Wpis z mikrobloga

Co do Bezpiecznego Kredytu 2% zadaliście mi ponad 100 pytań w komentarzach i w wiadomościach. Wybrałem najciekawsze i najczęściej powtarzające się pytania, a na resztę odpowiem już w komentarzach do poniedziałku.

Zanim jednak zaczniemy. Program w życie jeszcze nie wszedł i niektórzy użytkownicy błędnie myślą, że doradcy, eksperci będą wiedzieć wszystko wcześniej niż banki, BGK, ustawodawca. Stan faktyczny w tym programie będzie zmieniał się dynamicznie przez najbliższe tygodnie. Druga sprawa. Branie tego kredytu w pierwszych dniach jego trwania może okazać się katorgą pełną przeszkód, bo banki i ich zdolności procesowania od zawsze były niewystarczające. Padły pewne pytania co do których odpowiedź wymaga interpretacji banków lub ustawodawcy i zawsze o tym wspominam. Zostały ponad dwa tygodnie i na razie 4 banki, Pekao, PKO, Alior i VeloBank zdeklarowały się co do udziału od 3 lipca. Trzy pierwsze rządowe, dwa ostatnie najdroższe na rynku słynące z niekorzystnych, trudnych w zrealizowaniu hipotek.

Co do poprzedniego wpisu jedna sprawa wymaga sprostowania. Podałem jako potencjalnie najkorzystniejsze banki ING i Millenium, użyłem tam skrótu myślowego i wymaga to wyjaśnienia. Banki te przystąpią do programu klika tygodni po reszcie, wraz z innymi bankami komercyjnymi. Z powodów wymienionych powyżej. Wprowadzenie tego programu to będzie duży chaos. Dlaczego banki te będą najtańsze? Mają najbardziej sprawdzone i najtańsze oferty na stałym oprocentowaniu, a takie będzie brane pod uwagę w programie(przed dopłatą). Docelowo do programu dołączą wszystkie banki komercyjne. Takie są moje prognozy.

1. Łączne oprocentowanie. Rata malejąca zależna od kapitału oraz wysokości stałego oprocentowania - dopłata. Łącznie około 3% przy ofercie pierwotnej na 8.5%. Jeśli chcecie policzyć kwotę dopłaty polecam kalkulator @marcpol kalkulator
2. Prewnioski. Czym tak właściwie są? Możliwością złożenia oświadczeń oraz dokumentów zarobkowych. Na ten moment banki nie są w stanie wygenerować nawet formularza informacyjnego i nie wiadomo ile będzie wynosić oferta, wynika to z tego, że banki nie mają dalej podpisanej umowy z BGK. Mówiąc wprost, te prewnioski nie są istotne, w sumie nie warte składania bo przyśpieszą proces o 2 dni. Nadal jest kilka niewiadomych, będą także w lipcu więc musimy się wszyscy uzbroić w cierpliwość.
3. Dokończenie budowy oraz łączny limit. Jeśli chodzi o łączny limit interpretacja jest taka, że działka stanowi maksymalny wkład, a kwota kredytu(600k) ma służyć budowie bez wykończenia(inne rozpisanie transz) i wtedy ostatnie 200k gotówki idzie na wykończenie. W przypadku rozpoczętej budowy limity to 100k dla singla oraz 150k dla małżeństwa.
4. Wyższa zdolność kredytowa. Jak zapowiada KNF(informacje medialne z dziś) zmiany będą w rekomendacji S, co wpłynie zgodnie z zapowiedziami na zwiększenie zdolności. O ile dokładnie? Będzie wiadomo jak rekomendacja zostanie zmieniona. Ja typowałem 30%.
5. Opłacalność zakupu vs wynajem. Wiele osób opisywało swoją sytuacje oraz parametry cenowe/zarobkowe. Odpowiedź dość uniwersalna to tak warto, ponieważ rata w kredycie 2% jest niższa niż w każdym mieście cena wynajmu. Ponadto kredyt z dopłatą będzie łatwiej uzyskać i to, że jest tańszy wynika z dopłat czyli de facto socjalu. Warto z programu skorzystać wcześniej, jako singiel, bo nie żeniąc się można mieć z partnerką dwie nieruchomości lub zakupić wspólnie kolejną po spłaceniu pierwszej i w obu przypadkach skorzystać z programu.
6. Rynek pierwotny. Zakup jest możliwy zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Tak na prawdę ten program nie ma wielu wykluczeń wobec normalnego zakupu nieruchomości. W ramach ustawy zniesiono także podatek PCC dla zakupu 1 nieruchomości, który wynosił 2%.
7. Zakup mieszkania bez wkładu w kredycie 2% bez limitów. Powiem wprost, odpowiedzi różne, zmienne i niemożliwe do określenia jednoznacznego stanowiska. @Kogutt potwierdzał w komentarzach moje słowa, ale wg. jest to luka, która zostanie załatana.
8. Zdolność na UoP dla singla na wykorzystanie pełnej kwoty kredytu(500k) w zależności od banku to 7500-8500 zł, ale znów to tylko przewidywania. Przy zarobkach 5000 zł zdolność będzie wynosić w granicach 300-350 tysięcy złotych.
Na resztę pytań postaram się odpowiedzieć w wiadomości lub komentarzach. Publikuje treści na wykopie już kilka lat i musicie zrozumieć, że zajmuje się wieloma sprawami z dziedziny finansów, podatków i biznesu. Ostatni raz takie zamieszanie było gdy wprowadzano Nowy Ład. Informację będą na bieżąco aktualizowane.

  • 73
@droetker4: Według brzmienia BK2%, można być właścicielem max 50% nieruchomości w której się nie mieszka oraz nabyło drogą spadku.
Pytanie - czy darowizna tuż przed śmiercią w tym wypadku wchodzi do masy spadkowej czy nie? Według wielu przepisów prawa darowizna do 5 lat przed śmiercią jest częścią masy spadkowej, a tutaj?

Przykładowa sytuacja: Dziadek na łożu śmierci postanawia swoją małą kawalerkę w małym mieście (wartą 100k) podzielić w ramach aktu darowizny
@SowaZ: @peepek

Faktycznie, ustawa jest nieco opóźniona względem tej o kredycie 2%. Tutaj informacja z portalu podatkowego na temat procesowania tej ustawy: "Obecnie ustawa trafiła do Senatu. Jeśli izba wyższa zgłosi poprawki, projekt powróci do Sejmu, który będzie nad nimi głosował. Następnie będzie oczekiwał na podpis Prezydenta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy mogą zostać wdrożone jeszcze przed wakacjami."

Te ich pozytywne przewidywania raczej się nie sprawdzą, więc będzie
W ramach ustawy zniesiono także podatek PCC dla zakupu 1 nieruchomości, który wynosił 2%.


@droetker4: jak dobrze rozumiem to się tyczy tylko i wyłącznie rynku pierwotnego? Czytaj robienie gały deweloperom? Bo umieściłeś to w punkcie 6 - rynek pierwotny.
kwota kredytu(600k) ma służyć budowie bez wykończenia


@droetker4: chce wziąć kredo pod korek na budowę domu, ale planuję budowę 120m2, jak zrobić kosztorys kredytowy żeby bank dał maksymalną kwote? Bo słyszałem że banki liczą do hipoteki około 4k za m2 wybudowanej powierzchni?

czy rzeczy typu pompa ciepla, instalacja rekuperacji itp wlicza się w ten koszt który przymują banki?
@droetker4: nie znalazłem odpowiedzi na taką sytuację: mam małe mieszkanie na własność, które otrzymałem w spadku. Narzeczona nie posiada ani nieposiadała własnej nieruchomości i spełnia warunki BK2. Co się dzieje w przypadku zawarcia małżeństwa gdyby przed ślubem przystąpiła do programu?