Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mireczki czy jest tu ktoś kto żyje w Szwajcarii? Mam kwalifikacje, które pozwalałyby mi na podjęcie pracy tam, w zawodzie technicznym.
Obecnie w PL pracuje na stanowisku managerskim z pensją około 13 000 PLN netto.
Zastanawiam się nad Szwajcarią głównie przez to, że mam małego niemowlaka w domu i myślę, że ten kierunek jest bezpieczniejszy na przyszłość dla córki, a także bardziej atrakcyjny pod katem szkolnictwa itd. (córka ma 5 miesięcy).
A z racji zawodu i kwalifikacji, które mam jak najbardziej mogę dostać tam pracę, więc ten kierunek jest kuszący w przeciwieństwie do reszty Europy

Ile Waszym zdaniem należałoby zarabiać w CHF, aby poziom życia w Szwajcarii był dla mnie porównywalny/lepszy do Polskiej pensji aktualnie?
Mieszkam w powiatowym, rata kredytu na mieszkanie pochłania mi ok. 2300 miesięcznie.
Z góry dziekuje za pomoc

#emigracja #gownowpis #pracbaza #rodzicielstwo



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 9
@mirko_anonim: mam rodzeństwo w Szwajcarii. Wiem, że z dziećmi tam efekt nie jest tak różowo jak by się zdawało (dłuższy dzień pracy, krótsze urlopy rodzicielskie) jak nikogo nie znajdziesz to mogę siostrzę zadać twoje pytania.
@senq87: tak, a koszty przedszkola to jakieś 3k franków miesięcznie więc tak naprawdę to trzeba co najmniej tyle zarabiać żeby kobieta mogła w domu siedzieć i zająć się dzieckiem do czasu szkoły, ew. oboje musicie być na dobrych pensjach żeby się kalkulowalo wysłać dziecko do przedszkola.
@mirko_anonim: Znajomy tam mieszka długo i mówi, że tam ludzie żyją pracą, jest duża konkurencja na lepsze prace nawet jak znasz niemiecki i masz obywatelstwo. Ludzie są bardzo dobrze wykształceni.
Ale tak po prostu przyjeżdżając z PL, to widzę parę przykładów, że obniżyli wymagania.

Na pewno jak masz już ofertę pracy, to będzie wyglądać to inaczej.
@mirko_anonim to zależy gdzie chcesz zamieszkać, ale tak pi razy drzwi: Zurych i okolica - łatwiej znaleźć kontakty z ludźmi, mniejsze miasta albo wsie - licz się z tym, że integracja w sąsiedztwie lub w pracy będzie trudna albo nawet nigdy nie nastąpi. Nawet jeżeli mówicie po niemiecku. Znam osoby, którym to na tyle przeszkadzało, że wyjechały. Co do zarobków, to tak jak ktoś wyżej wspomniał, żłobek na 5 dni to tak
@mirko_anonim:

Nie mieszkam W Szwajcarii więc, ale spędziłęm trochę czasu na emigracji i ostatnio riserczowałem Szwajcarię rozważając czy opłaca się tam uderzać.

Myślę, że po pierwsze to na pewno twoja żona musi znaleźć pracę. Jeśli tylko ty masz utrzymać żonę, mieszkanie i dziecko to szału nie będzie.
@mirko_anonim: Nie mieszkam w Szwajcarii ale trochę znajomych się tam przeprowadziło na dłużej lub krócej. Myślę, że poniżej 10k CHF netto na twoją rodzinę netto nie ma nawet co myśleć o tym kierunku. Aby żyło Ci się na podobnym poziomie powinieneś zarabiać pewnie tyle samo ale we frankach. Dodatkowo, to, że ty dostaniesz pozwolenie na pobyt nie oznacza, że będziesz mógł tam mieszkać z dzieckiem czy żoną. Musisz dostać zgodę na