Wpis z mikrobloga

Nigdy w Polsce nie prowadziłem #dzialalnoscgospodarcza #dg #wlasnafirma. Od 4 lat mieszkam w #usa #texas. Tutaj proces zakładania sole proprietorship - jednoosobowa działalność wyglada następująco:

1. Chcesz mieć firmę
2. Ok już masz tylko pamiętaj żeby zapłacić podatek federalny, medicare i social security raz na kwartał, sam sobie go wyliczysz i zapłacisz przez internet ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wszystko liczone od dochodu.

Nie ma obowiązku żadnej rejestracji jeśli nie zatrudniasz innych osób, jak poszedłem do urzędu hrabstwa to babka na moje pytanie o rejestracje powiedziała ze w USA każdy jak się rodzi lub dostaje SSN to z automatu prowadzi firmę a jak nie ma dochodów czy przychodów to nic nie musi rozliczać.

Jedynie co musiałem zarejestrować to zechce być płatnikiem sales tax (nasz VAT tylko ze baardzo uproszczony). Trzeba założyć konto na stronie stanowej, wypełnić formularz i po tygodniu przychodzi certyfikat. Jak chce handlować czymś tzn kupować u jednych i sprzedawać u drugich to wtedy u kupującemu wypisuje prosty druk ze jestem płatnikiem sales tax i kupuje po cenach netto, sprzedający nie nalicza sales tax. Żadne faktury nie są wymagane można w excelu prowadzić sobie zestawienia. Raz na kwartał oddaje sales tax przez internet (nogę zapłacić kredytowka z konta prywatnego, nikogo to gowno nie obchodzi).

Aha i jeszcze jedno w Teksasie nie ma podatku dochodowego stanowego.
  • 187
1. Chcesz mieć firmę

2. Ok już masz tylko pamiętaj żeby zapłacić podatek federalny, medicare i social security raz na kwartał, sam sobie go wyliczysz i zapłacisz przez internet ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wszystko liczone od dochodu.


@thoorgal:

Spoko, ale w Polsce założenie JDG też jest proste. Wchodzisz na CEIDG, wypełniasz formularz, podpisujesz profilem elektronicznym i tyle.
Serio ciagle panuje jakiś mit, że założenie działaności w Polsce to coś trudnego czy jakaś droga przez mękę. Wszystkie formalności załatwiasz przez internet (wpis, deklaracje US, ZUS), nie jest to nic mocno skomplikowanego ani zajmującego dużo czasu. Jedyny fizyczny kontakt z urzędnikiem to jest weryfikacja siedziby firmy w przypadku rejestracji VAT, ale to tez nie trzeba iść do urzędu, tylko urzędnik sam do ciebie przychodzi (nie wiem czy zawsze jest ta kontrola,
Aha i jeszcze jedno w Teksasie nie ma podatku dochodowego stanowego.


@thoorgal: ale jest wysoki katastralny więc w ciągu życia oddasz fiskusowi równowartość całego domu... Średnio 1.8% (zależy od county) co stawia texas w amerykańskiej topce.

https://m.chron.com/homes/article/Texas-property-taxes-among-the-nation-s-highest-6181429.php

Gdyby to przenieść na polskie warunki

Więc powiedzmy że żyjesz 80 lat, od 20 roku życia na swoim to 60 lat * 1.8% = 108% domu.

Gdyby to przenieść na polskie warunki, powiedzmy mieszkanie