Wpis z mikrobloga

jak sobie poradzić z ogromnymi kompleksami dotyczącymi mojego wyglądu, męskości i atrakcyjności? mam nerwicę natręctw i maniakalne myśli które jeszcze bardziej nakręcają te kompleksy. czuje się, że inni faceci są atrakcyjniejsi ode mnie, a przez to ogólnie są lepsi ode mnie. mój kompleks jest do tego stopnia nabrzmiały, że nienawidzę każdej osoby która choćby napomknie coś niepochlebnego o moim wyglądzie. raz nawet wdałem się w bójkę z tego powodu, bo to dla mnie było za mocne wjechanie na moje ego. wyglądam jak wyglądam, ale to nie daje mi żyć. zazdroszczę każdej atrakcyjnej osobie i nienawidzę ich z tego powodu. jak sobie z tym poradzić i ułożyć sobie psychikę?
#psychologia #terapia #nerwica #depresja
  • 6
Jeden wychodek ci napisze tak, drugi wychodek ci napisze inaczej, jeden wart drugiego. Wychodek jedyne co może, to podawać źródła naukowe, cytować naukowców, czyli osoby które są mądrzejsze od niego, choć i oni często się mylą, nie znają wszystkich korelatów, ich mocy oraz uogólniają. Niestety przemądrzałe wychodki prawdopodobnie z problemem megalomanii pozjadały wszystkie rozumy, i zaraz ci któryś powie jak żyć, i że jego przekonania lub interpretacje badań są pewne, lub co
@Mystoo: Według nauki najlepiej na poczucie wstydu, nieadekwantości działa terapia CFT, porówywano ją z ACT. Nie ma szybkich rozwiązań, to co może być pomocne to leki, psychoterapia głównie CFT + książka https://www.gwp.pl/cft,n.html ale sama książka może nie być skuteczna, bo bardzo trudno jest się zmusić do ćwiczeń - uguided self-help według badań może być nieskuteczne, ale guided self-help już tak (ale też zależy kto cie sprawdza), czyli autorytet z zewnątrz sprawdza
Mam identyczny problem z wyglądem i samooceną.

Warto jeszcze napisać, że CFT to tak naprawdę CBT tylko koncentruje się głównie na samoocenie, empatii. Za jednym zamachem pomagasz sobie dla siebie i dla innych, poprawiają się relacje z innymi, jesteś sympatyczniejszy, wzrasta pewność siebie, samoocena.

Trzeba uważać na wychodków z dychotomicznym myśleniem zero-jedynkowym, którzy stwierdzają, że ze statystki np. 4:6 można wyciągnąć wniosek działa/nie działa ze 100% pewnością, bez brania pod uwagę dlaczego
@Unikacz: ciekawe rzeczy piszesz. jestem już umówiony do psychoterapeutki, ale to będzie dosyć drogie rozwiązanie jak dla mojego mizernego portfela. może pomoże. leki brałem, ale już nie zamierzam, bo pomimo upływu czasu paradoksalnie w moim przypadku było po nich jeszcze gorzej. liczyłem, że jest coś jeszcze jak mogę sobie pomóc w inny sposób niż droga psychoterapia.
@Mystoo: Terapia ważna by zrozumieć, wygenerować korzystne szlaki neuronalne. Czasem polepszenie zdolności poznawczych leki, ćwiczenia może spowodować skutek odwrotny, mogą ci się np. przypominać traumatyczne przeżycia, czy ogólnie myśli negatywne. Dlatego ważna jest terapia.

SKUTECZNIEJSZE OD LEKÓW SĄ INTENSYWNE ĆWICZENIA FIZYCZNE NP. SPRINTY.
Wpływ na neurogenezę, polepszenie pamięci, obniżenie depresji, zaburzeń lękowych.
Im intensywniejszy trening i im krótszy tym lepszy, na podstawie najnowszego przeglądu metaanaliz z 2022 - wpływ na depresję,
Unikacz - @Mystoo: Terapia ważna by zrozumieć, wygenerować korzystne szlaki neuronaln...

źródło: excercise 2022 umbrella review

Pobierz