Wpis z mikrobloga

Mialem taka sytuacje, ze zapisuje sobie obrazek i mi wyskakuje, ze istnieje plik o takiej nazwie, ja takie wtf, na pewno nie mam tego zapisanego, sprawdzam i rzeczywiscie byl to inny obrazek, ale o tej samej nazwie. Cale zycie myslalem, ze taki ciag losowych znakow jak 331c61ce303663407083303f94873adf jest matematycznie praktycznie niemozliwy do powtorzenia, a jednak. Nie wiem jak to gowno jest generowane? Czy wygralem w internetowego "lotka" czy jaki #!$%@?.

Moze ktos wie jak takie nazwy sa generowane? Runelo moje cale zaufanie do tych nazw plikow, bo czesto jak cos kopiowalem z folderu do folderu i nazwa sie powtarza to robilem zastap zakladajac, ze jest niemozliwe zeby powtorzyl sie taki dlugi losowy ciag znakow, a moze w ten sposob stracilem wiele obrazkow i innych plikow.

#komputery #informatyka
  • 1
  • Odpowiedz
Nie wiem jak to ... jest generowane? ... Moze ktos wie jak takie nazwy sa generowane?

@monk3i Mogą być losowane, mogą być generowane na podstawie np. sumy kontrolnej pliku albo jakichś metadanych o nim. Jest mnóstwo sposobów i ciężko odpowiedzieć na tak ogólne pytanie jakoś konkretniej.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie nadpiszesz istniejącego, innego pliku to proponuję byś w nazwie pliku podawał sumę kontrolną, np. SHA256 - wtedy jest prawdopodobieństwo kolizji
  • Odpowiedz