Wpis z mikrobloga

#jezykiobce #jezykangielski #angielski #naukajezykow #pracbaza #praca #studbaza
Witajcie Mirasy! Piszę do was bo chcę się poradzić w jednej sprawie. W jaki sposób wy się uczycie angielskiego? Niby człowiek już jest po I st. studiów, ale w sumie to wstyd się przyznać ten język jest średni. Nigdy na kursy nie chodziłem tylko tyle co się obiło o uszy w licbaza/gimbaza :| Wszędzie był traktowany po macoszemu, a teraz kiedy rozmawiam z pracodawcą to niestety, ale po studiach inżynierskich angielski jest wymagany co najmniej w stopniu dobrym. Chcę nadążyć za rynkiem i nadrobić zaległości, chyba lepiej późno niż wcale. Podpowiedzcie jak to zrobić skutecznie, kursy dają radę? Czy lepiej samemu? a może gdzieś do prywatnej osoby? moje oczekiwania to żebym był w stanie się komunikować już w tym dobrym stopniu bez tej pustki w głowie jakie następne słowo (,)
  • 22
  • Odpowiedz
@Vuko781: W sumie to zależy z czym masz problem. Wymowa, zrozumienie, zasób słownictwa? No i na jakim poziomie angielskiego jesteś i jak sobie z nim radzisz ? (Chodzi mi o taki podział jak masz na studiach np. B1)
  • Odpowiedz
@Pingwin1319: Poziom oceniam na słabe B1. Problem mam w dyskusji z kimś w tym języku, zawsze brakuje mi jakiegoś słowa żeby coś opisać oraz właśnie w zrozumieniu tego co ktoś do mnie mówi. Bywali u mnie studenci z wymiany z bałkanów czy tym podobnych rejonów, to po przywitaniu robi się już pod górkę, bo typ ma świetną wymowę a ja stoję jak cielę :/ wymowa w sumie ok rozumienie tekstu czytanego
  • Odpowiedz
Mhm. Bo jak to tylko słownictwo to spokojnie możesz je sobie poszerzać ucząc się np. 10 nowych słówek dziennie. Po tygodniu teścik. Jak wymowa to oglądanie dużej ilości programów/ seriali/ filmów po angielsku i powtarzanie za aktorami ;). Jeśli problem ze zrozumieniem to również oglądanie, tylko, że z napisami, przewijanie, ponowne słuchanie i tak w kółko.
  • Odpowiedz
@Adolf91: To zgodnie z tym co piszesz to oglądanie rzeczy po angielsku tak jak napisałem wyżej. Regularne osłuchanie z językiem dużo daje. Tylko musisz podejść do tego bardziej na zasadzie, że słuchasz co mówią w programie/ filmie, a napisami się tylko wspomagasz. Bonus jest taki, że oglądając programy przyrodnicze czy to historyczne dowiesz się czegoś więcej. Drugim aspektem jest, że oglądając seriale spotkasz się z językiem bardziej potocznym ( bez wyrażeń
  • Odpowiedz
@Adolf91: nauka słówek to zdecydowanie polecam www.etutor.pl,

dużo słuchaj po angielsku - polecam seriale na www.ororo.tv ewentualnie tutaj http://speechyard.com/pl/video/. Ewentualnie trochę tematów politycznych w bardzo przyswajalnej formie znajdziesz w tym miejscu - https://www.youtube.com/channel/UCgRvm1yLFoaQKhmaTqXk9SA

Na wszelkie braki gramatyczne polecam http://www.isel.edu.pl/ - świetnie i łopatologicznie wytłumaczone zagadanienia

A jak chce Ci się, to możesz przeczytać mój artykuł na ten temat, tam znajdziesz więcej szczegółów. ;) http://www.produktywnystudent.pl/naucz-sie-w-koncu-angielskiego/ W sumie to dzięki powyższym sposobom rozwinąłem
  • Odpowiedz
@Pingwin1319: Słówka już sobie zacząłem ogarniać, tzn fiszki online które kolega wyżej podrzucił. Problem jest właśnie ze zrozumieniem, inaczej jak mówi Polak polisz inglisz, a tak to jest na uczelni, a inaczej jak ktoś z zagranicy poprawnie :)
@skislam: jak ruszę z miejsca to się odezwę ;d
@produktywnystudent: Dzięki za linki, filmy wiadomo tylko z napisami jednak nigdy nie zwracałem uwagi na to co dzieje się w tle, po
  • Odpowiedz
@Adolf91: zajrzyj na engvid. Masz tam mnóstwo filmików dot. nauki jęz. angielskiego z napisami - od poziomu początkującego do zaawansowanego. Tematy są różne (czysto gramatyczne, ale i biznesowe, pomagające poznać mowę potoczną, slang czy poszerzyć słownictwo czy poprawić wymowę). Nauczycieli jest bodajże 11, więc możesz się osłuchać z różnymi wariantami angielskiego. Tutaj strona www engvid - tam są dostępne testy, do tego możesz przyjrzeć się, jakie tematy były już omawiane,
  • Odpowiedz
@babisuk: @Faszozysz: dobra opcja z czytaniem redditu, kiedy nie znam jakiegoś słówka, zaznaczam, pojawia się tłumaczenie (taki dodatek do chrome), klikam gwiazdkę i autozapis do nauki na później. W sumie pierwszy raz w życiu chce mi się czegoś uczyć samemu z siebie ;d damy radę
  • Odpowiedz
@produktywnystudent: na stronie www.ororo.tv da się, żeby w trakcie oglądania tłumaczyło na polski a nie ruski? :D
Korzystałeś ze strony http://speechyard.com/pl? Bo bardzo fajna i wydaje się pomocna, ale kosztuje trochę.
@Faszozysz: Jesteś z Krakowa może? Są organizowane u nas spotkania w pubie co jakiś czas z tego tandemu, ale nie wiem jak to wygląda i trochę głupio samemu iść. xD
  • Odpowiedz
@nick230 niestety na ororo.tv nie ma języka polskiego. Korzystałem ze speechyard, kosztuję trochę, ale według mnie warto, bo jest bardzo funkcjonalna i ma świetną bazę seriali. Najtańszy pakiet nie jest taki drogi, więc zawsze możesz kupić go i przetestować. Zresztą jak zapłacisz to będziesz miał większą motywację do nauki. ;)
  • Odpowiedz
@produktywnystudent: Jeśli mogę jeszcze zapytać, ile czasu dziennie poświęcałeś na naukę angielskiego i jakimi konkretnie metodami? (np. słówka 15 min, czytanie 15 min, oglądanie 30 min itd). Jeśli jest to opisane na blogu to sorki :)
  • Odpowiedz
w czasie przygotowań do matury najwięcej uwagi poświęcałem nauce słowek, godzina/dwie godziny dziennie, po to aby przyzwyczaić do tego języka mój mózg (słówek uczyłem sie na stronie etutor.pl). W ramach uzupełnienia, starałem się słuchać w drodze do szkoły podcastów (polecam podcast Tima Ferrissa) i dla relaksu wieczorami oglądałem seriale po angielsku ;)
  • Odpowiedz