Wpis z mikrobloga

Ja to nie wiem czy przez kredyt 0% ceny mieszkań aż tak #!$%@? XD

Moim zdaniem #!$%@? jeszcze troszkę, ale co potem to serio nie wiadomo. Obecnie ceny są tak wysokie, że prawie nikt tego nie kupuje. Jak wejdzie 0% to owszem, trochę ludzi kupi z dopłatami, ale reszta już przestanie kupować chyba w ogóle.

No i co potem XD Chyba serio zrobią kredyt -2% albo zaliczymy flipa w tył i wywali się pół gospodarki.

Generalnie to wszystko nie jest za mądre. Ciekawe co wyjdzie po ustaleniach międzyresortowych, czy ktoś tam widzi, że sobie podkładamy bombę pod system finansowy.

#nieruchomosci #kredyt0procent #ekonomia #gospodarka
  • 56
  • Odpowiedz
@mickpl: Nie no nie podniesie, już bez jaj.(I tak ciężko mu będzie uzasadnić trzymanie jak FED i ECB zaczną ciąć, a cięcie się zaczyna bo już SNB ostatnio wystartowało. Teraz jeszcze chwila zabawy w "game of chicken" pomiędzy FED i ECB i lecimy). Ale wystarczy, że będzie trzymał dodatnie realne stopy przez długi czas i cała ta nasza montownia z karton gipsu się wysypie.
  • Odpowiedz
No jak. Rodzina która 4 lata temu kupiła mieszkanie 60m za 400k będzie mogła wziąć kredyt na 850k na 50m 2 pokoje.


@Raytuz: czyli wg Ciebie cena mieszkania 60m kupionego za 400k stoi w miejscu a tego mniejszego rosnie?
Otoz rodzina ktora kupila 60m za 400k moze teraz je sprzedac za 800-900 dorzucic 500k -600k w kredycie i maja cos wiekszego. tak to sie wlasnie kreci.
  • Odpowiedz
  • 1
@kdgc: No niekoniecznie, pamiętaj że mieliśmy promocję pod wybory czego nie było w FED czy EBC XD Tyrowicz pisze na linkedinie, że 8% powinno teraz być, podobnie mówią inni "senaccy".
  • Odpowiedz
@acpiorundc: Czy tak drogie rzeczywiscie? Tzn tak patrząc na wiekszosc polaków to tak, są. No ale powiedzmy, ze ktoś ma na 200k wkladu własnego, bierze 400-500k kredytu i rata wychodzi przy aktualnych stopach 3-4k (przy rownych ratach nizej z poczatku)+czynsz i taka osoba ma 10k netto, dopiero rozpoczyna kariere.
Ja rozumiem, ze to sie moze wydawać drogo, ale jeśli bierze sie np równe raty, i nadpłaca po 3-4k miesiecznie to w
  • Odpowiedz
@acpiorundc: no i fakt, ze teraz sa wysokie stopy, wyzszych raczej w najblizszych latach nie bedzie, a jeśli spadna powiedzmy o 2% no to ten kredyt jest o wiele mniejszy na zmiennej, tyle co przy najmowaniu czegoś takiego albo mniej
  • Odpowiedz
@acpiorundc: ale nie musi byc programista 25k na ryczalcie przez co zdolnosc mniejsza. Wystarczy korpo parka 15k+15k brutto UoP. W Warszawie to obecnie w wielu branzach osiagalny pulap dla zwyklych korpo sredniakow. No i taka parka ma zdolnosci obecnie 1,2 mln-1,4mln w zaleznosci od banku. takze troche ludzi jednak ta zdolnosc do kupowania kwadratow w top5 ma.
  • Odpowiedz
ma 10k netto, dopiero rozpoczyna kariere.


@Hfhfhfbrydjdn: 10k netto to są 2 średnie krajowe czyli ponad 14k brutto. A ty mi mówisz, ze to jest rozpoczęta kariera? A tyle 80% ludzi nie zarabia w Polsce. Średnia dla Warszawy to 7k na rękę. Przypominam, że w 2024 25% ludzi zarabia minimalną 3200 netto. Mówisz, że każdy ma gdzieś odłożone 200k ok, niech tak będzie dostali od rodziców czy coś. Taka osoba co
  • Odpowiedz
programista 25k ma zdolność na 1 mln zł


@acpiorundc: Skąd te dane? Przy takich zarobkach to już grubo powyżej 1,5 mln zdolności kredytowej.
  • Odpowiedz
Skąd te dane? Przy takich zarobkach to już grubo powyżej 1,5 mln zdolności kredytowej.


@j__b: masz link podpięty możesz sobie aktualne wyliczenia sprawdzić.
  • Odpowiedz
@acpiorundc: Ok, bo to mowa o JDG. To śpieszę wyjaśnić, że na UoP zdolność przy 20 tys/netto to jakieś 1,5 mln zł. Przy 25 tys to pewnie jakieś 1,7 mln.
  • Odpowiedz
Wystarczy korpo parka 15k+15k brutto UoP. W Warszawie to obecnie w wielu branzach osiagalny pulap


@borjaki: no średnia w korpo to bliżej 10k + 10k. 15k+15k to już górny pułap. Razem to są 4 średnie krajowe i zdolność na kupienie 70m2 na 30 lat w kredycie 10k zł.
  • Odpowiedz
@acpiorundc: Ja mowie np wroclaw, a nie warszawa, ale no fakt - najgorszą rzeczą chyba dla wszystkich jest nazbieranie na wkład własny, no ale powiedzmy, ze ktoś ma szczescie i rodzice jemu doloza. Ja mam raczej okej zarobki (10k netto, 25lat niedługo 26). I mam plynność po prostu zeby splacac kredyt, ale nie nazbierałbym sobie samemu. No ale powiedzmy, ze sa takie osoby, no to po prostu aktualnie i tak oplacalny
  • Odpowiedz
Ok, bo to mowa o JDG. To śpieszę wyjaśnić, że na UoP zdolność przy 20 tys/netto to jakieś 1,5 mln zł. Przy 25 tys to pewnie jakieś 1,7 mln.


@j__b: ja odrazu pośpieszę z informacją, ze 20k na rękę uop to odpowiednik 35k na FV.
  • Odpowiedz
Ja mowie np wroclaw, a nie warszawa, ale no fakt - najgorszą rzeczą chyba dla wszystkich jest nazbieranie na wkład własny, no ale powiedzmy, ze ktoś ma szczescie i rodzice jemu doloza. Ja mam raczej okej zarobki (10k netto, 25lat niedługo 26). I mam plynność po prostu zeby splacac kredyt, ale nie nazbierałbym sobie samemu. No ale powiedzmy, ze sa takie osoby, no to po prostu aktualnie i tak oplacalny jest ten
  • Odpowiedz
@acpiorundc: No mi sie podoba wrocław, a robote mam hybrydowa aktualnie i pracuje dla krk/waw. W wawie wiadomo gorzej kupić, ale jesli jest sie w miare pozadanej działce to mozna sie ugadać zeby przymykali oko i raz na jakis czas wpadac do biura. A tutaj wlasnie niby nadal to jest kupa kasy, ale patrząc na realia, to i tak są dobre warunki, jesli ktos glownie musi splacac kredyt
  • Odpowiedz