Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Błędem jest mówienie, że nie stać nikogo na mieszkanie bo stać niezależnie od tego czy jest program czy nie. Kwestia tego, że nikt normalny nie bierze mieszkania SAMEMU. Nie znam absolutnie nikogo kto by wziął mieszkanie jako singiel na siebie (i pewnie są wyjątki jak ktoś jest w top zarabiających). No sorry ale tak mamy od wieków skonstruowane społeczeństwo, że żyje się w parach bo tak się przyjęło, poza tym tak łatwiej i oszczędniej. Rata za kredyt może wyglądać strasznie ale jeśli dzielimy przez pół to nie ma bata żeby kogoś nie było stać. Jakby to miało wyglądać gdyby każdy miał mieszkanie solo? planowanie przestrzenne musiałoby wykraczać poza miasta a przecież nikt nie chce mieszkać poza miastem bo każdy chce mieć nowiutkie, w centrum i jeszcze tanio.

A teraz przykład kalkulatora hipotecznego (pierwszy lepszy z google) dla mieszkania załóżmy 800k na 30 lat. Miesięczna rata wynosi ZALEDWIE 4.5k. Dla pary jest to śmieszne 2.25k na głowe - gdzie mówimy o młodych ludziach 25-40. Średnia krajowa dla pary to ponad 15k!!! z czego i tak młodzi znacznie przekraczają średnią krajową pracując w biurach.




· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Jailer
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Błędem jest mówienie, że nie stać nikogo na m...

źródło: mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
nikt normalny nie bierze mieszkania SAMEMU. Nie znam absolutnie nikogo kto by wziął mieszkanie jako singiel na siebie (i pewnie są wyjątki jak ktoś jest w top zarabiających)


@mirko_anonim: Ja wziąłem. Co teraz?

Jakby to miało wyglądać gdyby każdy miał mieszkanie solo? planowanie przestrzenne musiałoby wykraczać poza miasta a przecież nikt nie chce mieszkać poza miastem bo każdy chce mieć nowiutkie, w centrum i jeszcze tanio


Wystarczy budować w górę zamiast
  • Odpowiedz
Nie znam absolutnie nikogo kto by wziął mieszkanie jako singiel na siebie


@mirko_anonim: że co? Ze znajomych większość ludzi kupiła mieszkania samodzielnie. Bo jakby mieli czekać na małżeństwo (by kupować wspólnie), to kiedy by kupili pierwsze mieszkanie? Średnio bliżej czterdziestki?
  • Odpowiedz
Dla pary jest to śmieszne 2.25k na głowe - gdzie mówimy o młodych ludziach 25-40. Średnia krajowa dla pary to ponad 15k!!! z czego i tak młodzi znacznie przekraczają średnią krajową pracując w biurach.


@mirko_anonim: Chyba kurła w Warszawie. Polska powiatowa takich pieniędzy nigdy nie widziała. Ja z Obajtkiem mamy średnio po kilkanaście/dziesiąt nieruchomości. XD
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: kupiłem mieszkanie z ex dupą na kredyt chociaż zawsze się zarzekałem że to błąd. I wiesz co, to był błąd. Nigdy wiecej. Teraz tylko i wyłącznie samemu.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 1
Anonim (nie OP): Wykopki na tagu to głównie single. Oni myślą, że konkurują z Anetką z żabki o mieszkanie a fakt jest taki, że jeden pojedynczy inwestor z tagu konkuruje nie z Anetką, ale z Anetką i Mariuszem, jej mężem/chłopakiem.

Taki wykopek narzeka, że nie stać go mimo zarabiania średniej krajowej na mieszkanie w powiatowym, a taka Anetka + Mariusz robią dwie średnie i to oni kupują mieszkanie, żeby zakładać tam
  • Odpowiedz
@mirko_anonim uprzejmie przypominam, że dane o średniej krajowej dotyczą zarobków BRUTTO. Za to jak nietrudno się domyślić ratę kredytu płaci się z pensji netto za to do raty kredytu dochodzą koszty czynszu i rachunków ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: To teraz znasz mnie, a w jakiejś specjalnej topce zarobków nie jestem.

Natomiast ogólnie prawda, że ceny dostosowywane są do czegoś co w USA nazywają household income, na nasze dochód gospodarstwa domowego więc jeśli kiedyś przeciętne gospodarstwo miało 1 źródło dochodu to ceny były ustawione tak, że równie dobrze tego zarabiającego było stać solo. Dzisiaj podstawą są gospodarstwa z 2 źródłami dochodu to wszystko z perspektywy singla jest drogie, a
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: przecież w IT jest całe mrowie singli co mają swoje mieszkanie większe mniejsze brane na siebie - zwyczajnie OP ekstrapoluje swoje położenie na całość społeczeństwa
  • Odpowiedz