Wpis z mikrobloga

Ten "status niepodległego Śląska" to ofertą w stronę Niemiec.


@LaurenceFass: oni mają w dupie xD Śląsk był bogatym rejonem, a obecnie jest biedny, ciężki przemysł upadł. #!$%@? tutaj jest z tego co chcieli Niemcy ;)

Sama kwestia odłączenia śląska od polski historycznie miała sens, gdyż Śląsk po II wojnie światowej produkował najwięcej PKB dla Polski, taka nasza lokalna Bawaria.

Teraz to nikt rozsądny nie myśli o odłączeniu od Polski. Tylko w
K.....a - >Ten "status niepodległego Śląska" to ofertą w stronę Niemiec.

@LaurenceFa...

źródło: comment_1672485899WeBvyF4EiITZIl2CyBX6Of

Pobierz
@Klopsztanga: A ja chcę, żeby na przekór kacapom, referendum zorganizowała Ukraina, a co! :D


@AvantaR: nie śmieszne, bo po 2 wojnie światowej sprowadzono na Śląsk sporo ludzi z obecnej Ukrainy, by zrównoważyć lub nawet przewyższyć ludność niemiecka na Śląsku. Jak dobrze pamiętam to ponad 1mln ludzi z tamtych rejonów przesiedlono na górny śląsk.

Więc ukry też mogą mieć co do gadania na temat śląska z historycznego puntku widzenia xD
Jak dobrze pamiętam to ponad 1mln ludzi z tamtych rejonów przesiedlono na górny śląsk.


@Klopsztanga: Ukraińców nie było tyle w Polsce, po odłączeniu Kresów, jakieś resztki przesiedlono na Pomorze, żeby oddzielić od Ukrainy, podobnie jak Łemków. Było trochę Kresowiaków narodowości polskiej, ale też znowu nie tak dużo, Polacy byli mniejszością. Tak naprawdę to była ludność z dzisiejszej wschodniej Polski, Małopolski i Wielkopolski przenoszona na Śląsk, a większość dobrowolnie (dostawali 5 ha
@djtartini1:

Według szacunków, po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich wysiedlono 1,7-1,9 mln obywateli polskich. Duża część z nich trafiła do miast, które przed wojną znajdowały się w granicach III Rzeszy – Bytomia, Zabrza i Gliwic. Liczbę osób pochodzących z Kresów i ich potomków żyjących dziś w całej Polsce szacuje się maksymalnie na ok. 6 mln.


Nie wiem ile dokładnie, gdzieś czytałem że 1mln. Ale myślę że ta operacja ma swoją
Np. w Lwowie bombon oznacza to samo co na śląsku - cukierek.


@Klopsztanga: bonbon to cukierek po niemiecku, a Lwów należał do Austro- Węgier. 1 mln owszem, ale Ukraińców tam było bardzo mało (zostali po prostu na Ukrainie), czytałem opracowania prawne Lichorowicza i on pisał właśnie o tym, że Kresowiaków było wbrew pozorom bardzo mało i tylko ustawa rolna ściągała ludzi z całej Polski. Jak ktoś na Śląsku mówił o przybyszach
Druga sprawa, nikt nie zaprzecza faktowi przesiedlenia z kresów na Śląsk, chodzi o to, że przesiedleńcami byli w zdecydowanej większości Polacy a nie Ukraińcy jak zasugerowałeś w swoim poście.


@crespo: jak chcesz definiować ukrainę w 1944-1946r? Co masz na myśli Ukraina mówiąc o tych latach?
Ciężko mówić o bycie którego nie było, który powstał jako zlepek Polaków i Kacapów i innych sąsiadów.