Wpis z mikrobloga

  • 162
Szanowne Mirko, proszę o wyplusowanie, gdyż to co widzę, nie daje mi spokoju. Proszę o pomoc! Przychodzę do Was z taką oto zagadką do rozwiązania. Wyglądając dzisiaj rano za okno, dostrzegłem dziwne zjawisko. Fragment chodnika jest nieodśnieżony (czy też śnieg się w tym miejscu nie rozpuścił). Rozpuścił się jednak na trawie, łącząc pasem w kształcie półkola dwie chodnikowe bezśnieżne strefy! Dlaczego śnieg nie rozpuścił się w środkowej strefie chodnika? Dlaczego rozpuścił się na trawniku i dlaczego tworząc akurat taki kształt? Czy możliwe, że idą tamtędy jakieś rury, akurat w taki sposób? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi!
#ciekawostki #nauka #kiciochpyta
kapaxa - Szanowne Mirko, proszę o wyplusowanie, gdyż to co widzę, nie daje mi spokoju...

źródło: comment_J8tpp25kqSKnELsF6fSgoNqQjYisM1BB.jpg

Pobierz
  • 65
@jutokintumi
przede wszystkim. Gęstość gruntu to zaden problem dla tak duzej siły. Zależy jaka średnica. Na odcinku 150m potrafi się taka rura wydłużyć o 10cm przy temperaturach czynnika rzędu 100-130*C (para wodna)
@Leniek: @bokrug nieco wyej tez to wyjasnil
o tej przyczynie juz nie raz czytalem - o tym ze ma to walczyc z przeplywem laminarnym jeszcze nigdy

nie twierdze ze tak nie jest ale wiecej danych mialem ze chodzi o rozszerzalnosc zwiazana ze zmainami temperatury (zreszta jak widac nie tylko ja) wiec poki co tego sie bede trzymal :)
@kapaxa: ujmę to tak. W takiej rurze może płynąć woda o temperaturze ponad 100st Celsjusza (i nie będzie to para!). Raczej się tego unika ale jednak w przypadku dużych mrozów taka sytuacja może się zdarzyć. Taka temperatura (a w zasadzie jej przyrost w stosunku do temperatury odniesienia) powoduje wydłużenie ok 1mm/mb rury jeśli dobrze pamiętam. Daje to już 1cm na każde 10m, 10cm na 100m itd. a magistrala ciepłownicza może mieć
@pp14sr: żaden ze mnie energetyk czy hydrotechnik, ale studiując jeszcze słyszałem że przepływ laminarny nie jest zdrowy dla rur i w ten sposób sprowadza się go do przepływu turbulentnego, oczywiście kompensacja wydłużeń nie jest bez znaczenia.

Dla mnie znacznie ciekawszym zagadnieniem jest uderzenie hydrauliczne