Wpis z mikrobloga

Bawiłem się dziś chwilę dronem i pomyślałem, że może was zainteresuje.

Co widać na filmie?
Otóż najpierw oglądamy jedną z ocalałych, choć dogorywających wież Bismarcka. Czym były owe wieże? Niczym innym jak wyrazem niemieckiej dumy narodowej. Na szczytach wież zgodnie z zamysłem miał palić się ogień w dzień urodzin i śmierci Bismarcka.
Ta konkretna, znajduje się na Jańskiej Górze i jest najstarszą ze wszystkich (1869r.). Wszystkich wież było 250 z czego w obecnej Polsce 40 a ocalało odpowiednio 174 i 17. Budowle pełniły też rolę punktów widokowych a najbardziej znanym z nich jest biała wieża na Wielkiej Sowie.
Wieża Bismarcka znajdowała się nawet w Papui Nowej Gwinei, jednak nie dotrwała do naszych czasów, w przeciwieństwie do tych w Kamerunie, Tanzanii i Chile.

Następnie przyjrzeć się możemy powolnej agonii pałacu von Richthofenów w Piotrówku. Tak, to dokładnie ten ród, do którego należał Manfred, słynny Czerwony Baron urodziny we Wrocławiu.
Pałac został wzniesiony w 1860 roku, w roku 1892 zakupiony został przez Richthofenów a cztery lata później rozbudowany o całe północne skrzydło, wraz z wieżą. W 1945 roku znacjonalizowany, potem PGR rządził a w 1991 roku trafił w ręce prywatne, czekając na nieuniknioną śmierć. Dach zarwany łącznie ze stropami, ściany działowe praktycznie nie istnieją. Szkoda.

#dolnyslask #wroclaw #podrozujzwykopem #ciekawostki #historia #drony #architektura #zabytki #zwiedzajzwykopem
FELIX90 - Bawiłem się dziś chwilę dronem i pomyślałem, że może was zainteresuje.

Co ...
  • 9
  • Odpowiedz
@FELIX90: Właziłeś do środka tej wieży? Robi wrażenie :D Szkoda że niszczeje, można by zrobić z niej wieżę widokową. Chociaż nadal spotykam się z komentarzami, że wysadzić i zaorać bo Bismarck.
  • Odpowiedz
@FELIX90: Dokładnie tak, budowla sama w sobie nie jest niczemu winna. To tak jak motłoch zwieziony na "ziemie odzyskane" obalał posągi nike jako symbol pruskiego nacjonalizmu, wiele pięknych rzeźb została w ten sposób bezpowrotnie zniszczona.
  • Odpowiedz