Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem kalkulator programu kredyt mieszkaniowy na start nazywanego również kredytem 0% i znalezisko.

https://wykop.pl/link/7413829/kalkulator-nowego-programu-kredyt-mieszkaniowy-na-start-kredyt-0

W kalkulatorze zawarłem następujące funkcjonalności:

-zależność oprocentowania od liczby dzieci,
-maksymalna kwota kredytu z dopłatami zależna od liczby osób w gospodarstwie domowym (progi),
-zależność maksymalnej kwoty kredytu od lokalizacji (mnożnik 1,1 i 1,2),
-kryterium dochodowe w funkcji liczby osób w gospodarstwie domowym (progi),
-zależność kryterium dochodowego od lokalizacji (mnożnik 1,1 i 1,2),
-powiązanie powierzchni maksymalnej od liczby osób w gospodarstwie domowym (25 + osoby*25),
-zależność dopłaty od przekroczenia powierzchni (-50 zł za każdy m2) i przekroczenia kryterium dochodowego (obniżenie dopłaty singiel -0,5 zł, pozostali -0,25 zł).

Narzędzie oblicza ratę kredytu, wysokość dopłat, przeliczone oprocentowanie i kilka innych parametrów. Przyjąłem założenie, że wskaźnik W (baza do obliczenia dopłat), będzie analogicznie jak w większości banków w ostatnim programie równy wysokości oprocentowania.

Bezpośredni link do kalkulatora
https://hipotekabeztajemnic.pl/kalkulator-mieszkanie-na-start-kredyt-0/

Przygotowałem również krótkie podsumowanie programu https://hipotekabeztajemnic.pl/mieszkanie-na-start-kredyt-0-warunki/

Jestem w trakcie przygotowywania rozbudowanego FAQ na temat zasad programu i taki będzie temat kolejnego wpisu.

Jeśli chcesz być zawołany/ zawołana do kolejnych wpisów to zaplusuj komentarz poniżej.

marcpol - Cześć, przygotowałem kalkulator programu kredyt mieszkaniowy na start nazyw...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 140
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: jest to gdzieś w projekcie ustawy wyszczególnione, że w przypadku budowy domu nie ma limitów metrów kwadratowych?


@Hamalesn: Tak, projekt ustawy podaje, że limity dotyczą tylko nabycia. Takie informacje są też przekazywane przez MRiT.
  • Odpowiedz
  • 1
@becvvv: Twoja symulacja dotyczy rat równych. W programie na Start stosowane są raty malejące, ze stałą częścią kapitałową. Są one wyższe, ale kapitał jest spłacany szybciej. Jest to też wyjaśnione w tooltipie.
  • Odpowiedz
@marcpol: czyli według tej tabeli osoba na ryczałcie 12% z 20k netto na fakturze, której po podatkach zostaje ~15600, ma dochód miesięczny na poziomie 6600zł, wtf, mi pasuje
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol a tak ogólnie, jako pośrednik jesteś w stanie odzyskać lepszą ofertę niż ja uzyskałem prosto z banku? Ta oferta którą wstawiłem jest z końca stycznia
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol a tak ogólnie, jako pośrednik jesteś w stanie odzyskać lepszą ofertę niż ja uzyskałem prosto z banku? Ta oferta którą wstawiłem jest z końca stycznia


@becvvv: Mamy identyczne oferty. W pewnych sytuacjach mogą być one nawet lepsze, gdyż czasami mamy możliwość przedłużenia ważności oferty względem tego co jest w banku.

Dzisiaj ING ma jednak wyższe oprocentowanie i nie uzyskasz nic lepszego niż w symulacji.
  • Odpowiedz
@marcpol realnie jakiś bank teraz skredytuje mieszkanie za 550000 na 10% wkładu? Czy bez szans? Czy lepiej zadłużać się u rodziny i znajomych i uciułać 20%?
  • Odpowiedz
  • 1
@marcpol realnie jakiś bank teraz skredytuje mieszkanie za 550000 na 10% wkładu? Czy bez szans? Czy lepiej zadłużać się u rodziny i znajomych i uciułać 20%?


@czarekn: Tak, nie ma z tym problemu. W programie można będzie nawet uzyskać kredyt bez wkładu własnego, z gwarancją BGK.
  • Odpowiedz
  • 1
@marcpol: Minimalny okres to 15lat czy można np na 11 lat ?


@appmstt: Minimalny okres kredytowania to 15 lat. Oczywiście kredyt można spłacić wcześniej.

Jeśli spełniony jest warunek nieposiadania nieruchomości w tym przypadku w postaci budynku mieszkalnym jednorodzinnym w rozumieniu ustawy prawo budowlane to można skorzystać z programu.
  • Odpowiedz
  • 1
@marcpol: Tak z ciekawości jeśli kredyt weźmie para bez dzieci i bedą mieć 1,5% to czy po urodzeniu dziecka spadnie im to do 1% przy dwóch do 0,5% itd?


@wiciu_: Nie, projekt ustawy nie przewiduje ponownej weryfikacji i zmiany oprocentowania.

Niestety nie mogę już edytować poprzedniego wpisu, więc sam sobie odpowiem, ale poproszę o potwierdzenie, że to w tym miejscu:


@zaprawde_powiadam: Potwierdzam
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: Jak to w sumie działa z liczbą osób w gospodarstwie domowym? Jak małżeństwo chce wziąć kredyt, to muszą go wziąć razem czy wystarczy tylko jeden z małżonków? Takie samo pytanie w przypadku związków nieformalnych


@LemurChmur: W przypadku braku rozdzielności małżeństwo musi przystąpić do kredytu wspólnie. Związki nieformalnie mogą wybrać.

@marcpol a wiadomo cos na temat nadpłat? Można nadpłacac od samego początku?


@vstol: Tak

Popraw tylko żeby nie dało
  • Odpowiedz
  • 1
@marcpol: A wiesz jak liczony jest dochód w przypadku ulgi dla młodych? Przykładowo dajmy na to, że ktoś w ubiegłym roku zarobił 120k, 85k jest objęte ulgą dla młodych, więc zostaje 35k, które w picie w kolumnach E (Dochody ze źródeł przychodów) i F (Odliczenia od dochodów) jest opisane jako dochód. Pytam z ciekawości, bo nie rozumiem trochę dlaczego całkowity dochód, który widnieje na deklaracji PIT jest pomniejszony o tę ulgę.
  • Odpowiedz
@marcpol: Poszukałem głębiej i chyba nic z tego

Art. 3. - [Definicje] - Świadczenia rodzinne.
Ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) dochodzie - oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:
[..]

przychody wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki
  • Odpowiedz