Wpis z mikrobloga

@beatboxer_z_tworek: Jak ktoś ma powyżej 100k EUR w XTB to pewnie chce się zabiezpieczyć wybierając innego brokera (i np. idzie do DM mBanku). Po drugie jak ktoś ma powiedzmy 500k w mBanku to nie chce tracić całkiem sporej sumki za przeniesienie tych papierów do innego brokera.
  • Odpowiedz
@beatboxer_z_tworek: mbank z kontem maklerskimi to jakas porażka, w ichniejszym ike policzylo mi oplate depozytową za ubiegły rok, nie kupowalem zagranicznych pozycji wiec policzyli mi po całości, to wartość dywidendy z calego roku jednej pozycji. Wyskokie prowizję sprawiaja ze to najgorsza oferta w Polsce. Faktem jest wysoka oplata za przeniesieniem 0.95%wartosci od kazdej pozycji ktora może zniechęcać do takiego kroku, w xtb jest tez 0.5%oplaty za przewalutowanie której nie da sie
  • Odpowiedz
@widmo82:
Ja w ogóle nie mogę zrozumieć tego, że konta w Polsce są płatne. Rozumiem, że puste konto mogłoby być obciążane, ale ktoś kto ciągle trzyma na rachunku polany, to i tak robi dobrze bankom. Wygląda na to, że jakiś kamien milowy przekracza polska bankowosc

#!$%@?łem w #!$%@? millenium jakiś czas temu, bo miałem jako zapasowe w Polsce, ale opłaty wynosily dosyć sporo
  • Odpowiedz
@baal80: nie ma znaczenia ile masz kasy w XTB. Dopóki kasa jest w akcjach to nawet jak XTB upadnie to nic nie tracisz bo akcje te są przypisane na Ciebie w KDPW.
  • Odpowiedz
Jak ktoś ma powyżej 100k EUR w XTB to pewnie chce się zabiezpieczyć wybierając innego brokera


@baal80: Ochrona 100k EUR dotyczy banków, a max gwarantowana suma u brokera w Polsce to 20,1k EUR.

Dopóki kasa jest w akcjach to nawet jak XTB upadnie to nic nie tracisz bo akcje te są przypisane na Ciebie w KDPW.


@banzi: KDPW dotyczy tylko akcji z GPW. W przypadku aktywów zagranicznych sytuacja jest bardziej
  • Odpowiedz
KDPW dotyczy tylko akcji z GPW. W przypadku aktywów zagranicznych sytuacja jest bardziej skomplikowana.


@Asceus: natualnie, zapomniałem o tym wspomnieć
  • Odpowiedz
jak to wyglada w przypadku akcji z nasdaq i upadku xtb

@jimmyF: Jak upadnie to się dowiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W USA system rejestracji akcji wygląda trochę inaczej.
Jak kupisz akcje u brokera to są one rejestrowane "In Street Name" - oznacza to, że broker jest identyfikowany jako właściciel akcji, a dopiero w księgach brokera Ty jesteś oznaczony jako ich właściciel - spółka której akcje posiadasz
  • Odpowiedz
@Asceus: Dzięki. Widzę, że masz wiedzę a nie masz zablokowane wiadomości to zapytam tutaj: czy to samo odnosi się do mBanku i akcji z NYSE? Innymi słowy - czy mam akcje w eMaklerze czy w XTB, to z punktu widzenia "bezpieczeństwa" to jest wszystko jedno?
  • Odpowiedz
@baal80: Nigdy nie jest wszystko jedno, mBank to też bank, nie tylko broker, więc potężniejsza instytucja (zależna od jeszcze większej - Commerzbank), nie można tu stawiać tak prosto znaku równości.
Ale jeśli chodzi o samą obsługę zleceń zagranicznych to można powiedzieć że odbywa się ona w bardzo zbliżony sposób - i mBank i XTB nie mają dostępu do NYSE, przekazują zlecenia do wykonania tej samej Belgijskiej firmie - KBC Securities.
  • Odpowiedz