Wpis z mikrobloga

@moxie: Ma rację, budowlanka w Polsce to kawałek PKB, szczególnie budowlanka mieszkaniowa. Mogliby paść praktycznie wszyscy deweloperzy, a bezrobocie by pewnie ledwo dygło. Dodatkowo tu jest ten słynny bufor bezrobocia, tj obcokrajowcy, dla których jak nie będzie roboty to po prostu wyjadą.
  • Odpowiedz
@mickpl:
Przyczepię się, ale myślę, że słusznie. Irytuje mnie to podejście, że QE czyli luzowanie ilościowe to przecież tylko wpuszczanie dodatkowego pieniądza na rynek i wcale nie powoduje inflacji (2:18). Tak lekko o tym mówią, a to jest okradanie ludzi z wypracowanej siły nabywczej i nic więcej. W zasadzie QE to przestępstwo w białych rękawiczkach.

Nie spowodowało to może od razu wzrostu inflacji CPI (kompensacja wzrostem wydajności pracy, inflacja z opóźnieniem),
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@mickpl:
Ciekawa rozmowa. Z jednej strony fajnie że jednak nie siedzą tam sami odklejeńcy ale z drugiej strony boli że mają tak ograniczony wpływ na to co się dzieje bo rząd aktywnie działa aby inflacją za bardzo nie spadała.
  • Odpowiedz
Przyczepię się, ale myślę, że słusznie. Irytuje mnie to podejście, że QE czyli luzowanie ilościowe to przecież tylko wpuszczanie dodatkowego pieniądza na rynek i wcale nie powoduje inflacji (2:18). Tak lekko o tym mówią, a to jest okradanie ludzi z wypracowanej siły nabywczej i nic więcej. W zasadzie QE to przestępstwo w białych rękawiczkach.


@LaurenceFass: do 2020 QE było rozdzielane bezpośrednio do instytucji finansowych, co nie powodowało inflacji "na ulicy", natomiast
  • Odpowiedz
Przyczepię się, ale myślę, że słusznie. Irytuje mnie to podejście, że QE czyli luzowanie ilościowe to przecież tylko wpuszczanie dodatkowego pieniądza na rynek i wcale nie powoduje inflacji (2:18). Tak lekko o tym mówią, a to jest okradanie ludzi z wypracowanej siły nabywczej i nic więcej. W zasadzie QE to przestępstwo w białych rękawiczkach.


@LaurenceFass:

Ona nie powiedziała, że QE nie powoduje inflacji. Powiedziała tylko, że po kryzysie finansowym minęło ponad
  • Odpowiedz
Ona nie powiedziała, że QE nie powoduje inflacji. Powiedziała tylko, że po kryzysie finansowym minęło ponad 10 lat i nie było dużej inflacji mimo luzowania ilościowego.


@okrim:
Inflacja wystąpiła tylko na innych aktywach - nie CPI.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vateras131: Jeszcze nie siedzi w radzie. Tak jak @mickpl napisał, zostanie powołana w najbliższym czasie. Strasznie mi tym wywiadem zaimponowała, więc mam nadzieję że tak się rzeczywiście stanie.
  • Odpowiedz
@mickpl: oni wszyscy dobrze gadają póki są w opozycji, przy zamianie stron, zmienia się narracja a ludzie dalej się na to nabierają. Idąc na wybory legitymizuje się tylko oprawce który będzie cie rżnął. Pozdrawiam.
  • Odpowiedz