Wpis z mikrobloga

Podejrzewam u siebie lekką fobię społeczną - od dziecka jestem bardzo wstydliwy, nie potrafię się odezwać przy obcych ludziach. Chcę to wyleczyć - do kogo się udać? Do psychiatry, psychologa, psychoterapeuty? Czy polecacie kogoś w Krakowie?
Tak jak wspomniałem, jest to raczej lekka fobia społeczna, bo jestem w stanie normalnie funkcjonować. Z tego powodu spodziewam się że raczej zostanie mi zaproponowana psychoterapia, bez leków - ale oczywiście nie jestem tego pewien, bo nie jestem lekarzem.
#krakow #fobiaspoleczna #psychologia #psychiatria #psychoterapia #lekarz #medycyna
  • 10
@Mannequeen: aby dostać się do psychologa, potrzebujesz skierowanie - może być od rodzinnego albo psychiatry (do psychiatry nie potrzeba skierowania). Jeśli nie zamierzasz brać teraz leków, to powiedz o tym psychiatrze, bo na ponad 90% wyjdziesz z gabinetu z receptą (antydepresanty SSRI, pregabalina lub coś innego). Lekarz psychiatra powinien wysłać Ciebie na podstawowe badania (tarczyca, hormony, morfologia itp.) oraz wykluczyć typowo somatyczne przyczyny zaburzeń psychicznych.

U psychologa powinieneś mieć zrobioną diagnozę.
@Mannequeen: ja bym szedł do psychoterapeuty (koniecznie z certyfikatem odpowiednim. nie z byle szkoły) który jest psychologiem, jak to lekkie jak opisujesz to nie widzę sensu pchania się w psychotropy. plus na fobię dobrze psychoterapię i tak. tym bardziej na nieśmiałość chorobliwą.

dla mnie psychaitra przy fobii to raczej poziom gdzie się boisz gdzieś wyjść, odebrać telefonu, pracować, uczyć etc. gdzie Ci to życie rujnuje
@Mannequeen: Z moją opinią pewnie się wielu nie zgodzi ale skoro lekka to po prostu to przezwyciężaj i żyj z tym. Po co terapią sobie w głowie mieszać z strupem na kolanie też idziesz do lekarza? Jeśli się pogłębił fobia to wtedy dopiero jakieś kroki podjąć. Może wystarczy melisa i dobry nastrój jak się trafi?