Wpis z mikrobloga

Mam pytanko odnośnie instalacji wodno-kanalizacyjnej w mieszkaniu deweloperskim.

Czy lepiej tego nie ruszać czy też można to przebudowywać?

Przykład: dziurę od kibla mam po jednej stronię, ale np. chciałbym mieć kibel po drugiej stronie - można to łatwo obrócić, czy też jest ryzyko, że po takich zabawach gówno będzie utykało w rurze?

To samo np. ze zlewem - mam te 3 rurki na środku pomieszczenia, ale np. chciałbym to przesunąć max lewo - da się to łatwo zrobić czy znowu lepiej nie ruszać, bo woda nie będzie dochodzić czy coś?

To samo prysznic/wanna - rury i dziurę mam po jednej stronie - a co jakbym chciał prysznic w drugim rogu?

Ogólnie tak się zastanawiam, czy to można łatwo modyfikować, czy też lepiej tego nie ruszać, bo gówno utknie w rurze i będzie przypał.

Jeszcze ewentualnie można pewnie jakieś modyfikacje w stylu kolanko / może dwa i ciągniemy rurki - ale czy to znowu nie sprawi, że gówno utknie w rurze?

#nieruchomosci #mieszkanie #remontujzwykopem #remont
  • 18
  • 1
@ksiezycoweNieruchy: jakie jest ryzyko, że po takich przeróbkach gówno utknie w rurze? Jakby to miało wyglądać - bo te rurki wychodzą z ziemi przecież - to jest kucie wszystkiego, aż do tego punktu, odrywanie tych rurek od centrali (głównej rury) i przenoszenie ich w inne miejsca? Czy też bardziej zabawa z kolankami i rurkami?
dziurę od kibla mam po jednej stronię, ale np. chciałbym mieć kibel po drugiej stronie - można to łatwo obrócić, czy też jest ryzyko, że po takich zabawach gówno będzie utykało w rurze?


@haha123: musiałbyś pomierzyć odległości bo bez tego nikt Ci nie powie. Ogólnie odległość między kiblem a pionem nie powinna być większa niż 1,5-2m, Przy większych odległościach już mogą być problemy, trzeba dawać zawory napowietrzające itp
Ogólnie tak się zastanawiam, czy to można łatwo modyfikować, czy też lepiej tego nie ruszać, bo gówno utknie w rurze i będzie przypał.


@haha123: Można, ale trzeba zastosować branżowe zasady dla spadów i odległości, czyli po prostu zamówić ogarniętego hydraulika
@haha123: sam osobiście sprawdź poziomicą czy jest odpowiedni spadek na nowej rurze. Bo fachura co ci to zrobi, będzie miał to w dupie, a z problemem zatykającej się rury zostaniesz później sam.
@haha123: Wszystko zależy czy to tylko taka zachcianka z dupy (heh) czy z kiblem tam gdzie masz nie jesteś w stanie sensownie ustawić łazienki. Jak masz się przez następne x lat #!$%@?ć to lepiej wydać te parę groszy i zrobić to teraz, bo przecież nie będziesz potem kuł. Tylko jak mówię, jak masz zamiar tutaj liczyć każdy grosz to lepiej odpuść, bo tak czy inaczej skończy się kuciem.
  • 0
@JC97: tylko, że hajs tutaj za bardzo nic nie ma do rzeczy, bo hydraulik 30k też może zrobić na #!$%@?, bo następna robota30k w kolejce.

Także ryzyko zawsze istnieje.
@haha123: Jedyny problem może być z rurą z gównem bo zależy jak jest zrobione podejście kanalizacyjne i jak łatwo da się to przerobić. Kibel całkiem po drugiej stronie niż w planie deweloperskim to nie wiem czy tak łatwo bo to pewnie już będzie trochę odległości od pionu, kilka kolan i jakoś tą rurę wypadałoby ukryć - a to ma z 15 czy tam 12,5cm średnicy.

Z podejściami wody czy tam odpływami
@haha123: wszystko się da, ale hajsu wyjebbbiesz, więc zastanów się czy akurat ten kibel po drugiej stronie to priorytet. Z prysznicem też sporo zabawy.
Najprostsza robota z umywalką, ale też trzeba ogarniać hydraulikę
@haha123: Jeśli łazienka jest typowa deweloperska, czyli jakieś 2-3m do przeniesienia to nie będzie żadnego problemu, tylko spadki na rurach mają być zachowane. Kuje się posadzkę, ewentualnie, jak za duża odłegłość, to rurę na fekalia można poprowadzić częściowo na ścianie i zamontować w geberit - wtedy punkt wyjściowy rury jest wyżej, a tam, gdzie ona idzie ponad posadzkę, przedłużyć zabudowę geberitu.