Wpis z mikrobloga

#wspinanie #tatry #skitury #wspinaczka #gory

Co sądzicie o zjazdach na pojedynczej linie połówkowej? Mam taką fajną lekką 30 m, którą używam do asekuracji na lodowcu i się zastanawiam czy nie wziąć w tatry, żeby czasami gdzieś zjechać zamiast kombinować ze schodzeniem na żywca. Mając na myśli zjazd na pojedynczej myślałem o metodzie "na złodzieja" z repsznurem.

  • 10
  • Odpowiedz
@boa_dupczyciel: Źle się wyraziłem - jest napisane, żeby nie używać do wspinaczki / alpinizmu jako liny pojedynczej. Stąd moje pytanie jak mają się do tego zjazdy na pojedynczej. Na chłopski rozum nie powinien to być żaden problem bo przewleczona przez stanowisko lina złożona z dwóch połówkowych i tak trzyma się na jednej linie. Zastanawia mnie jedynie czy taka cienka lina będąc jedyną w przyrządzie będzie stawiać odpowiedni opór. Oczywiście zakładam stosowanie
  • Odpowiedz
bo przewleczona przez stanowisko lina złożona z dwóch połówkowych i tak trzyma się na jednej linie.


@nalej_mi_zupy: no tak nie do końca, przemyśl co napisałeś.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to możesz zjeżdżać na jednej bo jest statycznie obciążona, to sie chyba jakoś z hmsem robi przy stanie a ściąga za repa.
Przyrząd będzie slabo hamował na jednej nitce 8mm chyba ze masz przyrząd typu alpine. Niezależnie jaki masz to musisz zrobić
  • Odpowiedz
@boa_dupczyciel: Masz rację. Zafiksowałem się na tym, że co prawda przewleczona jest jedna połówka, ale siły działające na nią rozkładają się po równo w obu kierunkach a nie tylko w jednym obciążonym.

Mam Ocun Hurry, który wg parametrów jest od 7.8 mm. Chyba muszę się do parku wybrać i zobaczyć jaki opór stawia ten sznurek.

Niezależnie jaki masz to musisz zrobić lonże i zjeżdżać w wysokim przyrządzie z blokerem z repa,
  • Odpowiedz
@nalej_mi_zupy: Linę Beal Rano można wykorzystać do zaawansowanej turystyki lodowcowej. W przypadku wpadnięcia do szczeliny lodowcowej będziesz obciążać właśnie jedną żyłę aby się z niej wydostać.
Parametry liny Beal Rano dostępne są tutaj: Beal Rando 8mm
W sytuacji awaryjnej zjazd na takiej linie jest możliwy.

Nie rozumiem natomiast co masz na myśli pisząc "Oczywiście zakładam stosowanie drugiego repsznura jako autoasekuracji do zjazdu". Drugi repsznur zdaje się być zbędny.
  • Odpowiedz
Nie rozumiem natomiast co masz na myśli pisząc "Oczywiście zakładam stosowanie drugiego repsznura jako autoasekuracji do zjazdu". Drugi repsznur zdaje się być zbędny.


@9c_pl: mówiąc o drugim miałem na myśli blokera pod przyrządem zrobionego z repa. O pierwszym repie wspominałem wyżej jako o odciągu "złodzieja" na zjazdach dłuższych niż 15 metrów. Wtedy zjazd odbywałby się na jednej linie w przyrządzie. I tak naprawdę o tą kwestię mi chodzi najbardziej. Jak się
  • Odpowiedz
@nalej_mi_zupy: spokojnie można zjeżdżać na jednej żyle połówki, przetestuj tylko sobie przyrząd i węzeł. Prusik może działać lepiej niż bloker w takim wypadku (niewielka różnica średnicy między liną a repem)
  • Odpowiedz