Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego i podatku liniowego.

Dokładnie tak samo, jak przy ostatnim porównaniu obliczenia dotyczą działalności gospodarczej prowadzonej w niezmienionej formie opodatkowania w roku 2020, 2021 i 2022. Założono jedną osobę w gospodarstwie domowym, 20% wkładu własnego i brak jakichkolwiek zobowiązań. Założono brak kosztów prowadzenia działalności poza składką na ubezpieczenie społeczne. Okres kredytowania to 25 lat. Obecnie przy okresie kredytowania wynoszącym 30 lat zdolność nie jest większa, wynika to z rekomendacji KNF.

Na skutek wyższych stóp procentowych oraz zmian wprowadzonych przez KNF, takich jak zwiększenie bufora zmiany stopy procentowej oraz zwiększenie zakładanych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego zdolność kredytowa jest obecnie znacznie niższa niż przy poprzednim porównaniu. Różnice w pewnych przypadkach sięgają nawet kilkudziesięciu procent.

Perspektywy przy ryczałcie nadal nie są najlepsze. Banki nie zmieniły znacząco swojego podejścia. Nadal stosowane jest zachowawcze podejście z uwagi na brak pełnej informacji o kosztach. Osoby prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 24 miesiące i rozliczające się ryczałtem mają bardzo ograniczony wybór banków.

Pewnym wyróżnikiem jest ING, które zaczęło akceptować zmianę formy opodatkowania i przywróciło akceptację ryczałtu także bez zmiany formy opodatkowania (do maja taki dochód nie był akceptowany, istniała jednak szansa na podejście indywidualne). Millennium zwiększyło kwotę dochodów przyjmowanych do obliczania zdolności kredytowej przy podatku liniowym i zasadach ogólnych. Millennium również skróciło wymagany okres prowadzenia działalności z 24 miesięcy do 12 miesięcy. Niekorzystną zmianą jest częściowe wycofanie się banku BNP z rynku kredytów hipotecznych. Kredyty hipoteczne dostępne są w tym banku jedynie dla osób posiadających produkt banku od co najmniej 3 miesięcy. Alior w kwietniu zlikwidował listę wykluczonych branż przy działalności gospodarczej – były to ograniczenia wprowadzone w roku 2020 przy początkach covid. Kredyty z czasowo stałym oprocentowaniem w przypadku wypłaty kredytu w transzach (zakup od dewelopera, budowa domu itp.) dostępne są dzisiaj w zdecydowanej większości banków. Wcześniej nie było to standardem.

marcpol - Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ry...

źródło: comment_16552908105XHzA1IGLwaB027nXMFpZS.jpg

Pobierz
  • 94
nie uważacie, że dopiero teraz zdolność jest liczona na sensownym poziomie, a wcześniej to było takie naginanie rzeczywistości, byle tylko upchnąć kredo?


@mirkowa1000: Na pewno nie jest liczona sensownie przy ryczałcie. Przy tej formie opodatkowania zdolność w niektórych bankach jest drastycznie niska.

@marcpol: Czy do liczenia średniego przychodu na ryczałcie brany jest pod uwagę tylko PIT z zeszłego roku, czy na przykład ostatnie 12 miesięcy?


@Sithis: W zależności od
@jakupdobrarada: realnie wydawać by się mogło, że im mniejszy ryczałt, tym lepsza zdolność, a jest zupełnie inaczej.

Czemu? A no bo możesz mieć np. 3% ryczałt na działalności związanej ze sprzedażą gastro etc.
To oznaczać może na przykład, że przy przychodzie 100k, masz 80k "kosztów" (których nie masz nigdzie w KPiR jako "koszt", bo kosztów nie ma, ale faktycznie kupujesz rzeczy do działalności za 80k) i realnie 20k w tych 100k
@marcpol: a co jeśli nastąpiło przejście z umowy o pracę na jednoosobową działalność gospodarczą, przy kontynuacji ciągłości współpracy z byłym pracodawcą, a obecnie "klientem"?

W IT to chyba dość częsty przypadek, że ktoś świadomie rezygnuje z umowy o pracę i przechodzi na B2B by więcej zarabiać, kontynuując współpracę z byłym pracodawcą.

Nadal aktualne jest to, że banki w takiej sytuacji indywidualnie analizują sytuację? Czy nadal trzeba mieć tę ciągłość prowadzenia działalności
@marcpol: czy liczy się przychód, czy dochód? Powiedzmy że zarabiam 15k i wydaję na inwestycje (nie koszty) tyle samo żeby być na zero. W każdym momencie z przychodu mogę zrobić dochód. Anyway - do zdolności przyjmowany jest przychód jak w tabelce, czy dochód (przychód odjąć wydatki)?
@marcpol: A powiedz mi jak zakładałem dg teraz w połowie roku i chciałbym kredyt to np mam mieć 24 miesiące licząc od czerwca tego roku czy dwa pełne lata prowadzenia dg? Oni te pół roku podziela mi wtedy na 6 miesięcy czy na 12. Wiesz o co chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dlatego wg. mnie zasada ogólna jest taka, że im mniejszy ryczałt, tym mniejsza zdolność.


@Namyslaw: Wynika to z przepisów podatkowych, niższe stawki ryczałtu co do zasady dostępne są przy kodach PKD w teorii generujących wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Część banków zdolność kredytową przy ryczałcie oblicza na podstawie wysokości zapłaconego podatku.

@marcpol: a co jeśli nastąpiło przejście z umowy o pracę na jednoosobową działalność gospodarczą, przy kontynuacji ciągłości współpracy z
@marcpol jeżeli przejdę z ryczałt (na którym jestem powiedzmy od 6 msc) na liniowke, to rozumiem, że "staż" prowadzenia działalności mi się zeruje i muszę od zera zbierać te 12 lub 24 miesiące?