Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, raczej głupie niż mądre. Jak wygląda w kraju rynek gier wojennych/bitewnych niewykorzystujących figurek, ale żetony, kartoniki i bloczki (coś co angielska wiki nazywa "board wargames")? Istnieje jakaś nisza jak w przypadku figurkowcówi i popularne tytuły wokół których się skupia?

#grybezpradu #grybitewne #pytanie
Ignacy_Patzer - Mam pytanie, raczej głupie niż mądre. Jak wygląda w kraju rynek gier ...

źródło: comment_164432118625eLQkA57CiF3UOr2Y2Bjq.jpg

Pobierz
  • 12
@Ignacy_Patzer: chodzi Ci o gry planszowe w tematyce wojennej, bez figurek? Są np. z bardziej znanych Zimna Wojna (ang. Twilight Struggle) albo Szogun, a poza tym cała masa innych z mechaniką kontrolowania obszarów. Niektóre tytuły wykorzystują jakieś figurki za komponenty (np. Scythe), ale to nie czyni ich bitewniakami w stylu Warhammera, tylko pozostają po prostu planszówkami w których na dobrą sprawę żeton czy znacznik przybrał jedynie inną formę.
@Taiffun: No z grubsza. Przy czym o ile rozumiem, to stopień abstrakcji, złożoności może być różny, skala też. Od symulacji bitwy czy kampanii na danym obszarze (z kartonikami symbolizującymi oddziały, jak na obrazku wyżej) po właśnie rzeczy w rodzaju Szoguna czy Zimnej wojny czy starych tytułów wydawanych przez TSR w rodzaju Divine Right.
Skoro już pojawił się temat wysokich cen gier, to polecam złożyć preorder na 1920 od wydawnictwa Phalanx. Można mieć fajną pozycję za (relatywnie) nieduże pieniądze. Nie jest to strzał tak zupełnie w ciemno, bo to w końcu reimplementacja Roku 1920. Pod względem jakościowym na Phalanxie się jeszcze nie przejechałem, a mam już kilka ich gier.

Inna sprawa, że trzeba będzie trochę poczekać. Może nawet dłużej niż się wydaje, jeśli ktoś zna
@Ignacy_Patzer: jest też opcja pogrania przez neta, albo przez vassala, albo tabletop simulator, można tam sprawdzić gry czy się podobają, a dopiero wtedy można kupić. No i można pograć z kimś na odległość. Minus taki że trochę się traci przy graniu na kompie, jednak przy planszy jest lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ignacy_Patzer: Tutaj masz przefiltrowane gry w tematyce wargames, od najpopularniejszych w dół. Oczywiście pomiń wszelkie Twilighty i inne figurkowce, czy gry fantasy. Niestety nie potrafiłem lepiej tego przefiltrować ( ͡° ͜ʖ ͡°)