Wpis z mikrobloga

Witajcie zamkowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Updjecik ode mnie. Złapałem rytm więc kuje żelazo, póki gorące.


Dziś i wczoraj na tapecie przeróbka najbardziej enigmatycznego fragmentu zamku. Część południowa z bramą wjazdową.
Czemu enigmatyczna zapytacie? Ponieważ jak w przypadku wieży zachował się trochę gówniany szkic, tak tutaj nie ma nic.

Nawet relikty na górze zamkowej są głęboko przykryte ziemią i pieron wie ostatecznie co tam było.
Doktor Moskal wskazuje na to, że brama na zamek wysoki nie była imponującą budowlą i możliwe, że miała stróżówkę na górze.

W opisie czytamy:

W jej kamiennych odrzwiach osadzone były wrota z furtką dla pieszych. W bocznych ścianach sklepionego przejazdu znajdowały się dwie furty: lewa do dwóch sklepów, prawa do kuchni... .


Na temat samej kuchni nie wiele wiadomo prócz tego, że w późniejszym okresie istnienia zamku, była #!$%@? na szpeje.
Z obrysu budynków zachowanych wynika, że była to skromna budowla z kominem w środku osi budynku. Połączona z czymś, co miałoby być:

czworoboczną basztą


w rozumienie ludzi z tamtych wieków to mogło również być cokolwiek. Nawet budynek o mieszanej funkcji, ale na potrzeby obrony mógł sprawdzać się jako miejsce prowadzenia ostrzału w stronę fosy czy mostu. Masa ludzi bierze ten opis uber dosłownie i robią z tego Hirołsy 3 ja postawiłem na opcje czegoś, co właśnie mogło być wieloma rzeczami naraz.

Na lewo, sklepiki. To nie chodzi o takie typowo miejsca usługowe, tylko raczej, pomieszczenia multifunkcyjne. Mogli tam faktycznie jakiś handel robić, ale byłoby to trochę dziwne biorąc pod uwagę to, że parę metrów wcześniej stoi przygródek Dobra niech będzie, że sklepiki.

Według opisów miały jedno wejście w bramie i żadnego na zewnątrz. Do datkowo okna z kratami zamiast szyb czy czegokolwiek. Czyli wiadomo, na 100% spał tam cieć a w większej komorze tej pod północy trzymali tam szpeje.
Założyłem, że te s k l e p i k i to były drewniane budynki. Z tego prostego powdu, że nie ma kamiennych reliktów w tym miejscu. eot

Pod oboma budynkami rzekomo były piwniczki. Z oczywistego powodu, drewnianej zabudowy, w przypadku s k l e p i k ó w odpada że tam była jakaś piwniczka. No bo niby jak? Pod drewnem? Jakoś mi się to nie klei. Co innego baszta + kuchnia. Jest spory kamienny fundament. Wejście zlokalizowałem w przejściu między bramą a furtą do kuchni.

Został jeszcze fragment muru północnego. Ta część bliżej kuchni. Z opisów wynikało, że była lekko obniżona.

Tą drugą, dłuższa zaopatrzyłem w hurdycje, coby cieć nie mókł. Robili tak częst-gęsto wtedy. Założyłem też, że cały ten odcinek łączył się z bramą i kurzą stopą wejście na nią musiało iść przez pałac północny lub jakieś schodki zewnętrzne, ale jeszcze ich nie modelowałem. in progress.
Z całości, tej części muru, do dziś zachował się fragment zewnętrznej przypory. Shame

wołam: @gurguluth

#zameknamarcince #tarnow #historia #grafikakomputerowa #grafika #tworczoscwlasna #blender
Szumny - Witajcie zamkowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Updjecik ode mnie. Złapałem rytm więc ...

źródło: comment_16629984865vzGUL8DlMOzkdDvDfswMe.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Szumny: Super robota, gratuluję! Wiele razy się zastanawiałem jak ten zamek na Marcince wyglądał w rzeczywistości a widzę, że niedługo będzie można się tego dowiedzieć na podstawie Twoich renderow. Super!
  • Odpowiedz
@Dar_Q: kwestia mojego chcenia mi się ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie mam z tego złamanego grosza, więc ciężko oszacować termin. Dużo roboczogodzin z tym schodzi. Po oprócz samego modelowania dochodzi praca badawcza i kminienie co było czym i dlaczego.

Może to być jeszcze w tym roku a może nie.

Na pewno będzie wychodzić to etapami, aktualizacjami.
Im większa atencja na wykopie, tym bardziej mi się będzie chcieć.
  • Odpowiedz