Wpis z mikrobloga

  • 162
Szanowne Mirko, proszę o wyplusowanie, gdyż to co widzę, nie daje mi spokoju. Proszę o pomoc! Przychodzę do Was z taką oto zagadką do rozwiązania. Wyglądając dzisiaj rano za okno, dostrzegłem dziwne zjawisko. Fragment chodnika jest nieodśnieżony (czy też śnieg się w tym miejscu nie rozpuścił). Rozpuścił się jednak na trawie, łącząc pasem w kształcie półkola dwie chodnikowe bezśnieżne strefy! Dlaczego śnieg nie rozpuścił się w środkowej strefie chodnika? Dlaczego rozpuścił się na trawniku i dlaczego tworząc akurat taki kształt? Czy możliwe, że idą tamtędy jakieś rury, akurat w taki sposób? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi!
#ciekawostki #nauka #kiciochpyta
Pobierz kapaxa - Szanowne Mirko, proszę o wyplusowanie, gdyż to co widzę, nie daje mi spokoju...
źródło: comment_J8tpp25kqSKnELsF6fSgoNqQjYisM1BB.jpg
  • 65
@kapaxa Możliwe że rury z ciepłą wodą są w taki sposób skonstruowane pod ziemią że ciepło które oddają rozpuszcza znajdujący się śnieg na ścieżce itp, a punkt w którym się nie rozpuszcza się śnieg tylko i dlatego że rury w tamtym punkcie są niżej umiejscowione niż pozostałe. Ja bym tak to rozumowal...
@kapaxa: Rury ciepłownicze, takie zakręty robi się by stal z których są zrobione mogła w miarę spokojnie się rozszerzać i kurczyć nie niszcząc podpór stałych. W ten sposób kompensuje się naprężenia. Jeśli spojrzysz czasem na rury idące nad ziemią, to też co jakiś czas wykonuje się taki "U-kształt", bo siły jakie powstają w wyniku takiej pracy metalu są ogromne