Wpis z mikrobloga

#webdev #html #css #php #webdesign #js #bootstrap #framework #symfony #django #rubyonrails #ror #mvp #it #programowanie ..

tl;dr


Jesli jestes pasjonatem, masz chwile czasu, a swoje doswiadczenie potrafisz zamienic na slowa.. ;) Zostan na chwile ze mna ;)

Rok 2014

Technologie nieustannie brna do przodu. Dzis, nie wystarcza juz dzialac w taki sposob jak wczoraj.

Do tworzenia nawet najprostszych stron, nieliczni zabieraja sie od podstaw

Korzystamy z gotowych rozwiazan, czy przy tworzeniu rozbudowanych aplikacji webowych, czy przy stronach promujacych dane produkty..

Korzystamy z wordpressa, uzywamy gotowych frameworkow, gridow, pluginow..

Nawet CSS daje nam mozliwosc wprowadzania zmiennych..

Dla osoby, ktora pierwsza stycznosc z webdevem miala kilka lat wstecz, to wszystko wyglada strasznie chaotycznie.

Jestem swiadom, ze nie da sie tego wszystkiego w prosty sposob wytlumaczyc - i na wlasna reke informuje sie o w.w technologiach,

ale mam do was kilka pytan, ktore mogly by mnie ukierunkowac.

Od czego zaczac? Co jest konieczne, a czego unikac?

1. Projektowanie nawet najprostszej strony, skladajacej sie glownie z HTML i CSS, ktora bedzie pelnic funkcje informacyjna, przykladowo portfolio artysty, bedzie posiadac efekty wizualne rozwijanego menu, slide'ow itp cudow technologi css, oraz wzbogace ja o elementy php jak formularz kontaktowy czy inne..

- Czy nadal ktos tworzy takie strony od zera, czy powinienem uzyc gotowego frameworka typu twitter bootstrap, jakiegos konkurencyjnego, czy moze wordpressa i dostosowac szablon do swoich potrzeb?

2. Starajac sie zglebic swoja wiedze o programowaniu aplikacji bardziej zlozonych, niz strony w.w, a np. kalkulatory, cmsy i wszystko inne co mi sie wymarzy

- Znajac podstawy PHP, warto wpierw zglebic swoja wiedze o tym jezyku do stopnia jak najblizszemu perfekcji, i dopiero wtedy przygladac sie przykladowo Symfony, czy lepiej zaczynac od razu od frameworka?

3. O co chodzi z JavaScriptem? Za "moich czasow" byl on tylko drobnym dodatkiem, dzisiaj widze ze to on wyznacza standardy aplikacji, i ma wielka funkcjonalnosc.

- Czy jego znajomosc jest wymagana przy dzisiejszym tworzeniu stron, aplikacji, korzystajac z wielu gotowcow?

4. Co tak naprawde jest wg was najistotniejsze, i najbardziej przydatne w swiecie webdevu na ta chwile?

- Z jakich narzedzi (frameworkow oraz technologii, jezykow) korzystacie, i ktore sa dla was najwygodniejsze oraz najprzydatniejsze?
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bodyload: czaisz, wszystkie Twoje pytania są o kant d--y rozbić.

Jedno, zajebiście ważne pytanie to - co chcesz w życiu robić?

Tu nie chodzi o przerost formy nad treścią! Zrób proste g---o, ale musi być użyteczne dla
  • Odpowiedz
- Czy nadal ktos tworzy takie strony od zera, czy powinienem uzyc gotowego frameworka typu twitter bootstrap, jakiegos konkurencyjnego, czy moze wordpressa i dostosowac szablon do swoich potrzeb?


Bootstrap jest świetnym i wygodnym rozwiązaniem dla własnych projektów gdy chcesz się skupić na backendzie i mieć szybko ogarniętę w miarę przyjazne UI, ewentualnie jakichś open source. WordPress jest ok, ale w zależności od projektu - imo nie zawsze opłaca się go (pod względem czasowym) modyfikować.

- Znajac podstawy PHP, warto wpierw zglebic swoja wiedze o tym jezyku do stopnia jak najblizszemu perfekcji, i dopiero wtedy przygladac sie przykladowo Symfony, czy lepiej zaczynac od razu od frameworka?


Symfony
  • Odpowiedz
@bodyload: uzuwaj bootstrapa zeby miec dobra baze i dokumentacje do projektu.

przez najblizsze 5 lat nie ogarniesz perfekcyjnie php. Naucz sie podstaw i probuj sil z symfony2. Miej kogos kto bedzie po tobie jezdzil bo nie nauczysz sie dobrze pisac.

W javascripcie pisze sie dzisiaj aplikacje, nie uzywa jako dodatkow.

Symfony2 ale w webdevem niewiele to ma wspolnego. Pozdro wordpressowe niedojdy. Angular, node.js to przyszlosc.
  • Odpowiedz