Wpis z mikrobloga

@magicznyfred: również nie szaleję aż tak z częstością wymian oleju jak niektórzy fanatycy radzą, bo jeżdżę głównie na trasach, raczej bardzo spokojnie i wszystko gra.
Dbanie o auto nie polega na wymienianiu oleju co parę kilometrów :)
  • Odpowiedz
@sayda: Jak zależy ci na długim życiu auta to zmieniaj co 15k. Jak to najem długoterminowy i masz wywalone to rób co chcesz. Ja zmieniam co 20-30k ale auto jeździ teraz praktycznie tylko po autostradzie wiec jest mniej cykli zagrzewania się i ostudzenia. Jazda miejska ogolnie nie służy silnikowi wiec warto o niego dbać wtedy i przy zmianie robić płukanki, stosować raz na jakis czas dobre dodatki do paliwa do czyszczenia
  • Odpowiedz
@sayda: w większości olejów po 8kkm lub 12 miesiącach następuje bardzo szybka degradacja właściwości smarnych.
Wiele voa olejów to pokazuje.
Dlatego zalecam zawsze wymianę przy 10kkm lub roku. No max to 15kkm. i 12 miesięcy
  • Odpowiedz
Żeby się szybciej rozwalił motor?


@michallukawski: tak, a dlaczego pytasz?

Mam na sprzedaż mini z naprawianym silnikiem, który był pod opieką serwisową Salonu z Premium w nazwie ...
wymieniali olej co 30tkm i tak się złożyło że się przetarł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
oczywiście nikt swojej winy nie widzi
  • Odpowiedz
@michallukawski: na miłośnicy 4 kółek jest film jak pokazuje olej i filtr po pierwszej wymianie po 25 kkm. Zdecydowanie nie poleca się takich interwałów, zwłaszcza na pierwszą wymianę.

8lat i 30k km? To żart?


@tomszczyk: ja w swoim Megane 2 kombi przez ostatnie 4 lata zrobiłem łącznie 16 500 km :)
Mieszkam w centrum, pracuję najczęściej zdalnie. Na zakupy, do znajomych, nad jezioro to po 3 km, maks 10.
  • Odpowiedz
@sayda: prawdopodobnie nie zabijesz silnika ale na pewno spowoduje to szybsze zużycie silnika. Na YT jest profesor Kris który robił testy oleju wraz z przebiegiem. Wyszło, że olej po 8 tys km zaczyna gromadzić szkodliwe substancje. 12 tys to jest graniczny przebieg. Później już zawartość różnych substancji jest bardzo duża. Gdybyś jeszcze jeździł w trasach i miał dużą ilość oleju w silniku to mógłbyś spróbować ale ogólnie się nie opłaca
  • Odpowiedz
@sayda: Jeśli przez ten przebieg samochód łyknie albo zgubi co 10 litrów oleju który dolejesz to nie powinno być tak źle. Tylko wymień gdzieś w połowie filtr oleju.
  • Odpowiedz
w takim razie jaki jest sens mieć auto?


@tomszczyk: auto kupiłem przy pierwszym dziecku, wcześniej zawsze rowerem/komunikacją.
Przy dwójce dzieci uważam auto za taki must have, nawet jeśli nie jeżdżę dużo. Zapięcie dziecka w fotelik żeby zasnęło i jechać pół godziny vs jazda autobusami z dwoma przesiadkami przez godzinę, żeby pojechać gdzieś - auto jednak lepsze nawet jeśli droższe

wiec dziwne ze chcą sobie rozwalać nowe auta i wkurzać klientów


@
  • Odpowiedz
@michallukawski:
1. Wygoda klienta leasingowego , który w wielu przypadkach w czasie trwania umowy nie odwiedzi serwisu ani razu
2. Pozorna oszczędność dla w/w klienta bo mniej serwisuje
3. Postarzanie produktu. Na początku raczej różnicy nie zrobi, ale do 300k jak się będzie zbliżał to będzie słabo.
  • Odpowiedz