Wpis z mikrobloga

Mireczki drogie, rozpocząłem operację drenażu portfela zwaną budowa domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Buduję się w okolicach poznania i stoję przed wyborem źródła ciepła , na początku myślałem o piecu gazowym ale wychodzi na to że może być problem z przyłączeniem w tym roku jako że pgnig zamroził wszystkie nowe przyłączenia.

Zacząłem zastanawiać się nad jakimiś alternatywnymi opcjami które będą działać długo i nie będą bardzo drogie w montażu.
Od wczoraj czytam o pompie ciepła (powietrze powietrze) i fotowoltaice , czy ktoś z was ma pompę ciepła i fotowoltaikę i będzie się rozliczał "po nowemu" ? Oraz czy mógłby mi ktoś z was polecić jakąś firmę z wielkopolski która podjęła by się takiej wyceny ?

Kilka słów o domu:

- Powierzchnia ~200m , użytkowa 160 + garaż 2 miejscowy nieocieplany , dach spadzisty bez zagospodarowengo "strychu" , dom wykonany w technologii szkieletu drewnianego więc zakładam że będzie bardzo szczelny i nie będzie duzych strat ciepła.
- Jestem zdecydowany na zamontowanie fotowoltaiki jeżeli będzie to jakkolwiek opłacalne
- Chcę zamontować klimatyzację
- Nie chcę grzejników , w grę wchodzi tylko ogrzewanie podłogowe

Szukam głównego źródła ciepła, jako alternatywne decyduje się na kominek + DGP

#budujzwykopem #pompaciepla #ogrzewanie
  • 47
  • Odpowiedz
Montaż podłogówki mam w cenie domu więc dlatego pisałem że szukam tylko źródła ciepła ;)


@wojjaskula: a chyba, że tak

To jeśli ma już być podłogówka to raczej pompa ciepła wraz ze zbiornikiem na cwu
  • Odpowiedz
Szumu będzie tyle samo w domu


@haxxx: policz ile m3 potrzebujesz zeby przeniesc energie cieplna przez powietrze
klimatyzator juz szumi a obniza temp o jakies 10 stopni wzgledem temp. zewnetrznej

ogrzewanie przy -20 musi skompensowac 40 stopni ( od -20 do +20)

spora czec ludzi (jak i ja) zle zasypia przy szumie
  • Odpowiedz
na dom 160m jak OP pisał to 70k będzie mał


@haxxx: pompa 13-16k + 2k za wypasiony klimakonwektor + bufor + armatura + montaż
do 70k moim zdaniem daleko
ale da sie
  • Odpowiedz
@wojjaskula: Jeśli chodzi o nowe rozliczenia fotowoltaiki, musisz w przybliżeniu założyć dwa razy więcej paneli, niż musiałbyś założyć wcześniej, ale z biegiem czasu i wzrostem cen prądu, ta różnica będzie się zacierać w stosunku do rozliczeń prosumenckich.
Nie znam rozwiązania, które polecał ktoś wyżej, czyli jedna jednostka zewnętrzna, która jednocześnie grzeje wodę CO, CWU, a latem chłodzi za pomocą klimatyzatorów - jeśli takie rozwiązanie istnieje, wydaje się bardzo fajne, ale trzeba
  • Odpowiedz
klimatyzator juz szumi


@Mateos2: co ma szumieć jak w pokoju masz sam anemostat a układ działa 24h na minimalnym przypływie? Jakby było włączane i wyłączane cyklicznie to się zgodzę, że wentylator w jednostce będzie musiał ostro kręcić
Tak samo można powiedzieć, że rekuperacja szumi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dźwięk wydaje jednostka, która jest umiejscowiona na strychu (sufit g-k / wełna/ drewniana podłoga)

Aż chyba z ciekawości włączę
  • Odpowiedz
@haxxx: nie dziala na minimum - zeby zagrzac w mroz musi dmuchac calkiem wielkim strumieniem powietrza
dlatego klimatyzatory maja po 700m3/h czyli wiecej niz centrale wentylacyjne na caly dom
  • Odpowiedz
@Mateos2: no dobrze, niech będzie że nie działa na minimum i będzie trzeba spać w słuchawkach, bo będzie taki hałas ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I tych dni z mrozem -20 w Polsce jest każdego roku z 50 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@haxxx: taki jest standard projektowania i obliczania w polsce
to ze zimy nie bylo jakos specjalnie przez 2-3 lata nie znaczy ze nie trzeba brac pod uwage ze takie temp sa normalne
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wojjaskula: zapomnij, że klimakonwektory sufitowe będą tanie. Licz raczej w tysiącach, a za tyle masz porządny chiński klimatyzator (czyli średnia półka tego co jest na rynku). No i druga kwestia - używanie pompy ciepła również do chłodzenia w lato to nabijanie jej podwójnie roboczogodzin, a to znaczy mniej więcej tyle, że żywotność będzie o połowę krótsza. Policz dobrze, czy Ci się to opłaca.
  • Odpowiedz
  • 0
@haxxx dobrze znalazłeś, stacja pogodowa kilka km od mojej działki ;)

@czarny_i_zly zakładam że PV to fotowoltaika, jaki koszt pompy gruntowej? Wydaje mi się że to jest najdroższa opcja i raczej pójdę w stronę powietrze powietrze
  • Odpowiedz
@wojjaskula: Moje odwierty kosztowały 10000 zł, dzisiaj ta sama firma odwierty tej samej głębokości robi za 22000 zł. Ja mieszkam w dość zimnym regionie kraju, w mojej okolicy można jeszcze rozważać gruntową, bo zimy są długie i mroźne (zima 2020/2021 to praktycznie śnieg i mróz bez przerwy od końca listopada do początku kwietnia), ale tam gdzie ty mieszkasz zwrot inwestycji w odwierty nastąpi może po 30 latach.
Pompa powietrzna ma też
  • Odpowiedz
  • 0
@czarny_i_zly no u mnie wielkopolska więc nie ma zbyt dużo zimnych dni, nawet jak by się takie zdarzyły to mam nadzieję że kominek pociągnie grzanie powietrza, a do wody będę musiał coś wymyślić
  • Odpowiedz
@wojjaskula nikt o tym tutaj nie pisze, ale konstrukcja drewniana charakteryzuje się niską bezwładnością cieplną (co z jednej strony jest zaletą, bo szybko nagrzejesz, a z drugiej strony wadą, bo w razie braku prądu/awarii szybko wystygnie).
Do czego zmierzam: poszedłbym w ogrzewanie podłogowe, bo podłoga byłaby fajnym buforem ciepła (no i ciepła podłoga to fajna sprawa :) ). No a jak masz OP to albo PC gruntową (przy tej powierzchni może jeszcze
  • Odpowiedz
  • 0
@przemek_posp w razie braku prądu / awarii planuje kominek

Podłogówka będzie na pewno, pozostaje temat czym ją zasilić.

PC gruntowa - obawiam się kosztów

PC powietrze woda - może być problem z wodą ponieważ teren jest nasypowy i do wód gruntowych może być dość daleko

PC z funkcją chłodzenia mnie właśnie interesuje
  • Odpowiedz
Można wziąć PC z funkcją chłodzenia i zamontować klimakonwektor do chłodzenia tylko w wybranych pomieszczeniach (np. Salon i sypialnia).


@przemek_posp: Badałem temat - skoro mam odwierty i darmowy chłód przez cały rok, dlaczego zamiast klimy nie założyć klimakonwektórów? Cena przerobienia instalacji, dodania sterowników, mieszaczy, zaworów, montaż klimakonwektorów i orurowania, odpływów i pompek to prawie tyle, ile kosztowała mnie pompa ciepła. Klimatyzatory są pięć razy tańsze, a zużycie prądu w stosunku do
  • Odpowiedz