Wpis z mikrobloga

Nigdy w Polsce nie prowadziłem #dzialalnoscgospodarcza #dg #wlasnafirma. Od 4 lat mieszkam w #usa #texas. Tutaj proces zakładania sole proprietorship - jednoosobowa działalność wyglada następująco:

1. Chcesz mieć firmę
2. Ok już masz tylko pamiętaj żeby zapłacić podatek federalny, medicare i social security raz na kwartał, sam sobie go wyliczysz i zapłacisz przez internet ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wszystko liczone od dochodu.

Nie ma obowiązku żadnej rejestracji jeśli nie zatrudniasz innych osób, jak poszedłem do urzędu hrabstwa to babka na moje pytanie o rejestracje powiedziała ze w USA każdy jak się rodzi lub dostaje SSN to z automatu prowadzi firmę a jak nie ma dochodów czy przychodów to nic nie musi rozliczać.

Jedynie co musiałem zarejestrować to zechce być płatnikiem sales tax (nasz VAT tylko ze baardzo uproszczony). Trzeba założyć konto na stronie stanowej, wypełnić formularz i po tygodniu przychodzi certyfikat. Jak chce handlować czymś tzn kupować u jednych i sprzedawać u drugich to wtedy u kupującemu wypisuje prosty druk ze jestem płatnikiem sales tax i kupuje po cenach netto, sprzedający nie nalicza sales tax. Żadne faktury nie są wymagane można w excelu prowadzić sobie zestawienia. Raz na kwartał oddaje sales tax przez internet (nogę zapłacić kredytowka z konta prywatnego, nikogo to gowno nie obchodzi).

Aha i jeszcze jedno w Teksasie nie ma podatku dochodowego stanowego.
  • 187
  • Odpowiedz
@flumpy_bread: Napisałem godzinę, ale na serio to może być mniej bo robię to sobie spokojnie przy piwku. Wrzucam w aplikacje na tel faktury, weryfikuje czy system poprawnie odczytał. Zerkam czy system dobrze wyliczył podatki. Wysyłam deklaracje do US, plik JPK i robię przelewy. Później wszystko drukuje i wrzucam w segregator. Godzina to z przeglądaniem wykopu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@megalol: spoko, widocznie masz prosta sprawe i nieduzo do rozliczenia, dane o polskim systemie podatkowym z linku powyzej sa z obiektywnej instytucji i mozna ocenic jak nasz system wypada na tle swiata
  • Odpowiedz
No i znajmy proporcje, polski podatek od nieruchomości to grosze a nie 1-2% wartości nieruchomości


@gatineau: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_od_nieruchomo%C5%9Bci
Rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie[1]:

od gruntów:
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,89 zł od 1 m² powierzchni,
pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych –
  • Odpowiedz
@flumpy_bread: Ciężko mi ocenić jak temat wyglada w przypadku średnich/dużych firm, ale ogarnianie małej DG w Polsce na prawdę nie jest straszne. Bardzo dużo się zmieniło przez ostanie lata, szczególnie jeśli chodzi o cyfryzację biurokracji, dodatkowo jest teraz fajny wybór usług online pomagających w prowadzeniu rozliczeń.
  • Odpowiedz
@rzep: on to zle moze zatytulowal ale we wpisie chodzi tez o konsekwencje prowadzenia tej dzialalnosci. w Polsce to jakis absurd ile musisz placic i sie narobić z papierkami pozniej a tam wszystko sobie samemu ogarniasz prosto szybko i bezbolesnie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@megalol: to załatw mi papieru za rok 2007/2008 bo ja nie będąc w kraju mogę sobie tylko popatrzeć na ich super stronkę rodem z 1998r...
  • Odpowiedz
@Gwynblade: ZUS też robisz online, a czy chcesz być vatowcem czy nie zaznaczasz przy rejestracji firmy online. Dzień później przyznają ci NIP i gitara siema firma założona. Zero latania po urzędach.
  • Odpowiedz
@megalol: to infakt Ci nie robi jpk? Czy o jakie deklaracje Ci chodzi, że je wysyłasz i drukujesz?
Jak ogólnie opinia o nich? Póki co sam sobie rozliczam jpk i VAT ale już mnie męczy i zastanawiam się nad infaktem lub stacjonarnym księgowym
  • Odpowiedz
Jakie #!$%@? w tym wątku. Ludzie nie widzą różnicy pomiędzy stanem domyślnego bycia firmą, co nie rodzi żadnej papierkologii i obowiązków byleby w IRS się hajs zgadzał, a tym co mamy w Polsce.

Jak już się gdzieś z czymś zarejestrujesz to rodzi to potem pierdylion obowiązków i się ciągnie za człowiekiem latami. Dzisiaj się zarejestrujesz jednym druczkiem bo to przecież takie proste, a za 5 lat przy kontroli będzie uuuu a czemu
  • Odpowiedz