Wpis z mikrobloga

@kasprzak: w sensie w jakim przypadku i jaką partycję? Tam masz dosłownie cały dysk zajęty więc co chcesz rozszerzać?

Btw, co ty robisz z krenelami, że masz prawie całe #!$%@? /boot/ i /boot/efi? xD
  • Odpowiedz
@Kryspin013: sda3 jest podzielona na 2 '/' oraz '/home'

Chciałbym to połączyć w 1, ewentualnie odjąć z 7GB z tego 'home' zeby dodac do '/'


@kasprzak: jak chcesz odjąć 7GB z partycji, na której masz wolnego 350MB? XD

Druga sprawa to nie połączysz ich w ten sposób. Musiałbyś:
1) mieć drugi dysk, na który zbackupujesz pliki z /home (najlepiej rsync z zachowaniem uprawnień, bo jak spieprzysz uprawnienia to już się
  • Odpowiedz
@Kryspin013: A gdybym sklonowal dysk na większy i nieprzypisane miejsce poświęcić na sda3 - tylko jak w tym przypadku powiększyć / a nie /home?


@kasprzak: Jak najbardziej możesz. Masz tam LVM i wszystko w jego obrębie możesz sobie elastycznie modyfikować. Tam jakbyś się uparł to możesz sobie nawet skleić dwa dyski w jeden PV i przeznaczyć miejsce z nowego dysku dla /. Dosłownie raid softwaerowy tylko większą ilością funkcji.

Zwiększasz
  • Odpowiedz
  • 0
@Kryspin013: Dziwnie mi to podzieliło i trochę tego nie kumam i na pewn odoczytam.Chodziło o postawienie tylko Ubuntu Server lokalnie do potestowania kilku rzeczy, a tu kolejny doktorat treba robic ()

Zastanawiam się tylko żeby dobrze to zrobić, a nie żeby znowu poszło wszystko w /home.

To wynik lvs:
kasprzak - @Kryspin013: Dziwnie mi to podzieliło i trochę tego nie kumam i na pewn od...

źródło: Zrzut ekranu 2023-10-31 113302

Pobierz
  • Odpowiedz
Czyli nie masz miejsca już - wszystko z LVMa przydzielone.
Następnym razem instalując linuxa, możesz dać 200M na /boot. /home nie musisz tworzyć, wystarczy że będzie na "/". /boot/efi też może być malutkie -200M
Jedyne co możesz zrobić to oczyścić sobie system:
sudo apt-get clean all
ewentualnie logi w /var/logs
  • Odpowiedz
@kasprzak: to w skrócie, lvm to logiczne wolumeny w linuksie, takie abstrakcyjne urzadzenia, które robią ci cuda pracujac na fizycznych dyskach np dowolne łączenie dysków w raidy, usuwwać i szybko dodawać partycje itd.

Musiałeś zaznaczyć LVM przy instalacji (albo nie odznaczyć).

To co ci opisałem wyżej w zupełeności wsytarczy. Tylko dwie komendy lvresize się zmienią bo teraz mam przekonanie co do tego jak te lv u ciebie się nazywają:

lvresize -l
  • Odpowiedz