Wpis z mikrobloga

Mireczki drogie, rozpocząłem operację drenażu portfela zwaną budowa domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Buduję się w okolicach poznania i stoję przed wyborem źródła ciepła , na początku myślałem o piecu gazowym ale wychodzi na to że może być problem z przyłączeniem w tym roku jako że pgnig zamroził wszystkie nowe przyłączenia.

Zacząłem zastanawiać się nad jakimiś alternatywnymi opcjami które będą działać długo i nie będą bardzo drogie w montażu.
Od wczoraj czytam o pompie ciepła (powietrze powietrze) i fotowoltaice , czy ktoś z was ma pompę ciepła i fotowoltaikę i będzie się rozliczał "po nowemu" ? Oraz czy mógłby mi ktoś z was polecić jakąś firmę z wielkopolski która podjęła by się takiej wyceny ?

Kilka słów o domu:

- Powierzchnia ~200m , użytkowa 160 + garaż 2 miejscowy nieocieplany , dach spadzisty bez zagospodarowengo "strychu" , dom wykonany w technologii szkieletu drewnianego więc zakładam że będzie bardzo szczelny i nie będzie duzych strat ciepła.
- Jestem zdecydowany na zamontowanie fotowoltaiki jeżeli będzie to jakkolwiek opłacalne
- Chcę zamontować klimatyzację
- Nie chcę grzejników , w grę wchodzi tylko ogrzewanie podłogowe

Szukam głównego źródła ciepła, jako alternatywne decyduje się na kominek + DGP

#budujzwykopem #pompaciepla #ogrzewanie
  • 47
  • Odpowiedz
  • 0
@wojjaskula www.cieplo.app - wprowadz tam wszystkie parametry (wielkość domu, rodzaj ocieplenia i ogrzewania). Dostaniesz tam wynik, jakie zapotrzebowanie na energię ma Twój dom przy -20st. Poczytaj też o punkcie biwalentnym, żeby pompa nie była przewymiarowana. Na screenie masz moje wyliczenia u mnie.
  • Odpowiedz
@wojjaskula tak na szybko, do szacunków to 160m2 x 40W/m2 =~6500W (to jest dla -18 st.C), dla -10 st.C to będzie jakieś 4,7kW. Szukałbym pompy o jak najmniejszej mocy minimalnej (o tym mało kto mówi, a później płacz, że pompa co chwilę się włącza i wyłącza przy +5 st.C).
Oczywiście wyzej podane wartości to są wartości szacunkowe, polecam zrobić OZC (przyda się przy projekcie podłogówki).
  • Odpowiedz