Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy #fizjoterapia Boli mnie dół kręgosłupa i zdecydowałam się pójść do fizjoterapeuty. Jestem po pierwszej wizycie i jestem trochę skołowana. Wizyta trwała godzinę, najpierw wywiad, potem sprawdzenie mojego zakresu ruchu (skłony, skręty tułowia itd.), badanie manualne, masaż "zwykły" i prądami. Pani fizjo zaleciła mi także dwa ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia poprzecznego. Na koniec pani fizjo powiedziała, że nie potrafi mnie zdiagnozować, bo reaguje "bólowo" na wiele rzeczy, kazała ćwiczyć wspomniane ćwiczenia oraz zaleciła lekką aktywność fizyczną (dźwiganie odpada). Zaleca kolejną wizytę.

Czy to jest normalne, że nie mogłam zostać zdiagnozowana? Kiedy mogę widzieć rezultaty terapii? Jestem skołowana, to było moje pierwsze doświadczenie z fizjoterapią i nie wiem, czy jestem w dobrych rękach, czy powinnam szukać innego fizjo. Czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia? Thank you from the mountain za każdą poradę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 30
@Zielona_Zielen: miałam zupełnie przeciwne, znajoma fizjoterapeutja zdiagnozowała mnie od razu I po pierwszej wizycie czułam faktyczną ulgę. Wydaje mi się że babeczka może mieć po prostu zbyt mała ilość wiedzy. Spróbuj może u innego fizjo. Jeśli jesteś z okolic Kato mogę podesłać namiar na znajomą :)
@Zielona_Zielen: akurat kwestia tego "reagowania bólowo na wiele rzeczy" jest mi znana i uwierz. Strasznie utrudnia to pracę fizjoterapeutom. Jak ktoś małą tolerancję na ból, to rzeczywiście byle dotknięcie sprawia, że terapia manualna mija się wręcz z celem. Chociaż z drugiej strony, to są inne sposoby radzenia sobie z trudnymi przypadkami.
Ja osobiście zaryzykowałbym drugą wizytę i o ile nie nabierzesz zaufania, to zmieniaj na kogoś innego
@Saprofit: Tyle, że mnie bolało cały czas w jednym miejscu i nie wiem, jakoś nie wydawało mi się, że na wszystko reaguję bólem (chociaż wiem, że z perspektywy fizjo mogło się wydawać inaczej, nie znam się).
@AkyszLewusie: Jest.
@czeczen123: Ale pani jest rejestrze, który podesłał @AkyszLewusie , więc chyba swoją wiedzę zdobywała min. 5 lat, a nie w dwa weekendy.

Jak narazie wydaje mi się, że zakres ruchu mam
@Zielona_Zielen: A nie lepiej pójść do rodzinnego który skieruje do ortopedy? Mnie zaczęło #!$%@?ć w kręgosłupie, dostałem skierowanie choć i tak musiałem iśc prywatnie bo kolejki na pół roku - tam badanie, zdjęcie i wszystko jasne.
@rzeznia22: może faktycznie od razu uderzę do ortopedy prywatnie, na NFZ nie liczę.
@czeczen123: kręgarze mnie nie przekonują, mam problem ze znalezieniem dobrego fizjo, a co dopiero kręgarza.

Dzięki wszystkim za rady, mam nad czym myśleć. Mam nadzieję, że szybko pozbędę się bólu, do kogokolwiek nie trafię.
@Zielona_Zielen: Sporo problemów z bólem wynika ze słabych mięśni korpusu, pleców oraz pośladków. Oczywiście przyczyną może być też wada postawy (np hiperlordoza), długie siedzenie w nieodpowiedniej pozycji albo coś poważniejszego. Sam miałem spory problem z bólem dolnej części kręgosłupa i paradoksalnie gdy zacząłem ćwiczyć brzuch, robić martwy ciąg, przysiady, rozciągać się to po jakimś czasie ból całkowicie zniknął. Najlepiej będzie jeżeli pójdziesz jeszcze do kogoś innego w celu konsultacji (może ortopeda?).