Wpis z mikrobloga

Plus tego kryzysu może być taki, że w nadchodzących wyborach padną propozycje zmiany prawa w bardziej prokonsumencki sposób żeby mieszkanie "dla siebie" można było sfinansować tak jak piszesz, za 1-


@kobiaszu:

> Plus tego kryzysu może być taki, że w nadchodzących wyborach padną propozycje zmiany prawa w bardziej prokonsumencki sposób żeby mieszkanie "dla siebie" można było sfinansować tak jak piszesz, za 1-2%.


@czlowiekbutelka:

Ta, zdajecie sobie do czego to doprowadzi?
Problem w tym ze niemcy biora wlasnie na stale oprocentowanie a paljak na zmienne i majac to zmienne tak naprawde oczekuje ze bedzie ono zawsze niskie, ignorujac ryzyko i obarczajac wina kazdego tylko nie siebie ze podpisal taka a nie inna umowe


@golomb13: ja nie miałem w ogóle opcji stałej stopy % to co miałem mieszkać z mamą dalej, czy wyjechać do niemiec wg Ciebie?
@Lonesome_road: to gdzie Twoim zdaniem mają mieszkać osoby zarabiające np okolice minimalnej? Nie każdy ma ambicje czy możliwości żeby się rozwijać. Ludzie wykonujący proste zawody też są potrzebni, nie każdy może być programistą. Wtedy mają mieszkać z rodzicami, aż Ci pójdą na tamten świat? A jeśli ktoś ma rodzeństwo i mieszkał w bloku na 50m? Będą tam teraz mieszkały np 3 rodziny? Twoje mądrości można podsumować krótko: Polak Polakowi Polakiem.
PS
Ale w czym problem? Mogles wybrac inny bank biorac kredyt, przy podpisywaniu umowy jest konkretnie wymienione z czym trzeba sie liczyc w przypadku zmiennej stopy


@golomb13: pośrednik od kredytów mi to załatwiał i na jakieś 8 banków tylko 1 się zgodził mi dać kredyt i to na zmiennej, miałem opcje na stole take it or leave it :)
PS: nie żałuje decyzji, bo wiedziałem że stopy wzrosną... może nie tak szybko
  • 30
@Sckb a po to, że biorąc kredyt i spłacając go w 5 lat, zapłacę 40k odsetek od pożyczonej kwoty i mam mieszkanie na już.

Nie biorąc kredytu i odkładając kasę 5 lat wygenerowałbym sobie koszt wynajmu na poziomie 150k (5x12x2500), plus ryzykuję że nieruchy w ciągu tych 5 lat znów zdrożeją.

Kredyt to instrument finansowy jak każdy inny, tylko trzeba umieć z niego korzystać.