13 piętrowych jak kiedyś?

-zapotrzebowanie na mieszkania jest tak duże, że i tak by to ludzie kupili,
-potrzeba mniejszej działki na budowe dużego budynku,
-technicznie to prawie taki sam budynek jak 4 piętra?
-stare osiedla mają 13-piętrowce i nawet zieleń / parkingi wokół

wiec czemu sie tego nie buduje juz?

#pytanie #bloki #mieszkania #nieruchomosci
jmuhha - ktos mi wytlumaczy czemu deweloperzy nie budują bloków 12-13 piętrowych jak ...

źródło: str26

Pobierz
  • 76
  • Odpowiedz
@jmuhha: jest bardzo mało terenów pozwalających na budowę takich bloków, u mnie w mieście jest kwik jak cokolwiek chcą postawić wyższego niż 4 pietra,bo zdominuje niesamowicie cenna architekturę kwadraciaków z prl. Natomiast w Rzeszowie według mnie stosunkowo dużo buduje się wysokich bloków, ale tam klepią wszystko co im deweloper pod rękę podstawi
  • Odpowiedz
@jmuhha zakładam, że raz to plany zagospodarowania przestrzennego. A dwa to że taki wysoki blok buduje się co najmniej dwa razy dłużej. Przy krótszej budowie całość zamknięta jest w 2-3 lata i 30-40% marży ustukane. Można jechać z następnym
  • Odpowiedz
@jmuhha: niewiele jest działek z takim planem, poza tym przepisy pożarowe są BARDZO wymagające i koszty ochrony przeciwpożarowej BARDZO wysokie (np. baseny, generatory prądotwórcze, dodatkowe windy/klatki wszystko w wydzielonych strefach pożarowych). Tak samo parking, jak postawisz kilkanaście pięter w górę, to musisz ryć wiele kondygnacji w ziemi, rycie np 4 kondygnacji podziemnego parkingu kosztuje bardzo dużo, a ceny sprzedaży kondygnacji parkingowych są o wiele niższe niż kondygnacji mieszkalnych.

Za komuny nie
  • Odpowiedz
-technicznie to prawie taki sam budynek jak 4 piętra?


@jmuhha: Nie. Oczywiście "to zależy" ale nie jest technicznie to samo, zwłaszcza jeżeli chodzi o tanie 4p na przedmieściach.

Dzieje się tak z 2 powodów.
1) Technicznie/przepisowo budynki powyżej 4 pięter są zupełnie inne, co oznacza wyższy koszt. Nie są to przepisy/nakazy bez powodów.
2) Miasta nie bardzo pozwalają na budowanie. Co ciekawe zarówno świadomie, ograniczając zabudowę dając tylko raz na jakiś
  • Odpowiedz
@jmuhha: troche sie buduje - byla o tym juz mowa wczesniej. No ale nie jest to tanie (wymagania co do miejsc parkingowych, ppż i wydolnosci infrastruktury drogowej!!!), przewaznie nie mozna tego robic blisko centrum miasta, gdzie w polsce dominuje niska i srednia zabudowa etc. No i potencjalnie wiecej rzeczy moze sie #!$%@?.

Ps
A gdybysmy tak budowali na wieksza skale, to wszyscy by darli jape hong kong! Czemu budujemy tak ciasno
  • Odpowiedz
@jmuhha: budują, tam gdzie mogą to budują.
Ale nie każdy sobie może na to pozwolić bo na takie budowy to już trzeba mieć kapitał. Łatwiej jest postawić bliźniaki pod miastem niż budowac takie bloki.
enten - @jmuhha: budują, tam gdzie mogą to budują.
Ale nie każdy sobie może na to poz...

źródło: 51093_x800

Pobierz
  • Odpowiedz
@enten: Akurat wrzucenie przykładu portu popowice nie zachęca do 4p+, nie jest to najlepsza urbanistyka ani ogólnie osiedle. Przy okazji jak pytałem to było drogo(jakoś rok temu). Duzi deweloperzy którzy mają kasę też robią często 4p więc nie jest to czysto kwestia nakładów.

Na zdjęciu IMO lepszy przykład Chociebuskiej. Można było zrobić zabudowę w trend rogowska/zemska, albo nowodworska. Wybrano zabudowę jak bloki w tle(czyli rogowska) i IMO bardzo dobrze pasuje.
lagopus - @enten: Akurat wrzucenie przykładu portu popowice nie zachęca do 4p+, nie j...

źródło: chociebusk

Pobierz
  • Odpowiedz
@jmuhha: plan zagospodarowania przestrzennego precyzuje jaka może być wysokość zabudowań w danym miejscu. A ogólnie te wysokie bloki wśród urbanistów i architektów uważa się za patologię dlatego preferuję się te max kilkupiętrowe
  • Odpowiedz
@jmuhha plany zagospodarowania przestrzennego…. Poprzednicy o tym wspomnieli ja dodam tylko czemu miasto nie pozwala wszędzie stawiać budynków +8 bo to o wieje więcej mieszkań, mieszkańców i większy ruch samochodowy. Samorząd raczej też myśli o tym ;)
  • Odpowiedz
@jmuhha: no ja bym powiedział że budują bo u mnie na dzielnicy powstało jedno mini osiedle takich po 10 pięter bloków(z 5 ich postawili) i teraz 3 nowe bloki jeszcze upychają i każdy ma mieć ponad 10
dobrze że u mnie na osiedlu nie ma miejsca(chyba) bo by się jeszcze tu pasożyty przywlokły
  • Odpowiedz