Wpis z mikrobloga

Cześć,
Zostało mi zdiagnozowane ADHD, dostałam medikinet cr 10. Pierwsze dni były super, spokój w środku nie do opisania, jakbym stała się mistrzem ZEN. Przed snem też spokój w głowie, brak lęków i mogłam zasnąć normalnie. Nie szukałam miliona rzeczy w ciągu dnia ogólnie miałam wrażenie, że nagle ogarniam życie. Ale.. no właśnie, dzisiaj 6 dzień i jak wzięłam o 9 to o 14 w pracy produktywność już mi spadła do standardowej, a wieczorem znowu biegałam jak chomik w klatce szukając tysiąca rzeczy, które się rozpłynęły w powietrzu między kuchnią, a salonem. I tak się zastanawiam czy te pierwsze dni to był efekt placebo? Czy to możliwe, że tak szybko organizm się przyzwyczaił, czy może stres się nałożył, albo cylk miesiączkowy?
Jak u was było jak zaczynaliscie brać leki? Jak dobraliscie sobie dawkę?
Mi lekarz kazał poeksperymentować, zacząć od 10 i nie przekraczać 60 na dobę.
A i czy też czuliście takie pragnienie? Nie mogę się nawodnić :/
#adhd #medikinet #psychiatria #psychologia #metylofenidat
  • 21
@rozowy_mikro: Po 4h lekko zaczyna spadać stężenie metylo we krwi ze względu na budowę kapsułki z CR, 10mg to dawka dla dzieci (chociaż 60 to już bardzo dużo), bierz 20mg.
No i ile byś nie brała CR, to bierz jeden raz, bo nie powinno się być pod wpływem zbyt długo (Przykładowo po 4h CR możesz wziąć IR, ale po 8h nie powinno się)
A suchość w ustach jest normalna przy stymulantach,
@rozowy_mikro: nie znam się, ale ostatnio rozmawiałem z psychologiem diagnostą nt ADD/ADHD i mówiła, że niektórzy sobie leki pomagające z koncentracją biorą tylko w wybrane dni (np. gdy mają jakieś bardziej wymagające zadania w pracy lub trudniejszy przedmiot w szkole).
Co do suchości, to ew. kserostemin, o ile nie ma ani w ulotce CR ani w ksylosteminie ostrzeżeń o możliwych interakcjach (przy czym przed lekturą warto sprawdzić w ulotce od CR
@rozowy_mikro: Tak, pierwsze dni to efekt "placebo" może wzmacniać działanie. Samo myślenie, że bierzesz lek, który ma sprawić, że będziesz się mogła bardziej skupić, może sprawić że będziesz się mogła bardziej skupić. Mówię tu głównie z doświadczenia.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33734725/

Pragnienie: częste dość, fajne bo zawsze jestem nawodniony

Bierz po jedzeniu. Słuchać lekarza: jak powiedział, że zwiększać dawkę jak efekt słaby to tak robić; jak tak nie mówił to brać jak kazał.

Co
@callver34: No przyznam się, że wpisałem medikinet cr ulotka, przescrollowałem to pierwsze i wklepałem 2 pierwsze linki xD. No ale tak czy inaczej w ulotce jest napisane, że podawać w dwóch dawkach.

@rozowy_mikro: jak ty to chcesz dzielić jak to kapsuła? ( ͡° ͜ʖ ͡°) w ulotce napisane, żeby naraz jeść całą
No przyznam się, że wpisałem medikinet cr ulotka, przescrollowałem to pierwsze i wklepałem 2 pierwsze linki xD


niestety, pozycjonowanie to uber rak. Ciekawe ilu psychiatrów nie przepisało przez to Medikinetu CR, bo w ulotkach sprzed 2018 jest napisane że nie powinno się zaczynać leczenia u dorosłych nieleczonych metylofenidatem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

jak ty to chcesz dzielić jak to kapsuła?


@cringecringecringehooolybased: Można przesypać proszek 50:50, ale raczej
@rozowy_mikro: na fb ostatnio rzuciło mi się, że faktycznie na dziewczyny podczas miesiączki to nie działa/działa słabiej.

Na suchość w ustach polecam gumę, chociaż nie trzeba aż tka często potem biegać do łazienki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do skupienia to tez wydają się te pierwsze dni trochę efektem placebo dla mnie (biorę 2 tygodnie concertę, dzisiaj podwyższyłem dawkę do 36 mg rano i aż takiej różnicy
@upadly: też jestem od kilku tygodni na concercie, 18 i 36mg były bardzo słabo wyczuwalne, ale przy 54mg już czuję, że działa - na tyle, że zastanawiam się, czy czasem nie powinienem jednak zejść na 36 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wiesz po czym najbardziej zauważyłem różnicę? Jak od 10 lat piję kawę, która nigdy na mnie w ogóle nie działała, tak teraz pierwszy raz w życiu czuję,
@fiku_miku: akurat działanie kawy zauważyłem przy 18, czyli fajne poczucie uczucie w głowie i… zywy trup przez 16-18 godzin (a to było przecież tylko jedno double espresso, gdzie wcześniej efekt czułem po 2-3, bo pierwsze to było na smak i minimalne pobudzenie xD).

Ja muszę jeszcze ogarnąć jak to trzeba będzie brać, pewnie przez miesiąc sobie bede brał te 36 + 18 (muszę zobaczyć czy 36 nie lepiej wziąć po południu
  • 0
@upadly a concerta nie jest jak medikinet cr? Tzn ona nie ma zmodyfikowanego działania, tak żeby się uwalniała w częściach w czasie? Zastanawia mnie czy jak weźmiesz 3x18 to nie będziesz cały czas na lekach 24h/dobę.
@rozowy_mikro: A to przepraszam, nie pamiętałem już o czym był jego poprzedni wpis ( ͡° ʖ̯ ͡°) no to faktycznie tak bym na pewno nie robił, żeby o 16 jeszcze brać concerte, ewentualnie 2x rano i po tych 3-4h jeszcze wrzucić 1x na podtrzymanie - no ale ja świeżak jestem i też dopiero pierwsze tygodnie