Wpis z mikrobloga

Uwielbiam mój kraj - nawet najpopularniejsi ekonomiści zostali przekupieni przez lobby deweloperskie.

Magicznie wykres kończy się na 2022, a co było potem (wzrosty o ~50% w kilka miesięcy - na przykładzie mojego kwadratu) to już mądrzejsze o tym nie wspominać.

No chyba, że wynagrodzenia też w te kilka miesięcy wzrosły o 50%? Bo wzrosły, prawda? PRAWDA?

Oczywistym jest, że aktualnie mamy bańkę na nieruchomościach znacznie większą niż ta w 2008, ale jak widać lobby deweloperskiemu nie po drodze, aby sytuację urealnić.

Zaraz wjeżdża kredyt 0%, potem -2%, -4% i minus 6%... a potem #demografia wszystko zaora i będą dekady spadków... szkoda tylko, że w kraju zostanie ~20 milionów ludzi. Wszystko jeszcze za naszego życia.

https://twitter.com/iggnacy/status/1740741320291783149

#nieruchomosci #mieszkanie #bekazdeweloperow
haha123 - Uwielbiam mój kraj - nawet najpopularniejsi ekonomiści zostali przekupieni ...

źródło: beka_z_przekupionych_ekonomistow

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@haha123: ale tak wszyscy są już przekupieni? Absolutnie wszyscy co nie widza bańki? Kurde... nie wiem jak CI to powiedzieć, ale mam złe wieści... ;)

wzrosty o ~50% w kilka miesięcy - na przykładzie mojego kwadratu


Myślę, że to najlepsze podsumowanie tego tagu jakie mogłoby istnieć.
  • Odpowiedz
@haha123: Skala bańki czasem potrafi zwalić z nóg.

Zobacz mojego posta tutaj, jeśli nie widziałeś:

https://wykop.pl/wpis/74345069/nie-ma-banki-tagowicze-https-homla-pl-ogloszenie-3

Ludzie łykają wykresy jak pelikany, ale czasem na widok realnych ofert z tamtego okresu reagują na zasadzie "ALE CO MIE TU PRZYKŁAD POD TEZĘ PROPONUJESZ". Taaa, z pewnością deweloper w tym konkretnym ogłoszeniu wystawił bez marży, wcale nie było takich cen, to na pewno kłamstwo xD
  • Odpowiedz
  • 7
@wypopekX: to czemu wszyscy wrzucają wsteczne dane - sprzed beki? Sam też to robisz - wrzucasz raport NBP, który pokazuje prehistorię, a wpływ beki na rynek NBP pokaże dopiero... gdzieś w połowie 2024. Ale do tego momentu to już pewnie zdążycie wyżebrać kredyt 0% i kolejne potężne dofinansowanie deweloperów z kieszeni najbiedniejszych.

"ALE CO MIE TU PRZYKŁAD POD TEZĘ PROPONUJESZ". Taaa, z pewnością deweloper w tym konkretnym ogłoszeniu wystawił bez marży,
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin
Rynek jest ewidentnie przegięty.
Jakieś rentiery z wykresem, wykopekX i inne barany opłacane/mające korzyść z tej banki nie zamydlą nikomu oczu.

Ciągle jest ten sam schemat - porównywanie dostępności w top 5 względem brutto.
Nikt nie uwzględnia ani kosztów życia zwiększonych x3, ani tego że im większe zarobki tym de facto większy podatek i mniej do rączki, a wypłaty śmieszne 30-50 procent do góry przy nieruchach 300-400 procent droższych
  • Odpowiedz
to czemu wszyscy wrzucają wsteczne dane - sprzed beki?


Bo tylko takie istnieją? Sam sobie przeczysz - jeżeli wpływu beki na ceny nie da się jeszcze oszacować na podstawie danych, to na jakiej podstawie twierdzisz, że wzrosły przez bekę?

@haha123:
  • Odpowiedz
  • 1
to na jakiej podstawie twierdzisz, że wzrosły przez bekę?


@wypopekX: chcesz zobaczyć cenę w moim akcie notarialnym z początku roku vs aktualny cennik dewelopera? Zadzwonisz sobie i dasz znać jak poszło zbijanie ceny do tej sprzed beki. (różnica KILKU miesięcy).
  • Odpowiedz
@onomatopejusz: Problem w tym, że te dane "dostępności w top5 względem brutto" nijak nie mają się do rzeczywistości, a przecież są "podobno" w oparciu o dane z GUS/NBP.

Jak można na serio traktować wykres, który pokazuje, że teraz jest 0,68 metra za pensję, a w 2017 było "tylko trochę lepiej", na oko 0,75 metra za pensję? Przecież to można zweryfikować i obalić w pięć minut. Wystarczy znaleźć dane nt. zarobków brutto
  • Odpowiedz
chcesz zobaczyć cenę w moim akcie notarialnym z początku roku vs aktualny cennik dewelopera?


@haha123: rynek w PL to nie jest jeden akt notarialny ani jeden deweloper

A ja nie pytam czy ceny wzrosły, tylko na jakiej podstawie wiesz, ze to właśnie przez bekę xD
  • Odpowiedz
  • 6
rynek w PL to nie jest jeden akt notarialny ani jeden deweloper


@wypopekX: a to spoko - bo reszta deweloperów wcale nie podniosła i twardo trzyma ceny, a rynekpierwotny wcale nie pokazuje żadnych wzrostów w cenach ofert.

@Yuri_Yslin do tego jeszcze trzeba dorzucić potężną gospodarkę niedoboru, w której aktualnie się znajdujemy.

Chociażby na przykładzie stolicy:

Końcówka 2019 - ~12000 ofert:
https://web.archive.org/web/20200331220201/https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-warszawa/

Teraz? Ledwo ~7000
https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-warszawa/

Także gospodarka niedoboru na pełnej. Trochę
  • Odpowiedz
na jakiej podstawie wiesz, ze to właśnie przez bekę xD


@wypopekX: Odpowiem pytaniem, chociaż nie kierujesz go do mnie:

Na jakiej podstawie pan z inwestycji o nazwie "rezydencja liwska" oferował mi kwadrat za 9900zł za metr na koniec 2022 roku (52 m^2), podczas gdy rok później przedstawił mi ofertę za 15100 zł za metr w bliźniaczym budynku?

Wykonano go ze złota? Zarobki skoczyły o 500%? Odkryto złoże diamentów pod budynkiem?

A
  • Odpowiedz
Obserwuje nieruchomości w mojej okolicy - Warszawa, saska kępa, pod koniec 2019 kupiłem tam mieszkanie 9k m2 (do remontu) z kredytem 3%. Obecnie w okolicy cena za m2 waha się pomiędzy 17-19k. Nawet jeśli to ceny ofertowe to ile można znegocjowac w dół? Niewiele.

Dostaje także stałe notyfikacje z sonar home o skoku ceny mojego nierucha o kilka % m/m (!). To nie jest normalna sytuacja.
  • Odpowiedz
Wykonano go ze złota? Zarobki skoczyły o 500%? Odkryto złoże diamentów pod budynkiem?


@Yuri_Yslin: Nie. Już tłumaczę. Rok wcześniej ten sam pan nie mógł przenieść na kupującego kosztów budowy, które wzrosły mu o 40% w 2-3 lata. To było mniej wiecej wtedy kiedy pól tagu zacierało ręce, ze ceny nie rosną, liczba kredytów spadła, a inflację #!$%@?ło w kosmos. Pamiętasz 2022? Na pewno pamiętasz.

No więc ten pan zrekompensował sobie w
  • Odpowiedz
No więc ten pan zrekompensował sobie w 2023 straty które poniósł w 2022. Inaczej trzymałby te mieszkania tak długo aż znajdzie się kupujący po takiej cenie jaką sobie założył. A gdyby kupujący się nie znalazł?


Tak trzymaliby, dlatego z pełnymi gaciami karetka na sygnale do budy z walizkami jeździl i płakali że zaraz zbankrutuji xD

Weźcie oznaczcie se to konto jako firmowe, bo nagonka najnizszych lotow.

Co spowodowało wzrosty o 100 procent
  • Odpowiedz
  • 2
@onomatopejusz: ja właśnie nie wiem czy zablokować tego naganiacza czy nie? A nawet jeśli go zablokuję to co to zmieni, jak lobby deweloperskie ma swoje macki wszędzie i już zapieczętowali los tego kraju?

Ludzie już mają całkowicie wyprane mózgi od tych klakierów - jak bardziej korzystne dla deweloperów są dane wsteczne - to powołują się na NBP. A jak aktualnie jest bardziej korzysta sytuacja - to rynekpierwotny otodom morizon i inne.
  • Odpowiedz
  • 2
@borjaki: wcale mnie to nie dziwi - jest to w zasadzie analogiczne do tego co napisałem wyżej; czyli kredyt 0%, a potem -2%, -4% -6% i tak aż do -99.9%.
  • Odpowiedz
  • 2
@pwone

Nierówności rosną każdego dnia, w 1989 80% społeczeństwa było w plus minus podobnej sytuacji, dziś to już tylko wspomnienie, jedni kupują mieszkania po 15k/m a dla innych remont mieszkania za 15k jest abstrakcja jak 5. W totka. Jedni zarabiają 15k brutto "za nic" a drudzy tyrają po 50h tygodniowo za 1/3 z tego. I sytuacja będzie się pogłębiać bo akumulacja kapitału( pieniężnego i "niematerialnego) trwa w najlepsze.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin moge dorzucić też moj akt i oferty (przeciez w tym kartonie nic innego nie ma) kilka miesiecy pozniej. 2k na metrze w ofertowej lekko a ja tez sie zalapalem na beke, jeno szybko ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz