Wpis z mikrobloga

Pacjent to kilkunastoletni komputer. Pewnego razu wyłączył się podczas pracy i nie daje się włączyć ponownie.

Po włączeniu zasilania nic co jest w środku nie startuje, ale świeci się dioda na płycie głównej.

Zasilacz wstępnie wykluczam - po podmianie na inny nic się nie zmienia. Podobnie zwarcie pinów PWR zamiast użycia przycisku zasilania nic nie zmienia. Zmiana karty graficznej nic nie zmienia. Odpięcie dysków nic nie zmienia.

CPU na AM3 na podmianę nie mam, i z moimi skillami manualnymi wolę go nie ruszać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
RAMu jeszcze nie wypinałem, bo o ile kojarzę to problemy z RAMem objawiały się trochę inaczej się objawiają.

Jest jeszcze coś co można sprawdzić domowymi sposobami, czy szukać już fachowego serwisu, albo raczej odesłać do krainy wiecznych bootów? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#serwispc #komputery MB: #asus M4A79XTD EVO ATX z #cpu #amd Phenom II X6
  • 9
Pacjent to kilkunastoletni komputer. Pewnego razu wyłączył się podczas pracy i nie daje się włączyć ponownie.

Obejrzyj dokładnie wszystkie kondensatory, jak coś znajdziesz to duża szansa na wskrzeszenie (wytyczne: https://duckduckgo.com/?q=damaged+capacitor&iar=images&iax=images&ia=images&iai=http%3A%2F%2Fjonrosensystems.com%2Fcomputers%2Fwp-content%2Fuploads%2F2011%2F03%2FFailed-Capacitors.jpg )
Przy okazji warto też szukać śladów korozji, jeśli jakieś styki są zielonkawe czy pokryte brązowym nalotem to pewnie dostał wodą i przy kilkunastoletnim sprzęcie naprawa niezbyt się opłaca.
@PaaD:
@PaaD: gdyby tylko istniał jakiś sposób na uruchomienie systemu z samego dysku albo zaimportowania skądś kopii zapasowej skoro to było takie ważne, hmmm, może chociaż program do uruchomienia jest bo przecież już dawno złamaliśmy te epickie zabezpieczenia xp... albo chociaż może? nie, to by było za proste..... heh
kilkunastoletni komputer.

czy szukać już fachowego serwisu, albo raczej odesłać do krainy wiecznych bootów? ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@PaaD: a jaki jest CEL tego szukania? W sensie - ile warty jest TEN komputer, by było warto go uruchamiać w tej konfiguracji, jaka jest.
Bo jeśli dane - to sam dysk wyjąć i dane zgrywać.
Jesli komputer jest jakiś ultracenny z jakiegoś powodu - taniej szybciej płytę kupić
via Wykop
  • 1
@Aramil: po odkurzeniu wszystko wygląda elegancko, kondensatory jak z fabryki, ścieżki są zalaminowane, z wodą ani nadmierną wilgocią komp nigdy nie miał kontaktu, więc może jakieś zwyczajne zmęczenie materiału (nie oszczędzałem tej maszyny)

@hrumque: Bardzo dobre pytanie, właściwie mogłem opisać kontekst. Primo: sprzątanie. Dyski już dawno transplantowane. Cel szukania jest tylko taki, żeby wiedzieć czy wyrzucić czy sprzedać albo nawet oddać komuś działające bebechy... Jest tam jeszcze fajny kiedyś CPU
@PaaD:
Skoro kondensatory wyglądają ok to reanimacja byłaby tylko sztuką dla sztuki. Ten sprzęt jest aktualnie w limo, gdzie już nie ma żadnej wydajności, a jeszcze nie ma żadnej realnej wartości z racji bycia "klasykiem".