Wpis z mikrobloga

Grudzień
Rozmyślania nad śmiertelnością


31 grudnia
Przyjdź sobie na pomoc


Przestań się błąkać! Zapewne nie przeczytasz własnych zapisków, starożytnych historii ani antologii, które zebrałeś, by cieszyć się nimi na starość. Zajmij się celem życia, odrzuć puste nadzieje, przyjdź sobie na pomoc — jeśli w ogóle ci na sobie zależy; zrób to, póki jeszcze możesz”.
— Marek Aureliusz, Rozmyślania, 3.14

Celem lektury i studiowania tej książki jest pomoc sobie w dążeniu do lepszego życia (i śmierci). W pewnym momencie musimy odłożyć książkę i podjąć działania. Dzięki temu, jak ujmuje to Seneka, „słowa przerodzą się w czyny”. Dawne powiedzenie mówi, że „z uczonego nie będzie żołnierza”. My jednak chcemy być zarówno uczonymi, jak i żołnierzami walczącymi w dobrej sprawie.

To Twój następny krok. Ruszaj dalej, do przodu. Rozwiązaniem nie jest następna książka, tylko właściwe wybory i decyzje. Kto wie, ile czasu Ci pozostało i co czeka nas jutro?

__________________________________________

To już ostatni wpis w tym roku. Ponieważ zbliża się koniec roku, a ten czas skłania do refleksji, chciałbym Was do tego zachęcić. Może warto skupić się na tym, co nam się udało osiągnąć, zamiast surowo oceniać siebie? Przypomnijmy sobie wszystkie te pozytywne chwile. Czy nawet krok w drodze do celu, czy podjęcie działania, nie są również sukcesami?

Niech nadchodzący rok przyniesie spokój umysłu, mądrość w działaniu i siłę w pokonywaniu trudności. Niech każdy dzień będzie okazją do doskonalenia siebie i zgłębiania życiowej mądrości. Życzę, abyście zachowali spokój w obliczu zmian, wytrwałość w dążeniu do celów i pogodę ducha w każdej sytuacji.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 33
Bonus

Zalecana dalsza lektura

Oprócz serii Loeb Classics, materiałów internetowych ze strony http://www.perseus.tufts.edu i innych wspomnianych drukowanych tłumaczeń dostępne są też liczne świetne nowsze prace napisane w przystępnej formie przez badaczy. Warto się z nimi zapoznać.

Hadot, Pierre, Twierdza wewnętrzna. Wprowadzenie do „Rozmyślań” Marka Aureliusza, tłumaczenie: Piotr Domański (Wydawnictwo Antyk, 2004).

Hadot, Pierre, What Is Ancient Philosophy? Tłumaczenie: Michael Chase (Cambridge, MA: Harvard University Press, nowe wydanie, 2004).

Long, A.A., Epictetus: