Wpis z mikrobloga

@Coolish: biografie, książki o konkretnych wyprawach, kompendia, parę broszur i książek z wiedzą ogólną. Większość to Himalaje i himalaiści, potem Tatry, pojedyncze ad innych gór. Nie ma fikcji, same książki dotyczące prawdziwych zdarzeń [nie licząc książek z gawędami tatrzańskimi na przykład ;)]. No i nie kupuję jak leci, książki w większości są ze sobą spójne, tj. jeśli w jakiejś biografii wspomina się o jakiejśc wyprawie to kupuję też książkę na jej
@hellyea: a zapomniałabym dodać najważniejszego- w paru książkach są podpisy uczestników wydarzeń ;) z imienna dedykacją, mam też sporo podpisów na kartach wyprawowych
@plecak_odrzutowy: Całkiem fajna biografia, dużo zdjęć(jak ktoś lubi), generalnie mi się bardzo podobała, chociaż w tematyce górskiej nie siedzę. Tutaj właśnie szacunek, że nie jest to książka dla specjalistów, tylko także dla ludzi zielonych w temacie .
@Balcar: większość tych książek jest zrozumiała dla laików. Fakt, bywają opisy, gdzie ktoś mógłby nie wiedzieć co jest czym, ale i tak idzie się połapać moim zdaniem. Jest też jedna książka, gdzie np. opisy wspinaczki są pisane żargonem wspinaczkowym i miejscami rozległe i szczegółowe, ale np. z tyłu książki jest słowniczek, a książka swoją drogą świetna, przezabawna, fajnie napisana- Tomek Hreczuch "Prostowanie zwojów"
@hellyea: Fajnie, ale mnie to na przykład nie ciekawi ; ) Wszyscy moi znajomi, którzy kolekcjonują książki górskie, są także świrami na punkcie gór. Ja czasem się tylko lubię przejść po jakichś pagórkach, natomiast jeśli chodzi o preferencje literackie, to po prostu wolę inną tematykę.
Kukuczkę kupiłem tylko dlatego, że mieszkał niedaleko mojego obecnego zamieszkania. Rodzicom też się bardzo podobała, zwłaszcza, że na przykład znają część jego rodziny, no i pamiętają,
@hellyea: Mój różowy lubi takie :D Co byś poleciła z tej tematyki ? Obecnie czytała 2 Tragedie Tatrzańskie i ta o Evereście na podstawie której film nakręcili. Najlepiej coś o Polskich górach :>
@toxarz: o polskich górach znam tylko tatrzańskie i polecam szczerze "W stronę Pysznej"- świetna książka, jest w niej o Zaruskim i Oppenheimie, początkach ratownictwa górskiego w Polsce etc. Po tej lekturze też zuepłnie inaczej wygląda wizyta na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem ;)

Druga to "Błękitny Krzyż"- ciężka do dostania, stara, świetna książka o początkach ratownictwa górskiego.

"Flirt z czarna Panią" Jana Długosza [taternika]- krótkie opowiadanie oparte na tatrzańskiej legendzie,
@toxarz: proszę bardzo :) polecam się na przyszłość, bo pozycji ciekawych jest wiele, ale wybrałam takie, które mogą zaciekawić kogoś mniej znającego historię himalaizmu etc., a będące tak po ludzku ciekawe. Miłego czytania ()