Wpis z mikrobloga

W trakcie mojego drugiego lub trzeciego roku z Ajaanem Fuangiem w Rayong nadeszła pora zimowa. Była to zimniejsza pora niż zazwyczaj w Tajlandii. Dął północy wiatr, a ja zacząłem tęsknić za domem, myśląc o tym, co dzieje się zimą, o śniegu, przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Wspomniałem przypadkiem Ajaanowi Fuangowi, że tęsknię za domem. Odpowiedział: 'Tak, każde społeczeństwo ma swoje głupie zwyczaje, prawda?' Następnie opowiedział o chińskim zwyczaju odwiedzania rodzinnego cmentarza co roku na początku kwietnia. Jeśli nie poszedłbyś w ten konkretny dzień, rodzina bardzo by się zdenerwowała.

Spojrzenie na kulturę z zewnątrz wydaje się naprawdę dziwne, że jeden konkretny dzień różni się od wszystkich innych dni. To dobre, żeby mieć taką perspektywę: stać spojrzeć z boku na swoją kulturę i zobaczyć, jak arbitralnie ustalone jest wiele z jej zwyczajów.

To jedna z rzeczy, które robimy podczas medytacji: staramy się stanąć poza naszą kulturą, mieć trochę czasu tylko dla siebie, gdzie jesteś tylko ty, i możesz zacząć kwestionować myśli, które pojawiają się w umyśle, ponieważ właśnie teraz, podczas medytacji, wszystkie one są traktowane jako rozproszenia. Powinieneś być tu z oddechem, ale znajdziesz różne głosy pojawiające się w umyśle. Niektóre z nich są przypadkowymi głosami, ciągnącymi cię tu i tam. Inne przychodzą i przemawiają bardziej stanowczym tonem, kazać ci coś zrobić lub twierdzić, że musisz coś zrobić. Czasami wiadomość pochodzi od twojej rodziny, czasami od kultury wokół ciebie, od mediów, i musisz nauczyć się mówić "nie" również tym głosom.

Odkryjesz, że to naprawdę wyzwalające, że przez pewien czas nie musisz ulegać wszystkim swoim napędzającym cię impulsom i wszystkim imperatywom, które społeczeństwo nakłada na ciebie. Nawet te aspekty społeczeństwa, w które normalnie wierzysz - im również nie musisz ulegać. Dobrze jest odsunąć się od swoich przekonań i zastanowić się: 'Dobra, po co tu jestem?'. A co powiesz na kwestię: 'Dlaczego powoduję cierpienie, jak mogę temu zapobiec? Dlaczego powoduję stres, jak mogę to zakończyć?'. Co powiesz na rozważenie tylko tego jednego zagadnienia? Przecież to jest kwestia, która naprawdę gryzie serce. Wszystko, co robimy, robimy dla szczęścia, a jednak okazuje się, że wiele rzeczy, które robimy w imię szczęścia, nie działa. Wręcz przeciwnie, niektóre rzeczy, które robimy, to rzeczy, które nam podpowiada nasze społeczeństwo, a inne rzeczy to te, które sami wybieramy. Tak czy inaczej, dobrze jest odsunąć się od swoich starych nawyków i je przeanalizować.
Na tym właśnie polega praktyka; na kwwestionowaniu swoich starych nawyków, kwestionowaniu rzeczy, które przyjmujemy jako pewnik, aby zobaczyć, jak wyzwalające mogłoby być to, gdybyśmy nie traktowali ich jako pewników."

Thanissaro Bhikkhu "Freedom From Beliefs" (fragment)
https://www.dhammatalks.org/Archive/Writings/Transcripts/091225_Freedom_from_Beliefs.pdf

#medytacja #buddyzm #psychologia #buddyzmnadzis
  • 3
  • Odpowiedz
@KrolWlosowzNosa: taka wigilia na przykład. Kolacja polegająca na tym że trzeba przygotować dużo więcej jedzenia niż jest to potrzebne, przejedzenie, zmówienie modlitwy i pójście na pasterkę :D z tego wszystkiego to najlepsze dla mnie jest to że rodzina się spotyka. Prezenty to problem a i to jedzenie też problem bo niby matrony gotują, ale marudzą a nikt ich nie zmusza. Ja to bym zjadł chleb z serem, też bym się cieszył
  • Odpowiedz