Wpis z mikrobloga

Utracono statek towarowy Progress lecący na ISS! :(

Nikt nie ucierpiał, bo statek był bezzałogowy. Na Stację wiózł prawie 2.5 tony zapasów. Głównie wody, jedzenia i paliwa.

Rosjanie podają, że przyczyną jest prawdopodobnie awaria trzeciego stopnia rakiety Soyuz-U. Soyuzy to rakiety sprawdzone jak żadne inne. Mają na koncie setki lotów i należą do najbezpieczniejszych na świecie. Nie są jednak całkowicie bezawaryjne i tym razem się niestety nie udało.

Stacja powinna być bezpieczna. Ma spore rezerwy zapasów. W październiku zadokował do niej amerykański towarowiec Cygnus z niemal pięcioma tonami ładunku, głównie sprzętu. Kolejna misja towarowa planowana jest na 9 grudnia. Polecieć ma japoński HTV. Następny w kolejności jest Dragon od #spacex, zaplanowany na styczeń.

Jak widać, kosmos wciąż jest trudny.

Źródło: https://twitter.com/Space_Station/status/804391869350223872

#startyrakiet #iss #nauka #kosmos
  • 14
  • Odpowiedz
Zawołam parę osób, bo żeby było śmieszniej, to 4 dni temu gadaliśmy o (nie)zawodności rakiet.

@zdrapek napisał do @Gorion103:

Ruskie posłali w kosmos ponad 1200 rakiet i matematycznie mają znacznie większe szanse na powodzenie misji niż Space X. Gdybym miał coś posłać na orbitę to dał bym to USA lub Rosji.

Sojuz ma 97% udanych misji

(o, ironio!)

A po chwili dołączył się zaminusowany, ale proroczy @Ninik:

Mam Déjà vu,
  • Odpowiedz
@wykopowiczka69:

na ziemi ludzie giną w samolotach, ale w kosmosie ma być 100% bezawaryjnie.

Mówi kto...?


Plażo.

Co?

@TymRazemNieBedeBordo:

Po prostu spada, wiadomo. Ale gdzie? Specjalnie ustawiają taka trajektorie by w razie czegoś wylądował w oceanie?

Amerykanie -- raczej tak. Szczególnie w okresie wznoszenia wcześniejszym niż sama końcówka. Misje na ISS startują lecąc nad Atlantykiem. Pod torem lotu rakiety, do pewnej odległości od brzegu rozciąga się strefa bezpieczeństwa, gdzie nie
  • Odpowiedz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.
ULA - United Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.

Jestem botem

  • Odpowiedz
Jak widać, kosmos wciąż jest trudny.

@Sh1eldeR: Lol, na ziemi ludzie giną w samolotach, ale w kosmosie ma być 100% bezawaryjnie. Plażo.


@wykopowiczka69: W samolotach jest o 99% bardziej bezawaryjnie niż w samochodach. Nie dlatego że są takie wspaniałe, tylko dlatego że są ustanowione bardzo rygorystyczne procedury we wszystkich możliwych sprawach związanych z lotnictwem. Przy lotach w kosmos mamy jeszcze wyższe stawki a tym samym jeszcze bardziej szczegółowe kontrole i
  • Odpowiedz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.
ULA - United Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.

Jestem botem

  • Odpowiedz
@turbowarzywo:
Wcale nie :). "Wyeksploatowane" to określenie nieadekwatne w stosunku do rakiet jednorazowego użytku. Na każdy start budowana jest ta sama rakieta. Duża liczba lotów powoduje zwiększoną niezawodność. Po każdej awarii, z następnych rakiet usuwa się jej przyczynę. Każdy lot, nawet udany, dostarcza cennych danych, które pozwalają ulepszyć przyszłe rakiety danego typu.

To trochę tak jak z amerykańskim stopniem Centaur. Trudno wskazać misję, której Centaur jeszcze by nie wykonał. I to
  • Odpowiedz
Zawołam parę osób, bo żeby było śmieszniej, to 4 dni temu gadaliśmy o (nie)zawodności rakiet.


@Sh1eldeR: Ja kiedyś dyskutowałem na wykopie o robieniu kopii zapasowych dysków. Po skończonej dyskusji zająłem się porządkiem na biurku. Rzuciłem 2,5" 60 GB dyskiem w kierunku łóżka. Zamiast delikatnego wylądowania skończyło się #!$%@?ęciem w kawałek marmuru. Na szczęście miałem kopię zapasową ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz