Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Dzisiaj mam rozkminy na temat tworzenia uniwersów i ich naturalności. I tak sobie myślę nad konceptem rzeczywistość - odbiorca (ja jestem stanowczym przeciwnikiem wychodzenia poza schemat obserwacji w ksiazkach/filmach/grach).

Wiele takich wymysłów jest po prostu sztuczna, niby spojna ale nieprawdziwa. O ile rozumiem, ze w Fortnite mapa jest tworzona w innych celach i nie oczekuje tam zabojczej historii to boli mnie to.

Np ze w takim czyms jak #attackontitan (swoja deogs slaba manga i slsbe anime) swiat jest sztuczny, miasta sa w danej konwencji, czasem dodając jakies dziwne elementy na potrzeby idealnie spreparowanej historyjki ale nie widac w tym uniwersum historii. Historia jest dopowiedziana przez narracje czyli jest sztuczna. Co mnie rozczarowuje w dziele z warstwa graficzna. W sumie przypomina mi sie moment z ksiazki kilka miesiecy temu, w ktorym (moge mylic co dokładnie tam pisalo, tak to zapamietalem) ze ktos znalazł sie w ruinachstarego miasta i wprost bylo powiedziane ze widać roznice miedzy dzielnicami miasta i co bylo starsze. Wiadomo ksiazki omijaja warstwe wizyualna wiec maja latwiej ale to wydaje sie takie podstawowe ze te roznice powinny sie rzucac w oczy.

Wydaje mi sie ze dlstego tak bardzo lubie #blame ze pokazuje jakas historie przes grafikę i glownie odbieramy ja jako tlo. Albo np w ostatnim blade runnerze, pojawiaja sie rozne lokacje, co prawda sa miedzy nimi ciecia, z roznym settingiem, ktory sugeruje historie tego miasta.

I ostatecznie dochodze do tego co mnie giga zastanawia - #cyberpunk Nie gralem, bo mi nie pójdzie, a poza tym to slaba gra (ponizej standardu fps/rpg w 2022). Ale sa twm miasta, czy widać w nich historie, ze to cos wiecej niz instancja stworzona aby byc pseudo miejscem zdarzen? Stworzona w klimacie jakiejs konkretnej konwencji. A moze ktos gral w gre gdzie tworcy sprostali temu zadaniu? Z wyłączeniem uniwersow opierających sie na obecnym swiecie (jego obecnej lub popezedniej wersji, gdzie dany moment w czasie jest udokumentowany, wiec tworcy musza go tylko ukrasc)

#gry #film
  • 5
@patrolez: nie jest grywalny, bo model FPS, ktry stosuje to przeciwnicy gąbki. Do tego elementy RPG są mocno uproszczone bo broń jest generowana z tego co wiem, nie ma warstwy wygladu i eq, itd. I chyba jest exp zamiast systemow bardziej naturalnych xDD.

@vulcanitu: nie wszystkie, i to cos co wyroznia pewne dzieła. Dlatego scifi dla mnie nie tyle oznacza cos w stylu kosmicznym (jak np Diuna została uznana) czy