Wpis z mikrobloga

Mireczki spod tagu #mikrokoksy , #silownia , #dieta, #dietetyka
Jestem na redukcji. Miesiąc temu robiłem pomiar masy ciała i wczoraj ponowny żeby sprawdzić jak idzie progres w temacie odchudzania i mam w zasadzie dwa pytanie do ekspertów, którzy są obeznani w temacie:

1. Czy to rzeczywiście możliwe że mimo utraty kilogramów, % tkanka tłuszczowa wzrosła o 0.1pp? Czy może musiał nastąpić gdzieś błąd pomiaru? (lewa, dolna część zdjęcia)
2. Straciłem 2,2kg masy ciała, z czego 1kg to mięśnie, czyli wychodzi na to że ~50% utraty z masy ciała to mięśnie:
2a. Czy ten stosunek jest normalny?
2b. Czy zmniejszenie tempa w jakim zrzucam wagę zmniejszy stosunek utraty mięśni? Obecnie zjadam ~2,1g białka / kg masy ciała

Oczywiście mam świadomość że tego typu badania nie odzwierciedla 100% tego co jest w organizmie, nie mniej jednak zaskoczył mnie wzrost procentowej tkanki tłuszczowej i zastanawiam się na ile takie coś jest możliwe + co może być przyczyną
Snuff - Mireczki spod tagu #mikrokoksy , #silownia , #dieta, #dietetyka
Jestem na red...

źródło: signal-2024-05-16-131105_002

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@Snuff: Wszystkie te Tanity i inne analizatory to nie są super dokładne maszyny. Można ich użwać jako jakiegoś wskaźnika jak nam idzie a nie wierzyć w każdy pojedynczy procencik. Wystarczy, że raz byłeś przd sraniem a raz po sraniu i waga się zmieniła i % BF też mógł być inaczej policzony.
Jak chcesz używać tego typu sprzętów to najlepiej robić to we w miarę zbliżonych warunkach. Czyli np. na czczo, po
  • Odpowiedz
@Snuff:

te pomiary są #!$%@? warte to raz, miesiąc redukcji to za mało żeby cokolwiek stwierdzić to dwa, 2kg w miesiąc przy twojej wadze to nie za szybko a jak chcesz zmniejszyć utratę mięśni to odpowiednio często/ciężko trenuj i te 2g białka wystarczy, aczkolwiek jak pisałem pomiary są #!$%@? warte

nie mniej jednak zaskoczył mnie wzrost procentowej tkanki tłuszczowej i zastanawiam się na ile takie coś jest możliwe


jeżeli chudniesz z
  • Odpowiedz
@Snuff: a jak obwód pasa a jak nie mierzyłeś to subiektywnie czy widzisz, że np. spodnie luźniej leżą albo musiałeś dziurkę w pasku zmienić na te ciaśniejsza. Jak robiłeś zdjęcia to czy z profilu mniej brzuch odstaje? Tłuszcz się u każdego inaczej rozkłada, więc nie gwarantuje, że zadziała, ale u mnie to najlepsze wskaźniki i po miesiącu redukcji już powinna być wizualna zmiana.
  • Odpowiedz
@Snuff: A jaką metodą wykonane badanie? Bo granica błędu może być całkiem spora przy niektórych metodach. Ale nawet densytometria, która jest najlepsza ma margines błędu na poziomie +/-3%, więc takie różnice spokojnie mogą wynikać z błędu pomiaru. I to nawet nie pomaga, że jest to samo urządzenie. Nawodnienie może bardzo wpływać na pomiar.

Moim zdaniem nie ma żadnego sensu robienie takich pomiarów, a zwłaszcza tak często. Granica błędu jest taka, że
  • Odpowiedz
  • 0
@NieRozumiemIronii: @Mirkosoft Nie dodałem tego, ale trening siłowy oczywiście jest grany regularnie. Jeżeli chodzi o metodę pomiaru to z tego co mi wiadomo to jest to bioimpedancja elektryczna. Wizualnie myślę że jest różnica. 6pak stał się bardziej zarysowany/widoczny. Dzięki dowiedziałem się tego co chciałem, czyli raczej nie ma opcji żeby w tym przypadku℅ tkanki tłuszczowej wzrósł i dodatkowo- jeżeli to prawda- 50℅ utraty masy mięśniowej nie jest ok.
  • Odpowiedz
@Snuff: Cieszę się, że pomogłem. Nawet możliwe, że ten odczyt mięśni jest "prawidłowy". Mięśnie to w ~80% woda, na początku odchudzania zeszła woda i glikogen, mięśnie się skurczyły ale de facto nie straciłeś żadnych tkanek.
  • Odpowiedz
@Snuff: Nie ma #!$%@? we wsi że spaliłeś 2kg na redukcji w miesiąc i połowa to były mięśnie. Im szybciej przestaniesz się tymi losowymi pomiarami przejmować tym lepiej
  • Odpowiedz