Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego i podatku liniowego.

Dokładnie tak samo, jak przy ostatnim porównaniu obliczenia dotyczą działalności gospodarczej prowadzonej w niezmienionej formie opodatkowania w roku 2020, 2021 i 2022. Założono jedną osobę w gospodarstwie domowym, 20% wkładu własnego i brak jakichkolwiek zobowiązań. Założono brak kosztów prowadzenia działalności poza składką na ubezpieczenie społeczne. Okres kredytowania to 25 lat. Obecnie przy okresie kredytowania wynoszącym 30 lat zdolność nie jest większa, wynika to z rekomendacji KNF.

Na skutek wyższych stóp procentowych oraz zmian wprowadzonych przez KNF, takich jak zwiększenie bufora zmiany stopy procentowej oraz zwiększenie zakładanych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego zdolność kredytowa jest obecnie znacznie niższa niż przy poprzednim porównaniu. Różnice w pewnych przypadkach sięgają nawet kilkudziesięciu procent.

Perspektywy przy ryczałcie nadal nie są najlepsze. Banki nie zmieniły znacząco swojego podejścia. Nadal stosowane jest zachowawcze podejście z uwagi na brak pełnej informacji o kosztach. Osoby prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 24 miesiące i rozliczające się ryczałtem mają bardzo ograniczony wybór banków.

Pewnym wyróżnikiem jest ING, które zaczęło akceptować zmianę formy opodatkowania i przywróciło akceptację ryczałtu także bez zmiany formy opodatkowania (do maja taki dochód nie był akceptowany, istniała jednak szansa na podejście indywidualne). Millennium zwiększyło kwotę dochodów przyjmowanych do obliczania zdolności kredytowej przy podatku liniowym i zasadach ogólnych. Millennium również skróciło wymagany okres prowadzenia działalności z 24 miesięcy do 12 miesięcy. Niekorzystną zmianą jest częściowe wycofanie się banku BNP z rynku kredytów hipotecznych. Kredyty hipoteczne dostępne są w tym banku jedynie dla osób posiadających produkt banku od co najmniej 3 miesięcy. Alior w kwietniu zlikwidował listę wykluczonych branż przy działalności gospodarczej – były to ograniczenia wprowadzone w roku 2020 przy początkach covid. Kredyty z czasowo stałym oprocentowaniem w przypadku wypłaty kredytu w transzach (zakup od dewelopera, budowa domu itp.) dostępne są dzisiaj w zdecydowanej większości banków. Wcześniej nie było to standardem.

Pobierz marcpol - Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ry...
źródło: comment_16552908105XHzA1IGLwaB027nXMFpZS.jpg
  • 94
@marcpol: czy przebranzowienie do elitarnej branzy szewców zwieksza zdolnosc? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@pankalmar: Banki nie podzielają zdania premiera :)

@marcpol: takie pytanie: jeśli mam przychodu 55k a dochodu po odjęciu kosztów ok 26k to jak mnie przelicza bank, od jakiej kwoty?


@smutny_login: Obliczenia zostały wykonane zgodnie z założeniami podanymi w drugim akapicie. Założono brak jakichkolwiek kosztów poza składką na ubezpieczenie społeczne. Ma to
@marcpol: A wiesz może czy łatwo o kredyt hipoteczny i jak kształtuje się tu zdolność, jeśli ja i żona jesteśmy na ryczałcie, powiedzymy 2-3 lata, płacimy 8,5% i 12% podatku, mamy własne mieszkanie, żadnych zobowiązań i gotówkę powiedzmy 600 tys. zł na wkład własny. Mamy bardzo niskie koszty utrzymania, brak dzieci itd.
Czy możemy sobie pozwolić na kredyt na dom o wartości 1 mln zł albo 2 mln zł?
marcpol: Czy jeśli zrobiłem sobie w tym roku dwa miesiące wakacji (brak przychodów) to pogorszyłem w jakiś sposób swoją zdolność? Warto dodać, że nie były to dwa miesiące w ciągu tylko miesiąc przerwy, miesiąc z przychodem i miesiąc bez.
marcpol: Czy jeśli zrobiłem sobie w tym roku dwa miesiące wakacji (brak przychodów) to pogorszyłem w jakiś sposób swoją zdolność? Warto dodać, że nie były to dwa miesiące w ciągu tylko miesiąc przerwy, miesiąc z przychodem i miesiąc bez.


@foreveralone: Tak, obniżyło to zdolność kredytową.
@marcpol: Czy to prawda, że mbank nie wymaga już 12 mies. prowadzenia DG tylko wystarczające jest 6 mies.?


@Carsol: mBank wymaga pełnego roku podatkowego, czyli prowadzenia DG od 1 stycznia do końca grudnia. Jest możliwość skrócenia okresu prowadzenia działalności, nawet do 3 miesięcy w przypadku, gdy jest ona kontynuacją umowy o pracę z tym samym pracodawcą lub w tej samej branży.