Wpis z mikrobloga

Mam pytanie czy wy liczyliście zdolność kredytową przy BK0%? Ja liczyłem i mniej więcej każdy dostanie +20% do zdolności kredytowej. Czy to ma spowodować wzrosty cen o 20-30%? Śmiem wątpić. Dlatego, że jak powiedzmy jestem singlem zarabiam 10k brutto moja zdolność dzisiaj to 400k zł. Z kredytem 0% będzie to 500k. Jeżeli dzisiaj mieszkanie kosztuje 400k+wkład i nikt tego nie kupuje bo jest za drogie to czy przy 500k+ wkład nagle ci sami ludzie zaczną kupować to samo mieszkanie o 25% droższe? To samo jest przy 2+3 zdolność powiedzmy mają na 1 mln zł ( 22k brutto ) teraz ich stać na 50/60 m2 dostaną +20% zdolność oraz mieszkania pójdą +25% to nagle znowu będzie stać na 50/60m2. BK2% to był inny program tam dawali wszystkim 500k lub 600k na kredyt + 200k wkład. W listopadzie/grudniu 2023 ilość mieszkań na sprzedaż zaczęła rosnąć bo pomimo dopłat 2% i mieszkań łapiących się w limicie to nie zostały kupione bo były za drogie. Cieżko mi zrozumieć dlaczego mieszkania miałyby pójść właśnie o 20-30% w górę. Jeżeli zwiększą limity na kredyt o więcej niż w przypadku BK2% wraz z brakiem limitu ceny mieszkania oraz zarobków to może to spowodować wzrost.

Jest jeszcze e.w jedna niewiadoma rzecz. Czyli ludzie 2+3, którzy mają spłacony kredyt na mieszkanie i nie chcieli kupować nowego czy to nie spowoduje, że jednak wezmą kredyt na 600k + byle jaki wkład w myśl zasady jak dają za darmo to brać. To wtedy "idealnie" by wyszło dla ludzi co mają powiedzmy 3 dzieci, gdzie dziecko najstarsze jest w okolicy 16-17 lat i za 1-2 lata by poszło na swoje. Wtedy rodzice z 2+2 zostali by na starym mieszkaniu a w nowym by mieszkało już dorosłe dziecko.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt2procent
  • 2
  • Odpowiedz
Mam pytanie czy wy liczyliście zdolność kredytową przy BK0%? Ja liczyłem i mniej więcej każdy dostanie +20% do zdolności kredytowej. Czy to ma spowodować wzrosty cen o 20-30%? Śmiem wątpić.


@acpiorundc: marzyć nikt nie zabrania, ale to dokładnie tak zadziała. Deweloperzy to nie są debile.
  • Odpowiedz
@acpiorundc: stary, nie warto robić analiz i rozmyślać. Matematyka, zdolność kredytowa, obliczenia? A na co to komu.

Oczywiście to co napisałeś ma wiele sensu, jednakże wszyscy dobrze wiemy jak to się skończy; wejdzie bekatuska, a ceny wzrosną o 50% r/r.
  • Odpowiedz