Wpis z mikrobloga

Mireczki drogie, rozpocząłem operację drenażu portfela zwaną budowa domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Buduję się w okolicach poznania i stoję przed wyborem źródła ciepła , na początku myślałem o piecu gazowym ale wychodzi na to że może być problem z przyłączeniem w tym roku jako że pgnig zamroził wszystkie nowe przyłączenia.

Zacząłem zastanawiać się nad jakimiś alternatywnymi opcjami które będą działać długo i nie będą bardzo drogie w montażu.
Od wczoraj czytam o pompie ciepła (powietrze powietrze) i fotowoltaice , czy ktoś z was ma pompę ciepła i fotowoltaikę i będzie się rozliczał "po nowemu" ? Oraz czy mógłby mi ktoś z was polecić jakąś firmę z wielkopolski która podjęła by się takiej wyceny ?

Kilka słów o domu:

- Powierzchnia ~200m , użytkowa 160 + garaż 2 miejscowy nieocieplany , dach spadzisty bez zagospodarowengo "strychu" , dom wykonany w technologii szkieletu drewnianego więc zakładam że będzie bardzo szczelny i nie będzie duzych strat ciepła.
- Jestem zdecydowany na zamontowanie fotowoltaiki jeżeli będzie to jakkolwiek opłacalne
- Chcę zamontować klimatyzację
- Nie chcę grzejników , w grę wchodzi tylko ogrzewanie podłogowe

Szukam głównego źródła ciepła, jako alternatywne decyduje się na kominek + DGP

#budujzwykopem #pompaciepla #ogrzewanie
  • 47
@wojjaskula: szukaj rozwiązania: jedną jednostką zewnętrzną, która współpracuje w zimę z podłogówką, w lato z klimatyzatorami wewnętrznymi.
Takie rozwiązanie ma samsung. Nie powielisz niepotrzebnie wiatraków na zew. i będzie taniej. Pompa sama w sobie do tanich nie należy, ale za to ogrzeje i ochłodzi.

Nie zastanawiaj się też za dużo, ile będzie kosztować ogrzewanie rocznie, bo tańszego niż pompa ciepła + podłogówka obecnie nie ma.

Fotowoltaika sprawi, że będzie jeszcze taniej
@kuncfot: Jest to nowa technologia dlatego wolę dopytać ponieważ nie znam nikogo kto takie rozwiąznie by miał.

Masz może założoną pompę ciepła ? Jak to jest z ogrzaniem domu w niskich temperaturach ? Są jakieś koszty serwisu ? Jaki jest poziom hałasu ?
@wojjaskula: Tak, poczytaj o klimatyzacji kanałowej jako źródle ciepła. Po co grzać wodę, która dopiero ogrzeje powietrze skoro można od razu ogrzać (a w lecie ochłodzić to powietrze)
Mam zamontowane to u siebie, ale dopiero kończę budowę i jeszcze oprócz dogrzewania pracowników w środku nie grzałem tym siebie :)
@wojjaskula: mam pompę od 4 lat. Pompy powietrzne to prawie to samo co klimatyzatory, to nie jest nowe rozwiązanie.

W niskich temperaturach jej sprawność spada, ale to jest przewidziane i zaplanowane przy dobieraniu jednostki przez instalatora. Koszty serwisu od 270 raz w roku ( np. w LG, ) do 450 zł dwa razy w roku ( chyba daikin ).
Poziom hałasu? Prawidłowo zamontowana jest niesłyszalna w domu. Ważne aby nie wisiała
@haxxx: Tylko że wtedy montaż podłogówki traci jakikolwiek sens , nie wiem jak to z wydajnością

@kuncfot: Pytanie jak jest słyszalna przez sąsiadów , chociaż z drugiej strony nikt zimą na ogrodzie nie siedzi.
Tylko że wtedy montaż podłogówki traci jakikolwiek sens , nie wiem jak to z wydajnością


@wojjaskula: ja sobie założyłem przewody grzewcze na wypadek zimy stulecia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak jak pisał kolega wyżej, sprawność pomp ciepła (a taką jest klima) spada wraz ze spadkiem temperatury źródła ciepła z którego pobierane jest powietrze
@wojjaskula: zimą wszyscy mają okna pozamykane ;)

Kanałową klimą też ogrzejesz i ochłodzisz, ale ciężko ją wyczyścić z ewentualnego grzyba i szum z kanałów może być słyszalny.
@haxxx: No jest to ryzyko które musiałbym jakoś wkalkulować , na zimę stulecia liczę że kominek nas uratuje . Z gazem boje się tego że już teraz nie jest tani a na pewno tańszy nie będzie patrząc na to co się dzieje w europie .
ale ciężko ją wyczyścić z ewentualnego grzyba i szum z kanałów może być słyszalny


@kuncfot: założenie jest, że ona działa 24h, jak osiągnie zadaną temperaturę to jedynie działa wentylator i nic tam nie ma prawa się zagrzybić skoro będzie non stop przepływ powietrza

A szum? No to kolejna rzecz, która szybko okazała się mitem. Nie słychać nic a nic ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a czym w takim razie grzejesz wodę ?


@wojjaskula: no właśnie się zgapiłem z tym, bo mogłem założyć duże podgrzewacze przepływowe 18/21 kW, ale już za późno ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Stanie pewnie na zwykłym bojlerze z grzałką albo 3 albo 6 kW
@haxxx: Jaki duży dom ?

Dalej skłaniam się ku jakieś hybrydzie typu pompa ciepła + klimatyzator + fotowolty , muszę się rozejrzeć bo jeszcze nie mam płyty fundamentowej a chcę już to jakoś zaplanować.

Alternatywna opcja to dalej gaz
Mam zamontowane to u siebie, ale dopiero kończę budowę i jeszcze oprócz dogrzewania pracowników w środku nie grzałem tym siebie :)


@haxxx: zanim zaczniesz polecać to poczekaj aż przyjdzie ci grzać powietrzem przy -20 na zewnątrz.

Opowiesz wtedy jaką masz wilgotność w domu i ile dB szumu w nocy
aki duży dom ?


@wojjaskula: ~190

pompa ciepła + klimatyzator


@wojjaskula: zdublowane rozwiązanie moim zdaniem i dużo kosztów

zanim zaczniesz polecać to poczekaj aż przyjdzie ci grzać powietrzem przy -20 na zewnątrz.

Opowiesz wtedy jaką masz wilgotność w domu i ile dB szumu w nocy


@Mateos2: dlatego pisałem o kablach i zimie stulecia. Ile masz dni z mrozem -20? Szumu będzie tyle samo w domu, co najwyżej więcej będzie
@haxxx: Montaż podłogówki mam w cenie domu więc dlatego pisałem że szukam tylko źródła ciepła ;)

Szukam jakiegoś hybrydowego rozwiązania o którym pisałeś + klimakonwektory sufitowe, zobaczymy jaka będzie cena i do tego jeszcze fotowoltaika