Wpis z mikrobloga

Mirunki postawiłem sobie zajebiście ambitne zadanie.
W wieku 30+ postanowiłem zacząć naukę programowania (nie nie będę pytał od czego zacząć).
Poszukałem trochę w necie, trochę poczytałem, popatrzyłem na statystyki i zdecydowałem od czego zacząć.
Jako że wszędzie mówi się, że najprostszy do ogarnięcia jest python, to od niego chciałbym zacząć (jestem KOMPLETNIE zielony i dlatego uważam, że najmądrzej nauczyć się podstaw i pewnego sposobu myślenia od czegoś, co najłatwiej opanować).
W kolejnych miesiącach i latach swojej nauki chciałbym ogarnąć C, C++ i przede wszystkim Javę i JS - mówiłem, że ambitnie :)

W związku z powyższym mam do Was prośbę o polecenie na początek dobrej literatury (którą chciałbym wykorzystać jako uzupełnienie wiedzy teoretycznej) i przede wszystkim kursu/kursów online z pythona. Wiem, że google nie boli, ale nie wiem, na co zwracać uwagę przy takim wyborze, a doświadczeni w temacie powinni być w stanie mi wyoślić co nieco :)

#pytanie #kiciochpyta #programowanie #python #naukaprogramowania i może #webdev (?)
  • 95
Wiem, że google nie boli, ale nie wiem, na co zwracać uwagę przy takim wyborze, a doświadczeni w temacie powinni być w stanie mi wyoślić co nieco :)


@chozi: przede wszystkim nie wpadac w pulapke "najlepszej literatury", "najlepszych kursow" itp. No i bron boze nie sluchaj sie mirkow.
Zrobienie innego kursu niz mirko poleca nigdy nie bedzie zlym wyborem a rzuci czesto nowe swiatlo.
@chozi: Po co juz planujesz C, C++, Jave I JSa skoro jeszcze Pythona nie liznales?

Nie wiem jaki masz background, ale na poczatek to coś z tego:
How to Think Like a Computer Scientist, Think Python, Learning Python

No i to ma szanse sie udac, ostatnio spotkalem kobiete co w wieku 35 lat sie przebranzowala na python deva ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@chozi fajne kursy są na Khan Academy + udemy dotyczące Pythona, co do ebookow to polecam Learn Python the hard way. Najpierw też możesz poczytać ogólnie o algorytmice. A jak już będziesz chciał coś napisać to pisz jakiś projekt, który będzie ciężko wykonać a odpowiedzi szukaj w necie. Tak też fajnie się uczyć.
@chozi: Kolego takie przypadki przerabiam średnio 2 razy na miesiąc w pracy i polecę klasyką - "nie nadajesz się na programistę" pewnie mnie nazwiesz trollem, baranem czy czymś innym, ale prawda jest taka, że każdy kto przynajmniej ma odrobinę samozaparcia sam szuka odpowiedzi na Twoje pytania. Teraz pytasz o książką, a za miesiąc będziesz pytał o proste rozwiązania błędów kompilacji danego kodu. Masz teraz 30 lat, zero komercyjnego doświadczenia, pracy niestety
@devman: z całym szacunkiem nie jestes Trolem, jesteś klasycznym człowiekiem sk[..]m i to nie ma nic do wątku i przepadnę w czeluściach internetu ale do mentalności. Tego typu odpowiedź to coś ala jak dziecko upadnie to też #!$%@? mały sk..u nie nauczysz sie chodzić, ja jestem specem znam wiele dzieci i jestes przegrany, czas miną do kotła.
@chozi.
Dlaczego? Bo z natury mam wiarę w ludzi i w..a mnie jak
@chozi: trochę będziesz musiał zmienić plany i wybrać sobie konkretną ścieżkę, bo wszystko po trochu jest warte tyle co nic. Python owszem, dobry język, żeby ogólnie załapać podstawy i nauczyć się myślec jak programista.

Później trzeba się skupić na 1,

-aplikacje mobilne (react-native, ionic, swift, c, java)
-frontend web development (javascript, jQuery, php, sass, css, html)
-aplikacje webowe (javascript z frameworkami, c#)
-backend web development (php i symfony/laravel, java)
-software (c++,
@devman: kolego nie przesadzaj. jakby wszyscy mieli podejście, jak Ty to siedzielibyśmy dzisiaj w jaskiniach. Ja uważam inaczej - kto szuka ten znajdzie. A jeśli myślisz, że oprócz zadania pytania na mirko nigdzie wcześniej nie szukałem/nie szukam, to się mylisz. Pewnie sporo racji w tym, co piszesz na temat dostania/znalezienia pracy. Problem w tym, że ja nie chcę dostać pracy za przysłowiowe 15k - chcę nauczyć się programowania, jako czegoś dodatkowego,
Wiem, że nauka programowania zajmuje lata i im wcześniej się nią zajmiesz, tym większa szansa, że coś osiągniesz.


@chozi: texty korpo dewiantów.
Wiedza jak każda inna, chcesz siadasz -> czytasz -> umiesz, jeden ma to w tydzien inny w rok.
Programowanie to nie wiedza tajemna ala szamani, a z tego co widze to niektórym samouwielbienie sięga extazy jestem Pan programista :)
@chozi: Książek jest od groma i szczerze powiem że ciężko znaleźć jakąś słabą. Ja przychylam się do tego co napisał @M4ks, nie ma sensu od razu ładować się w 20 pozycji książkowych i odbębnianie jakiś konkretnych kursów (większość z nich jest do siebie bardzo zbliżona jeśli chodzi o zakres wiedzy). Nie nie wiem co Cie w zasadzie interesuje czy chcesz poznać ogólne język, czy może już sobie coś nakreśliłeś. Ja