Wpis z mikrobloga

Marzec
Świadomość


13 marca
Pewnego dnia wszystko nabierze sensu


„Gdy zauważysz, że narzekasz na opatrzność, zmień punkt widzenia, a zobaczysz, że to, co się stało, wydarzyło się z jakiegoś powodu”.
— Epiktet, Diatryby, 3.17.1

Walczymy z rzeczywistością po części dlatego, że jesteśmy tak skoncentrowani na własnym planie, iż zapominamy, że może istnieć większy plan, którego nie znamy. Czyż nie jest tak, że często coś, co uważamy za katastrofę, z czasem okazuje się uśmiechem losu? Zapominamy też, że nie jesteśmy jedynymi ludźmi, jacy się na świecie liczą, dlatego nasza strata może się okazać czyimś zyskiem.

Poczucie niesprawiedliwości to zwykły problem braku świadomości pewnych rzeczy. Należy pamiętać, że wszystkie rzeczy dzieją się z jakiegoś powodu. Jest to jednak wielki, uniwersalny powód, który nie zawsze potrafimy dostrzec. Nie wiemy, że zaskakujący huragan to wynik trzepotu skrzydeł motyla po drugiej stronie. Nie widzimy, że spowodowane przez nas nieszczęścia są wstępem do przyjemnej i godnej pozazdroszczenia przyszłości.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 21
@ZalgoZalgo zgadzam się, że wszystko ma swój powód, jeśli powód uznamy za synonim słowa "przyczyna". Niemniej jednak istnienie "większego planu" średnio mi pasuje do stoicyzmu. To sugeruje, że z pozoru przypadkowe wydarzenia tak naprawdę dzieją się w jakimś celu, którego nie dostrzegamy. Np. miałem stłuczkę na parkingu i dzięki temu nie zginąłem w wypadku, który by mi się przydarzył gdyby do tej stłuczki nie doszło.

Jak dla mnie taki sposób myślenia to