Wpis z mikrobloga

Jak właściwie w Polsce wygląda prawo dotyczące zwrotu towaru? Czy jeśli kupiłem sprzęt np. klawiatura/myszka i po otwarciu opakowania okazuje się, że mi z jakiegoś powodu nie pasuje to mogę bez żadnych konsekwencji zwrócić taki sprzęt przez Allegro Smart i sprzedający musi oddać mi 100% kwoty zakupu?

Śladów użytkowania na sprzęcie nie będzie widać, ale jednak będzie widać, że opakowanie było otwierane.

#allegro #allegrosmart #prawo #zwrot #zakupy #sprzet #sprzetkomputerowy #elektronika #internet #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 14
  • Odpowiedz
@roninq6: ale nie mowiles ze brales na firme. Na firmy nie musza przyjmowac. Zamawialem ostatnio z proline, najwieksza obudowa bequiet, myslalem ze wejdzie na luzie aio420 bo najwieksza. Otworzylem i nie weszla, ale przyjeli zwrot, ladnie zapakowalem
  • Odpowiedz
@roninq6:
Tylko jeżeli osoba prywatna kupuje od firmy, to osoba ma 14 dni na zwrot bez podawania przyczyny. Możesz normalnie otworzyć, przetestować, ale za uszkodzenia firma może Cię obciążyć kosztami.
Jeżeli kupujesz od osoby prywatnej, to nie obowiązuje.
Jeżeli kupujesz jako firma, to też nie obowiązuje.
  • Odpowiedz
to mogę bez żadnych konsekwencji zwrócić taki sprzęt przez Allegro Smart i sprzedający musi oddać mi 100% kwoty zakupu?


@roninq6: ryzykujesz obciążeniem Cię za zwrot niepełnowartościowego towaru. Ale generalnie raczej większe firmy nie zwracają na to uwagi.
  • Odpowiedz
@Bpnn nie do końca tak jest jak piszesz. Jeśli kupujesz jako firma, ale towar który nabyłeś nie jest przedmiotem twojej działalności gospodarczej to zwracasz jak normalny konsument. Np ja. Między innymi montuję zbiorcze anteny na nowych budynkach. Jakbym kupił multiswitch albo jakiś wzmacniacz kanałowy to sprzedawca nie musi mi przyjąć. Ale jakbym kupił klawiaturę do mojego firmowego kompa no to już musi.
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm: @Bpnn @Adams_GA @anteniarz Aby doprecyzować - kupiłem jako osoba prywatna od firmy sprzedającej na Allegro (sklep internetowy od wielu lat na Allegro), przesyłka InPost w ramach Allegro Smart. I tego dotyczy ten wątek.

Sprzęt zwracam bez śladów użytkowania, kompletny. Jednak opakowanie zostało przeze mnie otwarte i to da się zauważyć, bo zwyczajnie nie ma innej możliwości dostać się do środka takiego opakowania jak przez delikatne "rozdarcie" tych jednorazowych zastawek (nie
  • Odpowiedz
Aby doprecyzować - kupiłem jako osoba prywatna od firmy sprzedającej na Allegro (sklep internetowy od wielu lat na Allegro), przesyłka InPost w ramach Allegro Smart. I tego dotyczy ten wątek.


@roninq6: bez problemu.
  • Odpowiedz
Jednak opakowanie zostało przeze mnie otwarte i to da się zauważyć, bo zwyczajnie nie ma innej możliwości dostać się do środka takiego opakowania jak przez delikatne "rozdarcie" tych jednorazowych zastawek (nie wiem jak to inaczej nazwać ( ͡° ͜ʖ ͡°))


@roninq6: nikogo to nie bedzie obchodzilo, przyjeli by nawet z drobnymi rysami. Potem one trafiaja do outletow

Nawet w opakowaniu zastepczym by przyjeli
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm: Hm, serio? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Skoro tak mówisz to chyba faktycznie zwrócę, bo zwyczajnie produkt nie spełnił moich oczekiwań.

Czyli co, robić zwrot Smartem bez podania przyczyny i będzie git? Jedyne czego się obawiam to żeby nie kombinowali coś z nieodesłaniem 100% kwoty jaką zapłaciłem za produkt.
  • Odpowiedz
@roninq6: jak masz lęki to do psychiatry. Ludzie robią miliony takich zwrotów rocznie. Już nie mówiąc że dla niektórych codziennością jest np kupowanie rzeczy żeby załapać się na promocje, a potem zwrot tych zbędnych bez utraty zniżki na te które zostawiasz.

Gadasz jakbyś się urodził wczoraj
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm: Spokojnie, zapytałem tylko, od tego jest wykop ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To właściwie pierwsza rzecz, którą zwracam po otwarciu, a ciekawy byłem jak działa prawo w Polsce w tym zakresie.
  • Odpowiedz
@roninq6: Nie ma obowiązku zwrotu towaru w fabrycznym opakowaniu. Kiedyś to było praktykowane, ale UOKiK ich rozgonił.

Masz prawo przetestować produkt i nie ma innego sposobu niż jego rozpakowanie. Tak jak ktoś napisał, jak zakup nie ma dla Ciebie charakteru zawodowego to bez problemu można zwracać również zakupy dokonane w ramach działalności.
  • Odpowiedz