Wpis z mikrobloga

Mirunki postawiłem sobie zajebiście ambitne zadanie.
W wieku 30+ postanowiłem zacząć naukę programowania (nie nie będę pytał od czego zacząć).
Poszukałem trochę w necie, trochę poczytałem, popatrzyłem na statystyki i zdecydowałem od czego zacząć.
Jako że wszędzie mówi się, że najprostszy do ogarnięcia jest python, to od niego chciałbym zacząć (jestem KOMPLETNIE zielony i dlatego uważam, że najmądrzej nauczyć się podstaw i pewnego sposobu myślenia od czegoś, co najłatwiej opanować).
W kolejnych miesiącach i latach swojej nauki chciałbym ogarnąć C, C++ i przede wszystkim Javę i JS - mówiłem, że ambitnie :)

W związku z powyższym mam do Was prośbę o polecenie na początek dobrej literatury (którą chciałbym wykorzystać jako uzupełnienie wiedzy teoretycznej) i przede wszystkim kursu/kursów online z pythona. Wiem, że google nie boli, ale nie wiem, na co zwracać uwagę przy takim wyborze, a doświadczeni w temacie powinni być w stanie mi wyoślić co nieco :)

#pytanie #kiciochpyta #programowanie #python #naukaprogramowania i może #webdev (?)
  • 95
@chozi: Jeżeli można się wtrącić sam jestem po stronie ze lepiej samemu poszukać bo to tez rozwija niż lecieć na łatwiznę i mieć podane na tacy ale trzymaj stronę pana Zelenta http://miroslawzelent.pl/
On sugeruje aby zacząć od C++ nie wiem czy to prawda ale ma naprawdę świetne kursy za darmo i naprawdę łopatologicznie wyjaśnione. Poza tym posiada on również forum i jest tez miejsce dla początkujących. Uważam ze na początek to
@chozi: nie czytałem wszystkich komentarzy ale jedna zasada jest uniwersalna w każdej dziedzinie, przez całe życie: Nigdy nie trać czasu na toksyczne osoby.
Na redditcie czy stackoverflow jak napiszesz że w wieku 30. lat chcesz zostać programistą to prawie nikt cie nie skrytykuje. Takie gamonie są szybko banowane. Wiadomo, będzie ciężko ale jest to w pełni osiągalny cel. Może nie będziesz jakimś guru który wyznacza nowe trendy ale spokojnie możesz dostać
@chozi: wybierz sobie jeden język na początek, później dobierz sobie do niego jakiś framework. Np Python + Django. Co do książek to zwracaj uwagę czy są z ćwiczeniami do rozwiązania, takie są najlepsze do nauki. Ps nie słuchaj tego ćwoka od javy, w wieku 30 lat możesz na luzie zacząć. Elo.
@chozi: Jakieś 1-2 miesiące temu zacząłem podobnie jak i Ty i mogę polecić to, co mi najbardzie się przydaje.

- na edX.org możesz znaleźć kilka kursów z MIT, Harwardu, etc. Bardzo fajne i pomocne
- na CodinGame możesz sobie poćwiczyć i się pouczyć w przyjemny sposób - grając w gry za pomocą kodu :D Super zabawa jak dla mnie
- na CodeSkulptor możesz sobie sprawdzić swój kod. Zwłaszcza pomocny wg. mnie
Witam
Ja ze swojej strony polecam kursy na eduweb.pl, filmiki tam zamieszczane maja naprawdę niezła jakość i materiał tam przedstawiony jest w naprawdę przystępny sposób dla zwykłego człowieka.
@chozi: Zacznij sobie od Javy tylko takich podstaw totalnych skoro nie masz zielonego pojęcia. To jest dobrze opłacalny język. Przejrzyj sobie np kursy eduweb, później wdrażaj jakieś bardziej zaawansowane rzeczy. jeśli chodzi o podręczniki to raczej się wstrzymaj póki nie będziesz czuł się w miarę stabilnie w tym. I przejrzyj sobie jakie zadania i pytania najczęściej na rozmowach kwalifikacyjnych się zdarzają.