Wpis z mikrobloga

Wywołuję do tablicy @pijany_powietrzem

Przeczytałem wiele Twoich wpisów i jestem zaszokowany specjalistami na jakich trafiasz.

Ja mam ważne pytania:

1. Czy jesteś pewien, że trafiałeś do psychoterapeutów, którzy mieli aktywny certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego bądź Polskiego Towarzystwa Psychologicznego?

2. Czy jesteś w 100% pewien, że psychoterapeuci do których chodziłeś ukończyli 4-5 letnią szkołę psychoterapii atestowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne włącznie?

3. Czy jesteś w 100% pewien, że psychoterapeuta u którego pobierałeś psychoterapię znajduje się pod stałą opieką superwizora i konsultuje z nim swoje przypadki?

4. Czy jesteś pewien, że kiedykolwiek diagnozował Cię psycholog kliniczny mający odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia do stosowania testów psychologicznych?

***Pisałeś, że jakaś typiarka dała Ci testy z neta i na podstawie tego Cię diagnozowała - włos mi stanął kurfa dęba jak to przeczytałem.. Testy psychologiczne nie są testami wziętymi z Internetu. W Internecie ich nie ma i są chronione prawnie. Kwestionariusze takie jak MMPI czy SCID są bardzo rygorystycznie rozwijane od wielu, wielu dekad i stosowane w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Bardzo dobrze opisują daną osobę, jej osobowość, style radzenia sobie, czy temperament (FCZ-KT Strelau'a).

5. Jesteś świadomy tego, że zawód psychoterapeuty w Polsce nie jest regulowany ustawą, co oznacza, że nawet i Ty możesz się ogłosić psychoterapeutą? Liczy się tylko wyłącznie certyfikat PTP i ukończenie 4-letniej atestowanej szkoły psychoterapii (czyli 5 lat studiów psychologii + 4 lata szkoły psychoterapii).

6. Czy zdajesz sobie sprawę, że wielu psychiatrów nie ukończyło studiów psychologicznych i nie ukończyło szkoły psychoterapii o jakiej napisałem powyżej? Psychiatrów, którzy ukończyli medycynę i 4-letnią szkołę psychoterapii jest w Polsce kilku bądź kilkunastu. Niewielu chce się kontynować naukę po 6 latach medycyny, dokładając do tego 4 lata podyplomówki z psychoterapii. To jest garstka osób.

7. Skąd jesteś? Jestem w stanie podpowiedzieć konkretne nazwiska, jeśli jesteś z okolic Poznania/Warszawy/Krakowa.

Tym co mówili Tobie obecni "fachowcy" jestem dogłębnie przerażony - jest to całkowicie sprzeczne z zasadami i sztuką psychiatrii i psychoterapii. Jawnie łamie to Kodeks etyczny psychologa i wszystkie zasady, na których profesjonalna psychoterapia czy pomoc psychiatryczna się opiera.

Odpowiedz sobie na te pytania. Zayebać się możesz zawsze - jutro, pojutrze, za tydzień, za 4 tygodnie, za 2 miesiące. Jestem dość mocno z branży i dla mnie jest to jasne, że masz jeszcze kilka bardzo dobrych opcji, które na Ciebie niestety nie trafiły przez niepełnosprawność systemu.

#samobojstwo #psychologia #psychiatria
  • 2
@JohnTravoltta:

1 i 2 Czego oznak jest posiadanie certyfikatu czy atestu p.t.psychologicznego, które jest martwe i odpowiedzialne za bałagan obecny jaki mam w branży?

Czego oznaką jest posiadanie certyfikatu czy atestu p.t.psychiatrycznego, które nie jest bezpośrednio powiązane z psychoterapią?

Oczywiście by zostać wpisanym w tych instytucja na listę psychoterapeutów trzeba podjąć trochę większy wysiłek niż stworzenie wlasnej stronny i czy wydrukowanie wizytówkę ale to dalej nir znaczy czy psychoteraputa jest kompetentny.
@JohnTravoltta dużo trudnych i szczegółowych pytań na które nie czuję się na siłach odpowiadać. Lecząc się na NFZ brałem psychiatrę który ma najbliższy termin, a odpowiedzialność za ro ze jest on specjalistą zostawiłem w gestii poradni która go zatrudnia. Przy psychoterapeutach starałem się szukać o nich jak najwięcej informacji i opini w internecie, ale wiadomo że z nimi jest różnie.
Temat nalepiej podsumowuje opinia jednego z ostatnich psychiatrów.
Według niego to ja