Wpis z mikrobloga

Nigdy w Polsce nie prowadziłem #dzialalnoscgospodarcza #dg #wlasnafirma. Od 4 lat mieszkam w #usa #texas. Tutaj proces zakładania sole proprietorship - jednoosobowa działalność wyglada następująco:

1. Chcesz mieć firmę
2. Ok już masz tylko pamiętaj żeby zapłacić podatek federalny, medicare i social security raz na kwartał, sam sobie go wyliczysz i zapłacisz przez internet ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wszystko liczone od dochodu.

Nie ma obowiązku żadnej rejestracji jeśli nie zatrudniasz innych osób, jak poszedłem do urzędu hrabstwa to babka na moje pytanie o rejestracje powiedziała ze w USA każdy jak się rodzi lub dostaje SSN to z automatu prowadzi firmę a jak nie ma dochodów czy przychodów to nic nie musi rozliczać.

Jedynie co musiałem zarejestrować to zechce być płatnikiem sales tax (nasz VAT tylko ze baardzo uproszczony). Trzeba założyć konto na stronie stanowej, wypełnić formularz i po tygodniu przychodzi certyfikat. Jak chce handlować czymś tzn kupować u jednych i sprzedawać u drugich to wtedy u kupującemu wypisuje prosty druk ze jestem płatnikiem sales tax i kupuje po cenach netto, sprzedający nie nalicza sales tax. Żadne faktury nie są wymagane można w excelu prowadzić sobie zestawienia. Raz na kwartał oddaje sales tax przez internet (nogę zapłacić kredytowka z konta prywatnego, nikogo to gowno nie obchodzi).

Aha i jeszcze jedno w Teksasie nie ma podatku dochodowego stanowego.
  • 187
@masz_fajne_donice:
Lol serio?? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

VAT a sales tax to całkowicie dwa różne podatki, na końcu kto inny go płaci i zależy od stanu i hrabstwa.

Można go dać do porównania z grubsza tak jak zrobiłem ale to nie to samo.

Z reszta nie będę się kopał z koniem w sumie byłeś cały miesiąc w Stanach...czyli ekspert! ¯\(ツ)
@thoorgal: W Polsce założenie działalności też nie jest trudne. Prowadzenie księgowości przez internet też nie. Najgorsze to płacenie ZUSu i podatków, szukanie klientów. Mimo wszystko wolałbym w Polsce mieszkać niż mieć do czynienia z amerykańską opieką zdrowotną i nieciekawymi dzielnicami.
@megalol moim zdaniem głównym problemem nie jest łatwość założenia firmy, tylko jej prowadzenie. Tonięcie w szambie biurokracji, pokręconych, podatnych na różne interpretacje, przepisów. US, który traktuje Cię jak złodzieja i jak nie udowodnisz, że jesteś niewinny to jesteś winny. I tak dalej i tak dalej..
@thoorgal: zawsze chciałem mięc własną działałalność w polsce ale zawsze mnie przerażały te procedury itp, to jak opisujesz texas to dla mnie jakiś idealny wymarzony świat :D
Nie jest tak prosto i tak dużo jak liczysz. Property Tax odliczasz od podatku federalnego, wiec w przypadku Twojego przykładu z Polski praktycznie nie płaciłbys podatku dochodowego.


@kielbasazdzika: a to dobrze wiedzieć! Szwagier narzeka bo nie zarabia w USA więc nie ma od czego odliczać

Ale to jest odliczane od dochodu czy od podatku? Bo jak od dochodu to jakoś super dużo nie oszczędza, federal tax jest dość niski

Ale jak
@kielbasazdzika: próbowałem o tym poczytać i muszę przyznać że mi się mózg zawiesił, idiotycznie to skomplikowane

Ale wyszło mi tak: property tax można odliczyć ale tylko jak odliczamy itemized deductions, a nie standard deduction. Standard deduction to $12k na osobę, więc tylko ci którzy mają więcej deduction z innych źródeł na tym zyskają

A nawet ci którzy odliczają property tax od federal income - to odlicza się od dochodu,
w Polsce założenie firmy to nie problem ale w momencie założenia zaczynasz podlegać pod decyzje ludzi którzy żyją w realiach PRL i dodatkowo mogą nas wsadzić do więzienia z dowolnego powodu bo prawo jest interpretowalne na wiele sposobów.

O tym że popełniliśmy gdzieś błąd dowiemy się po 5 latach (hodowla odsetek) a teraz dochodzi do tego konfiskata prewencyjna. Minister twierdzi oczywiście że będzie stosowana tylko dla wielomilionowych oszustów ale oczywiście nie dodadzą
ciekawe najakiej podstawie prawnej


@flumpy_bread: przeczytałem Twoją dyskusję z @gatineau i jestem zażenowany. Piszesz, że kapitalizm to potęga a nawet nie rozumiesz podstaw jego działania ( ͡° ʖ̯ ͡°) Zobacz kto do tej pory płaci podatek bankowy i odpowiedz sobie sam "na jakiej podstawie prawnej". Makabra, Ty się kłócisz z @gatineau o to że 2+2 to nie jest 4.

Wersja uproszczona dla Ciebie:

- chodzisz na panienki,
Serio ciagle panuje jakiś mit, że założenie działaności w Polsce to coś trudnego czy jakaś droga przez mękę. Wszystkie formalności załatwiasz przez internet (wpis, deklaracje US, ZUS), nie jest to nic mocno skomplikowanego ani zajmującego dużo czasu. Jedyny fizyczny kontakt z urzędnikiem to jest weryfikacja siedziby firmy w przypadku rejestracji VAT, ale to tez nie trzeba iść do urzędu, tylko urzędnik sam do ciebie przychodzi (nie wiem czy zawsze jest ta kontrola,
@asdasdce2w: @tomislawniepelka @maze

Do Teksasu przyjechałem w 2017 w kwietniu. Nigdy wcześniej w Stanach nie byłem wiec to było dla mnie małe zderzenie z nowa rzeczywistością...
Pracuje w budownictwie po Inżynierii Środowiska - buduje Oczyszczalnie ścieków lub stacje uzdatniania wody. Pracuje tu jako Project Manager.

Moja firma ma oddział w Polsce u nich pracowałem od 2013 jako inżynier budowy a później kierownik robot.

W 2017 zaproponowali mi wyjazd i opłacony transfer