Wpis z mikrobloga

Polecacie php czy Javę jako język do nauki? Naczytałem się tutaj o kryzysie w javie i dlatego po kilkach miesięcy nauki pomyślałem że może lepiej inwestować czas w php. Z takiej mojej wstępnej analizy wygląda to następująco, jak coś to poprawcie mnie eksperci jeśli niektóre punkty się nie zgadzają
php
- prostszy niż java
- mniej chętnych
- ilość ofert pracy o dziwo podobna, nawet kilka dni temu wyszło mi że o jedno więcej dla php - z pracuj.pl, zaznaczone opcje junior + zdalna
- dalszy rozwój - czytałem sporo narzekań że doświadczeni programiści php zarabiają na ogół zauważalnie mniej niż taki doświadczony javowiec czy inny gość od .net
- większe ryzyko wejścia w jakiś shit - php wybacza więcej błędów niż taka java przez co legacy code może wyglądać masakrycznie i przez co praca na takim stanowisku będzie dość nieprzyjemna
- możliwości pracy freelance - ale konkurencja, szczególnie na rynku zagranicznym, może być ogromna (php to popularny język w takich Indiach) a płaca nie za dobra
java
- lepsze pieniądze
- obecnie ogromna konkurencja - java jest przerabiana na uczelniach chyba tak często co C++, każdy absolwent informatyki miał z nią jakiś kontakt, jest to najpopularniejszy język do backendu
- regular/senior więcej ofert pracy niż php (?)
- lepsze materiały do nauki
- podobieństwo z C# - w mojej nauce tak średnio pół na pół robiłem zadanka z java, pół z C#, jakiś mirek tutaj w korespondencji powiedział mi że znalazł pracę w C# mimo że uczył się javy - więc tutaj zawsze byłaby jakaś furtka jakby rzeczywiści nic z javy nie można było znaleźć, skill z jednego języka transferuje się na drugi
- Niemcy - gdzieś czytałem, że sporo firm niemieckich utrzymuje tutaj w Polsce swój legacy code w javie i że znajomość języka niemieckiego razem ze skillami z javy może dać niezłe combo, nie wiem na ile to prawda, ale jeśli znajomość niemieckiego byłaby jakimś ewentualnym atutem to fajnie bo znam ten język całkiem nieźle
- mniej shitowych projektów, w przeciwieństwie do php

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi - jedna i druga opcja ma swojej wady i zalety. Ale chętnie usłyszę opinie osób bardziej obeznanych niż ja.

#programista15k #pracait

Czego się lepiej uczyć by wbić na juniora

  • php 42.9% (24)
  • Java 57.1% (32)

Oddanych głosów: 56

  • 23
większe ryzyko wejścia w jakiś shit - php wybacza więcej błędów niż taka java przez co legacy code może wyglądać masakrycznie i przez co praca na takim stanowisku będzie dość nieprzyjemna


@SvenFromSkyrim: Ja to się nie znam, w PHP to jakąś dekadę temu skończyłem zabawę ale jedno co z tego pamiętam to... gigantyczny burdel kodu pomieszanego z html'em. Wiem, że powinno się rozdzielić i można ładniej ale... w praktyce to jest
@SvenFromSkyrim żadne z powyższych, teraz to python, data i statystyka, ML/AI, Rust/Go. Takim combo stackiem na ten moment wydaje mi się być python, AI, Cpp, CUDA. Masz bardziej klif niż próg wejścia ale jesteś niezastąpiony bo nikt się w to nie pcha a popyt rośnie.
@SvenFromSkyrim: Ale zjazd fanboyów pythona się tu zrobił. PHP to dobry język na start, na pewno konkurencja jest dużo mniejsza niż w Javie, którą kochają studenci i bootcampowcy. Raz poleciłem zmianę języka studenciakowi z Javy na PHPa i w ciągu 3 miesięcy nauki dobił do poziomu znajomości języka który dał mu w miarę sensowną pracę (tj. bez żadnych wordpressów tylko normalny projekt). Wcześniej miał ze 2 staże o które musiał się
Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi!

@groman43: Ale ja już w pythonie trochę programowałem, tak samo w kilku innych językach, właśnie jak java czy c#. Tak, ten tutorial hell to trochę o mnie. Więc bardziej mnie interesowały opinie na temat samego rynku pracy, a nie "zacznij od czegoś najprostszego, zobacz czy to dla Ciebie, python wyrabia dobre nawyki, php złe etc etc".

@kwanty z tym php is dead to zgoda, ale przykładowo te
@Jurix: A no właśnie, coś tak czułem, że php może być niezła "niszą" (wiem, że nie jest niszowy, ale you know what I mean). Rzadko się o nim mówi w kategoriach realnej alternatywy dla takiej javy czy tego już chyba zupełnie zamkniętego dla juniorów frontendu. Mam doi Ciebie pytanie: przeglądając oferty widzę że jako framework zdecydowanie należy wybrać Symfony a nie Laravela? Bo na Zachodzie (chociażby na podstawie różnych tutoriali i
@SvenFromSkyrim: Współpracowałem przez pewien czas z firmą robiącą konkurencyjne rozwiązanie dla Symfony i Laravela i miałem tam dostęp do bardzo rozbudowanych statystyk na temat tych 2 rozwiązań i tak bardzo skracając wyniki ich analiz - nawet jeśli w Laravelu powstaje więcej projektów, jest popularniejszy jeśli chodzi o suche liczby, tak ilość pracy i pieniędzy które przechodzą przez Symfony wygrywa. Te dane dotyczyły zarówno rynku Amerykańskiego i Europejskiego, wszędzie wniosek był taki
Wszyscy trzej piszecie o pythonie i muszę przyznać że on kurczę też mi najbardziej odpowiadał ze wszystkich języków jakie próbowałem. No ale jednak myślałem że bardziej realistycznie jest okopać się w coś brzydszego, ale praktyczniejszego. Być może było to błędne przeświadczenie.


@SvenFromSkyrim: Zawsze to jest jakiś pomysł na "okopanie się". Słszyałem dużo urban legend o językach typu COBOL, że niby dalej jest zapotrzebowanie ale wszyscy deweloperzy już umarli albo siedzą w
GPT-4 zdaje bez problemu egzaminy do poziomu studiów


@kwanty: dzisiaj mi się nie chciało odwracać mappowania w sqlu prostymi joinami, napisałem jebitny prompt na pol strony, tak ze sam juz dawno bym skonczył query i mi wypluł chvjowy wynik xD SQL Expert z 500k+ promptami obecnie. Te studia o których mowisz to chyba WSB Marino, kierunek FiR i przedmiot analiza ilościowa w pakiecie Excel
dzisiaj mi się nie chciało odwracać mappowania w sqlu prostymi joinami, napisałem jebitny prompt na pol strony, tak ze sam juz dawno bym skonczył query i mi wypluł chvjowy wynik xD SQL Expert z 500k+ promptami obecnie. Te studia o których mowisz to chyba WSB Marino, kierunek FiR i przedmiot analiza ilościowa w pakiecie Excel


@peoplearestrange: Może źle napisałeś prompta, albo GPT którego używasz nie umie w SQL. Moja rada -
@kwanty: przerób sobie proszę scruma na gpt4 i prompty. Ja mam pisać epopeje zeby mi wypluł coś, co chyba nawet stażysta który miał 15h podstaw baz danych zrobiłby w 5 minut pomyślunku gdybym mu pokazał model relacyjny? Już nie mówiąc o tym, że gdy coś jest bardziej złożone niż pojedyncze zapytanie czy funkcja to się gubi jak.. w sumie nie wiem po co im te 24 dolki miesięcznie daje xD
peoplearestrange - @kwanty: przerób sobie proszę scruma na gpt4 i prompty. Ja mam pis...

źródło: niemozliwe-ze-nie-lubisz-scruma-to-na-pewno-nie-byl-prawdziwy-scrum-byl-zle-wdrozony

Pobierz
tj. bez żadnych wordpressów tylko normalny projekt


@Jurix: ja na wordpressach robie $400k rocznie dzieki takim jak wy co maja z wp beke ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chcialem po prostu podziekowac bo na rynku zostali tylko hindusi i garstka ogarniaczy.
@kwanty: Tak, AI zdaje egzaminy i co z tego? To robisz prostymi ifami. Jeżeli chodzi o programowanie to ai teraz to takie mega zaawansowane dopełnianie składni, które kuma kontekst. Fajnie to działa, nawet formatuje, żeby było to spójne z tym co napisałem wcześniej. AI na początku zajmie miejsce powtarzalnych i prostych czynnosci, np. ja używam do robienia znaczników alt do obrazków i pisania testów. Mega się przydaje.

Co do Cobola to
Bo ludzie dalej myślą, że zarobki zależą od technologii…


@BreathDeath: im mniej atrakcyjna technologia tym mniejsza konkurencja na wysokim poziomie. Najglupsza rzecz jaka mozna zrobic to pchac sie w reakty i inne najpopularniejsze gowna, ludzie chyba nadal nie ogaraniaj jak dziala popyt i podaz na rynku pracy.
@Oskariat: Mi chodzi o to, że łatwo przesadzić. Co z tego, że w Cobolu nie ma konkurencji jak ofert też nie ma? Idziesz do pracy jako taki cobolowiec i okazuje się, że #!$%@? to co zrobisz? Pracy nie zmienisz przecież. ;)
Tak, AI zdaje egzaminy i co z tego? To robisz prostymi ifami.


@BreathDeath: no to żeśmy pogadali... wrzucie sobie ciebie na listę, żeby przypadkiem nie marnować więcej czasu
@kwanty: Trudno, bardzo mi z tego powodu wszystko jedno. Nie wiem czy serio zawsze blokujesz ludzi, którzy mają trochę inne zdanie od Ciebie, ale może nie, więc spróbuję. :)Siedzę w AI od studiów czyli prawie 20 lat, ale spoko. Jak masz egzamin, gdzie masz dany zakres plus 2137TB przykładowych egzaminów to wytrenowanie modelu jest mega łatwe. Chociażby matura z matmy, wrzucasz gazylion matur i elo. To sie tak naprawdę sprowadza do
@Oskariat: No właśnie, dlatego myślałem o tym php, bo ludzie odradzają, że "mało prestiżowe", że to są kiepscy programiści, bootcampów z tego nie ma. Potwierdzasz moje intuicje. Pracujesz zdalnie freelance? Międzynarodowe zlecenia? O wordpressie ktoś mi napisał na pw tutaj, cytuję (programista php, nie typowy hejter tego języka): "Jak pójdziesz w wordpressa to utkniesz w tym gównie po uszy od razu mówie. I serio wordpress to jest najgorszy syf przez który